ELAZIĞ’DAN KARABAĞ’DA TARİH YAZAN KAHRAMANLARIMIZA MEKTUP « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ELAZIĞ’DAN KARABAĞ’DA TARİH YAZAN KAHRAMANLARIMIZA MEKTUP

Bu haber 01 Aralık 2020 - 16:14 'de eklendi.

Karabağ, Azerbaycan’dır! Karabağ Azerbaycan’ın bölünmez parçasıdır.  İşte bu öz vatanımızın toprakları, 1991-1993 yılları arasında Ermenistan tarafından işgal edildi. Ermeniler, işgal ettikleri bu topraklarda kardeşlerimize zulmettiler. 26 Şubat 1992 tarihinde, tarihe “Hocalı Katliamı” olarak geçen sivillere karşı giriştikleri insanlık dışı uygulama ile bir gecede 613 Azerbaycan Türk’ünü katlettiler. Azerbaycan, 30 yıl dünyanın bu haksız işgali ve zulmü kaldırmasını ve Karabağ’ın gerçek sahiplerine teslimini bekledi.

Ermeniler, hiç boş durmadılar, yaptıkları yetmezmiş gibi Azerbaycan topraklarına, sivil halka saldırdılar. Gözü dönmüş Ermenilere bir ders verilmesi ve Karabağ topraklarının kurtarılması vakti geldi. Şanlı Azerbaycan Ordusu Karabağ’da pek çok yerleşim yerini işgalden kurtardı ve kurtarmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti de her zaman olduğu gibi Azerbaycan’ın yanında yer aldı.

Şanlı Azerbaycan bayrağını Karabağ’da yeniden dalgalandıran kahraman askerlerimize minnet ve şükranlarımızı ifade etmek için 27 Ekim 2020 Salı günü, 10.00 ile 17.30 saatleri arasında Elazığ Öğretmenevi meydanında bir toplantı düzenledik. “Elazığ’dan Karabağ’da Tarih Yazan Kahramanlarımıza Mektup” adlı bu anlamlı toplantının amacı, yüreği Azerbaycan için çarpan Elazığ’ın vatansever insanlarının duygularını, cephede savaşan Azerbaycanlı kahramanlarımızla paylaşmaktı.

Elâzığ Belediyesi, Manas Yayıncılık ve Fırat Üniversitesi’nde öğrenim gören Azerbaycanlı öğrenciler tarafından gerçekleştirilen bu anlamlı etkinliğe Elazığ Belediyesi Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, AK Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, CHP İl Başkanı Zeki Kaplan, Deva Partisi İl Başkanı Murat Dağhan, Memur-Sen İl Temsilcisi İbrahim Bahşi, Elazığ Belediyesi Kültür Müdür Yardımcısı Fethi Koç, Manas Yayıncılık Genel Koordinatörü M. Şener Bulut,  Elazığlı şair, yazar ve sanatçılarımız Şükrü Kacar, Dr. M. Naci Onur, Bedrettin Keleştimur, Hadi Önal, R. Mithat Yılmaz, Mehmet Şükrü Baş, Cahit Koç, Muhlis Tunç, Ahmet Demir, Hüseyin Poyraz, İlhami Bulut, Mahir Gürbüz, Tuncer Sönmez, Murat Bilgin, M. Faik Güngör, Fethi Ahmet Harmanşah, Muammer Aksoy, Mehmet Dursun Aksoy, M. Reşat Bulut,  Günerkan Aydoğmuş, Zekeriyya Bican, Dursun Elmas, Nusret Özgen, Naci Sönmez, Harun Taşdemir, Nihat Kazazoğlu, Fethi Açıkgöz, Yalçın Turhan, Enes Uçkun, Fırat Üniversitesi Azerbaycan Gençler Topluluğu Başkanı Nail Babayev, öğrenci kardeşlerimiz Nicat Seyidmemmedov, Bilal Jabbarov, Elmin Alimuradov, Bahadır İbrahimov, İlyas İbrahimov, Şebnem Farzali, Kenan Farzali, İlyas İbrahimov, Bahadır İbrahimov Murad, Kamran ve Kerem kardeşlerimiz ile vefakar vatandaşlarımız katıldı.

Basın ve yayın kuruluşlarımızın büyük ilgi gösterdiği program, TRT Haber, Anadolu Ajansı, AZERTAC Azerbaycan Devlet Haber Ajansı, İHA İhlas Haber Ajansı, Kanal Fırat ve Kanal 23 televizyonları, Fırat, Hakimiyet, Günışığı ve Haberkent gazeteleri tarafından takip edildi. Kanal Fırat, Kanal 23 televizyonlarında 27 Ekim 2020 Salı günü akşam haberlerinde geniş olarak yayınlandı. Fırat, Hâkimiyet, Haberkent ve Günışığı gazetelerinde haber ve köşe yazılarına konu oldu. Ayrıca Bahadır Göktürk’ün hazırladığı, Eyyup Altın tarafından montajı yapılan “Elazığ’dan Karabağ’da Tarih Yazan Kahramanlarımıza Mektup programı 01 Kasım 2020 Pazar akşamı saat 21.00’de Kanal Fırat Televizyonunda yayınlandı. Bu program 7 Kasım Cumartesi ve 8 Kasım Pazar günü yeniden yayınlandı.

Elazığ Öğretmenevi önünde gerçekleşen etkinlikte yazılan 174 mektup, etkinliğe ait fotoğraflar ve görüntü kayıtları 5 Kasım 2020 Perşembe günü kargo ile Ankara’ya gönderilmiş ve 20 Kasım Cuma günü saat: 11.00’de Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Başkanı Mehmet Çağlar ile Devlet Sanatçısı Mustafa Turan tarafından Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliği’nde, Elçilik Birinci Katibi Elçin Allahverdiyev’e teslim edilmiştir.

Azerbaycan Ordusu, Karabağ’ı Ermenistan’ın işgalinden kurtarmak için 27 Eylül 2020 tarihinde başlattığı kara harekâtını kararlılıkla sürdürmüş ve nihayet 10 Kasım 2020 tarihinde Moskova’da imzalanan ateşkes anlaşmasıyla Ermenistan Karabağ’dan çekileceğini açıklayarak yenilgiyi kabul etmek zorunda kalmıştır. Bugün artık Cebrayıl’da, Zengilan’da, Gubatlı’da, Fuzuli’de, Hocavend’de, Ağdam’da, Hocalı’da, Hankendi’de, Şuşa’da, Kelbecer’de, Ağdere’de ve Laçin’de Şanlı Azerbaycan bayrağı dalgalanıyor. Yaşasın Karabağ’ı İşgalden kurtaran Azerbaycan ordusu, Yaşasın Türkiye ve Azerbaycan Kardeşliği.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.