Elazığ’daki Depremde Yerel Basınımıza Teşekkür Ederken; Sorunlarına da Çözüm !. « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Elazığ’daki Depremde Yerel Basınımıza Teşekkür Ederken; Sorunlarına da Çözüm !.

Bu haber 02 Mart 2020 - 7:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

24 Ocak 2020 tarihinde merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan ve 6.8 şiddetindeki deprem, Elazığ’ın yanı sıra başta Malatya olmak üzere çevre illerden de kuvvetli bir şekilde hissedildi.

Depremin hissedildiği ilk dakikalardan itibaren ulusal basınımızın yanı sıra yerel gazete, televizyon ve radyolarımız tüm ülkeyi bilgilendirmeye başladı. Hatta ulusal basın organları da zaman zaman yerel basınımızdan destek aldı. Yerelden aldıkları görüntü ve yorumları, kitlelerine ulaştırdıkları anlar oldu.

Deprem esnasında hemşehrilerimizin en önemli haber kaynakları yine ulusal basının yanı sıra yerel basın organları oldu.

Sosyal medyada yayılan haberlerin doğruluğu tartışılırken, yerel basın organları doğruluğundan emin olmadıkça haber içeriklerine olabildiğince yer vermediler.

Yerel basınımız, halkta panik yaratabilecek, resmi açıklamalara dayanmayan veya dedikodu merkezli yayınlardan uzak durmaya çalışarak sorumlu yayıncılık anlayışıyla hareket etti.

Yerel televizyon kuruluşlarımız yaptıkları röportajlarla, yerel gazetelerimiz sütunlarına taşıdıkları deprem içerikli haberlerle, radyolarımız stüdyodaki konukları ve anonslarıyla adeta şehrin sesi oldular.

Televizyon ve gazetelerimizin çalışanlarıyla konuştuğumuzda bu süreçte gösterdikleri gayret ve çalışmalarını anlattılar. Kendi evlerinde de hasar olmasına rağmen sorumluluk bilinciyle hareket ederek haber merkezini boş bırakmamaya çalıştıklarını, hem sahada hem de kuruluşlarında teyakkuzda halinde 2-3 saatlik uykuyla ayakta durduklarını ifade ettiler.

Konuyla ilgili bağlantılar, konuklar, resmi açıklamalar, kurtarma çalışmalarıyla ilgili bilgiler gibi birçok içerik, büyük emeklerin karşılığında vatandaşla buluştu. Bunun yanı sıra devlet büyüklerinin ziyaretleri ve açıklamaları, kurtarma ekipleri, ülkenin dört bir yanından hatta yurt dışından gelen yardımların koordinasyonu, yerleşim alanlarındaki ihtiyaçlar gibi daha birçok konu yerel basınımızın takibindeydi…

Depremin meydana geldiği ilk andan itibaren devlet-vatandaş dayanışmasıyla başarıyla gerçekleştirilen enkaz altındakileri kurtarma çalışmaları, ilerleyen süreçte yerini barınma ve diğer ihtiyaçlara bıraktı. Depremin her aşamasında yerel basınımız şehrimizin sesi kulağı oldu.

Şimdi hasar tespit çalışmaları sürerken bu tespitlerle ilgili itirazlar, imar çalışmaları, konteyner ve çadır kentlerdeki durum, resmi açıklamalar ve vatandaşın talepleri gibi konularda da vefakâr yerel medya çalışanlarımız hep sahadalar.

Elazığ’ın geleceği planlanırken basınımıza yine büyük görev düşüyor. Gerek yapılaşma gerekse de diğer her konuda bu kuruluşlarımız üstüne düşen görevi gerekli uyarıları yapacaktır. Bundan eminiz.

Medya kuruluşlarının görevleri arasında yer alan “haber verme, bilgilendirme” konularında yerel basınımız üstüne düşeni layıkıyla yaptı, yapmaya da devam ediyor…

*          *          *          *

Buraya kadar, 24 Ocak 2020’de meydana gelen depremde yerel basınımızın görevini başarıyla yaptığı anlatmaya çalıştım…

Hepimiz de yaşayarak şahit olduk zaten.

