ELAZIĞ’DAN KISA KISA… « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ELAZIĞ’DAN KISA KISA…

Bu haber 24 Ocak 2020 - 8:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bir süredir il dışındaydım.

Genelde günlük yaşantımız esnasında bu memleketten şikâyetçi olan hemşehrilerimizin, şehir dışına çıktıklarında Kömürhan’ı geçince Elazığ’a duydukları özlem ve dayanışmaları meşhûrdur…
Bu arada, kısa da olsa gurbette bulunulan süre zarfında duyulan özlemden kaynaklanıyor olsa gerek ki; bir başka il ile kıyaslanmayacak ölçüde Elazığ’da neler olup bittiğini merâk ederiz biz Elazığlılar!..

İşte il dışında olduğum süre zarfında memlekette olan bitenlerden dikkâtimizi çeken birkaç konuya, bu köşenin müdâvimlerini de haberdâr etmek amacıyla “Elazığ’dan kısa kısa” başlığıyla değinelim ve genel bir değerlendirme yaparak başlayalım istedim Cuma yazılarımıza…

***

“Elazığ’da değişen ne olacak ki?” dediğinizi duyar gibiyim!
Yumak hâline gelmiş çözüm bekleyen temel sorunları bir kenara bırakalım da, hiç değilse “fizîki” anlamda gerçekleştirilen küçük değişiklikler ile proje bazında konuşulanlara ve çevre düzenlemelerine değinelim kısa kısa…
***
Çayda Çıra Kavşağı’nda yapılan ve tamamlanan yeni düzenleme, özellikle ışıklandırmasıyla şehrin batı girişinde misafirleri karşılayan bir vitrinin süslenip bezenmesi misâli olumlu ve gerekli bir çalışma.

Ancak, diğer kentlerde örneklerini gördüğümüz şehirlerin sembolü / simgesi durumunda olan devâsa yapıtların yanında bizim Çayda Çıra heykelimiz, rahmetli Nurettin ORHAN hocamızın tamamlayamadığı, yarım kalmış olan, mânevî özelliği dışında sanat eseri vasfını da taşımayan bir yapıt.
Mevcudu bir başka yerde değerlendirilebilir, bu büyük alana çok daha görkemli bir Çayda Çıra anıtı yerleştirilebilirdi…
***

Çayda Çıra Kavşağı’na Elazığ’ın tüm ilçelerinin isimlerinin yerleştirilmesi de güzel bir düşünce.

Ancak, tamamında havada asılı olan bir kovadan boşalan suni çiçekler yerine; Harput Süt Kale ya da Eğri Minare, Keban Barajı, Palu Kalesi, Sivrice Hazar Gölü veya Hazarbaba Dağı, Maden Saat Kulesi veya Camii Kebir, Ağın Kaya Mezarları ya da Badem Adası, Karakoçan Golan Kaplıcaları, Baskil Kanyonlar ya da Kayısı, Kovancılar Gülüşkür Köprüsü, Arıcak Ters Lâle, Alacakaya Mermer gibi “Miniatürk” benzeri, tüm ilçelerimizin simge / sembol özelliği taşıyan maketlerinin sergilendiği bir proje hâlinde gerçekleştirilecek düzenleme, hem mükemmel olur, hem de tanıtım açısından ses getirirdi ülke çapında?

***
Elazığ Belediye Başkanı Sayın Şahin ŞERİFOĞULLARI’nın ilk ve olumlu icraatlarından biri olan Gazi Caddesi’ni Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne bağlayan Yahya Kemâl BEYATLI Bulvarı ya da Caddesi’ndeki genişletme çalışmalarının ardından, yapılan ışıklandırma da gerek güvenlik, gerekse görsellik bakımından beğeni toplayan bir çalışma oldu…

Ancak, daha önce sosyal medyada ele aldığımız gibi, Elazığ’ın vitrini konumundaki Malatya Caddesi’nde Misland Kavşağı’ndan Tofaş Kavşağı’nın ilerisine kadar olan hayli uzun bir mesâfede renk değişimi yapması gereken aydınlatma sistemi en az 7 aydan beri ârızalı, takılı kalmış ve yanmayan ampüllerle birlikte bu güzelim alan Çayda Çıra Kavşağı ile Yahya Kemâl BEYATLI Bulvarı’nın aksine, neredeyse karanlığa gömülmüş vâziyette?
Yeni düzenlemeler yaparken, mevcudu iyileştirmeyi en azından korumayı ihmâl etmemek gerek değil mi?
***
Malatya Caddesi’ne değinmişken hatırlatalım, dikkât çeken bir başka sorun da; mevcut durumuyla kazalara dâvetiye çıkarmakta olan Malatya Caddesi’ne paralel olarak açılan yan yol…
Trafik yükünü azaltan, iyi ve yararlı bir hizmet olduğunu kuşkusuz herkesin kabullendiği Malatya Caddesi Yan yolu; TIR, Dorse, ağır vasıtalar başta olmak üzere neredeyse her türlü araç için rastgele bir otopark alanı konumunda?
Belediye tarafından sâdece özel bir hastane önüne dikilmiş olan tek park yasağı levhâsı dışında herhangi bir tahditin de söz konusu olmadığı yan yol, bu durumuyla her türlü tehlikeye açık bir alan hâline sokulmuş görünüyor!

