ELAZIĞ’IMIZA RÖTARSIZ BİR ŞEY UĞRAMAZ MI? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ELAZIĞ’IMIZA RÖTARSIZ BİR ŞEY UĞRAMAZ MI?

Bu haber 26 Kasım 2020 - 18:50 'de eklendi.

İrdelenmesini düşündüğümüz konuları; ‘Satır Arası’ başlığı altında sunmaya çalışacağımızı ifade etmiştik bugün ise; satır arasında esnaflarımızın kredi ödemelerinin ertelenme taleplerine dair somut bir müjdenin henüz verilmemesini ele aldık.  Bilindiği üzere; 24 Ocak Depreminin ardından ekmek teknelerini kurtarmak adına; kredi çeken esnaflarımızın büyük çoğunluğu; bu kredilerinin yaklaşan taksitlerini nasıl ödeyeceklerinin cevabını arıyor ama bir cevap dahi bulamıyor. Neredeyse taksit ödemeleri geldi çattı ve hâlâ esnaflar bir çıkar yol bulmuş değil! Oysa esnaflarımız aylardır hep bir ağızdan kredi ödemelerinin ertelenmesini çünkü tek taksit bile ödeyecek güçleri olmadıkların aktarıp durdu.  Bazı siyasilerimiz, esnaflarımızın bu sorunlarına duyarsız kalmadıklarını ve konu özelinde çeşitli girişimleri olduğunu belirtti belirtmesine de onlar da esnaflarımıza rahatlatacak bir açıklama yapmadı! Esnaflarımız; deprem, pandemi stresinin altındayken bir de borç stresinin altına girdi. Ekonominin lokomotifi; esnaflarımız bu psikolojideyken; nasıl evine ekmek götürecek?  Nasıl bu şehre katma değer sağlayacak? Bir de bu memlekete her şey mi rötarlı uğrar? 6. bölge teşviki denir. Atı alan Üsküdar’ı geçince tamam sizde de olsun! Derler. Olsun olmasına da geç gelen şey müjde de olsa bundan tam kapasite nasiplenmek nasip olmuyor işte!

 

 

Haber- Analiz: Kübra TÜRKAN

Tüm bunların şüphesiz konuşulması gerekiyor. Çünkü şehir olarak zaman kaybetmek gibi bir lüksümüz yok! Herkes şapkasını önüne koyarak düşünmek zorunda!

KİMİ ESNAF KEPENK BİLE İNDİRİP, KALDIRAMADI!

Esnaflar; “Deprem yarasıdır sarılır işimizi hâl yoluna koyar, kredi taksitlerimizi de öderiz” diye hesap etti etmesine ama evdeki hesap çarşıya uymadı! Depremin yaraları henüz taptazeyken bir anda bir de koronavirüs pandemisi çıktı ve siftah yapmadan kepenkler indi. Kimi esnafımız kısıtlamalardan dolayı kepenk bile indirip, kaldıramadı!

ESNAFLAR, KREDİ ÖDEME DEKONTLARI İLE KARŞILAŞTIĞINDA MI AÇIKLAMALAR YAPILACAK?

Bu süreçleri yaşayan esnaflarımız; hiç değilse kredilerinin ödemelerinin ertelenmesini talep etti. Haziran ayından beri neredeyse bütün esnaf kesimlerinin dillerine pelesenk oldu bu erteleme talebi. Sık sık biz basın mensupları olarak bizler de esnafların bu haklı taleplerini, yetkililere duyurduk. Esnafların sesi gür olunca ve bir de basın gücü esnaftan yana olunca;  bazı siyasiler esnafların bu haklı taleplerinin karşılanması adına çeşitli görüşmeler içinde olduklarını ifade etti. Buraya kadar her şey olması gerektiği gibi! Ama bu görüşmelerin sonucunu esnaf kredi ödeme dekontları ile karşı karşıya kaldığında mı öğrenecek?

ESNAFLARIMIZA BU KADAR STRES REVA MI?

Esnaflarımızın hem deprem hem pandemi sürecinde zaten psikolojileri alt üst oldu. Bir de onları borç stresi ile daha fazla germenin ne mantığı var? Bir sorun ya çözülebilir ya çözülmez ama insanları bekleterek onları daha fazla sıkıntıya sokmakta neyin nesi?

RÖTARLI GELEN ŞEY; MÜJDE DE OLSA KATKISI EKSİK OLUYOR!

Bu şehre her şey mi rötarlı gelir.  6. bölge teşviklerinde atı alan Üsküdar’ı geçer bizler bir sürü yatırımların ardından kalmaz el sallarız. Ahlanıp, vahlanırız iş işten geçince de sus payı gibi; sadece OSB’deki çok büyük yatırımların bu teşviklerden nasiplenebilir denilir. Müjde müjdedir hiç yoktan iyidir deriz demesine ama… Dev yatırımlar daha erken bu imkânlara sahip olan yerlere gittikten sonra, bizim bunları ilimize çekme gücümüz var mı? Elbette yok!  Yani rötarlı gelen şey müjde dahi olsa; zamanında uğramayınca bir şeyler eksik oluyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
ali Kasım 28, 2020 / 10:09

çekilen kredilerle cep telefonunu yenileyen ve arabasını yenileyen esnaflar var..