Yan yolun Malatya Caddesi’ne bağlantılarının asfaltlarını tamamlayan Elazığ Belediyesi, tüm uyarılara ve hatırlatmalara rağmen, sonradan kamulaştırılan ve yeni yeşillendirilen alanın yanındaki çukurlarla dolu bağlantı yolunun çıkış bölümünü asfaltlamayı bir türlü yapamadı gitti nedense?
Aslında; Özellikle Tofaş Kavşağı’ndan Misland Kavşağı’na uzanan Yan yol boyunca doldurulmayan çukurlar, sözde asfalt yapılmış görünen ama mıcır serili hâliyle her aracın savrulabileceği kaplamalar da trafik kazalarına dâvetiye çıkarır durumda!
***

Elazığ Belediyesi’nin panolarda reklâmını yaptığı “Harput’a Cam Teras” Projesi de güzel bir düşünce…

Elbette plânlaması doğru yapıldığı, Harput’un tarîhi dokusuna zarar verecek bir mâhiyette ve basitlikte olmadığı taktirde?

Zirâ; Diyanet Sitesi yapacağız diye tarihî Çatalkaya mevkîsini hafriyatla dolduran ve buna karşı çıkanlara sitem eden eden bir zihniyetin Harput’a yaptığı tahribâta tanık olmak, “sütten ağzı yananın yoğurdu üfleyerek yemesi” gibi bir garip travma oluşturuyor insanda!
***
“Harput” demişken aklımıza geldi…
Tâbîri mâzur görün; Harput’taki Çete, duyduk ki şimdi de evliya, veli, ecdat demeden “Harput Mezarlıklar Şehri oldu” diye, kabirleri taşıma ve o mübârek toprakları îmara açtırma derdine düşmüş?

Elazığ’da sorun da çok, sorun çıkaranlar da hâyli fazla!
Bu memlekete sevdâlı olanlar, hem uyanık, hem de duyarlı olmak zorunda!
***
Bu arada, Elazığ Belediye Başkanı Şahin ŞERİFOĞULLARI’nın çok isâbetli bir kararla bizim sürekli dile getirdiğimiz gibi Kentsel Dönüşümü Karşıyaka’dan başlatma girişimi takdire değer bir davranış.
Mehmet Âkif ERSOY Lisesi binasının devriyle Kent Meydanı Projesi, DSİ 9. Bölge Müdürlüğü ön ihata duvarının da geri çekilmesi ve Orman fidanlık sahasına kalıcı fuar alanı yapımıyla Yeşil Kuşak Projesi…

Ayrıca SGK Binası’nın devri, İstasyon Caddesi’ndeki Karayolları Lojmanları alanının devri ise yeni çevre düzenlemeleri ve peyzaj çalışmalarını gerektirecek…

Çevre düzenlemelerine değinmiş olduk bu Cuma kısa kısa…
Unutmadık, merâk etmeyin; ama, saysak bu sayfaya sığmayacak fazlalıkta Elazığ’ın kangren olmuş nice sorunları var ele almamız gereken ve yıllardır çözüm bekleyen!..

 

 

 

 

 

H. Vehbi Coşkun
H. Vehbi Coşkunvehbicoskun@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat Ocak 24, 2020 / 15:19 Cevapla

Hocam SGK binası yıkıldığı zaman bu ufacık alanın halk deyimiyle meydanın bu şehre katkısı ne olacak ve yine ykildigi zaman arka kısımda kalan yıkılınca meydana bakacak yani şehrin vitrinine bakacak belediye çarşısının pis kör duvarları kokan balık tezgahları hoş bir görüntü olusturacakmi ve yıkıyorum diyipte esnafa bı tebligat yapmayıp randevu istediğimizde geri dönüşün bile yapılmaması etikmi Allah aşkına bunu dile getirin