Peki, depremde vatandaşın gözü, kulağı ve sesi olmaya çalışırken yerel basının kendisi ne durumdaydı? Depremin yerel basınımıza etkisi oldu mu? Yayın hayatlarını sürdürmeye ekonomik olarak güçleri yetebilecek mi? Buna benzer konulara değinmek, yerel basınımızın katmerlenerek artan sorunlarına dikkat çekmenin yanı sıra, çözüm noktasında da devletimizle beraber hemşehrilerimizin de üstüne düşen görevler olduğuna inanıyorum.

Çünkü her deprem, yaşandığı bölgedeki sosyal hayatı olumsuz etkilemesinin yanı sıra ekonomik olarak da birçok sektörü yıpratmaktadır.

Ulusal-yerel fark etmez, tüm basın organları da nihayetinde serbest piyasa koşullarına göre faaliyet yürüten birer ticari kuruluşlar.

Basın kuruluşlarını ayakta tutan en önemli gelir kaynağı ise reklam.

Reklam geliri de resmi ve özel sektörden olmak üzere iki kaynaktan sağlanıyor. Özellikle şehirdeki ticari hayatın sekteye uğraması, faaliyette bulunan ticari kuruluşların işlerinin kısmen de olsa yavaşlaması demek, bu kuruluşların basın kuruluşlarına reklam vermelerinin de önündeki en önemli engel. Geliri düşen veya maliyetlerini karşılayamayan basın kuruluşlarının yaşama şansı çok zayıf.

O zaman ne yapmak gerek?

Buna verilecek cevap; sadece devletin değil, basın kuruluşlarımızı aynı zamanda hemşehrilerimizin desteklemesi gerektiğini söylemek lazım.

Yerel basınımızın yaşamasını, onlar tarafından bilgilendirilmek istiyorsak bu kuruluşlarımızı okumamız, dinlememiz ve izlememiz gerekli.

Yerel basın kuruluşlarımız takip edildikleri, üretimleri satın alındığı ölçüde güçlüdürler ve bu sayede reklam gelirleri artar. Elazığ’da yaşayan, yaşamayan tüm hemşehrilerimizin yapması gereken bir şey var o da; yerel basınımızı takip etmeleri, onlara imkânları ölçüsünde reklam desteği sağlamaları, şehir içi ve özellikle de şehir dışındaki Elazığlı STK’ların yazılı basınımıza yıllık aboneleri gibi destekleri, bu kuruluşlarımızın yaşamaları için şart.

Vatandaşlarımızın yerel basınına sahip çıkması, Elazığ’ın gelişmesinde de önemli bir etken.  Çünkü yereldeki gündem konuları kamuoyunda yer aldığı ve tartışıldığı ölçüde doğrular bulunacaktır. Bunun yeri de yerel basın organları.

Devlet açısından baktığımızda da, 24 Ocak’ta yaşanan deprem nedeniyle hükümetin bölgedeki ticari kuruluşlara tanıdığı haklardan yararlanan yerel basınımıza bu desteğin daha da artırılması gerek.

Ne olabilir bunlar?

Tabi ki böyle bir soruya şehrimizin fedakâr basın çalışanları ve yöneticilerinin vereceği birçok ve daha detaylı cevaplar vardır.

Ama benim ilk aklıma gelenler şunlar…

Yazılı basına bir süreliğine ücretsiz veya indirimli kâğıt kaynağı veya şehirdeki kamu kuruluşlarının yıllık abonelikleri gibi desteklerin yanı sıra radyo ve televizyonlar için de özellikle uydu lisans ücretlerinin TL cinsinden ödenmesi, bu ve buna benzer alacakların ertelenmesi ilk akla gelenler. Keza, banka gibi ticari kamu kuruluşlarının reklam verdiği basın kuruluşları arasında deprem bölgesindeki yerel basın organları da yer alabilir.

24 Ocak 2020’te Elazığ’da meydana gelen deprem felaketi, ulusal basınımızın yanı sıra yerel basınımızın da ne kadar önemli olduğunu bir kez daha bize göstermiştir. Ulusal basın bir süre sonra, Ankara ve İstanbul’a döndüğünde ya da gündemleri değişmeye başladığında biz yine yerel basınımızdan şehirdeki gündem konuları hakkında bilgi alacağız ve ulusalın aksine gündemin ağırlıklı konusunu yine deprem ve getirdiği sorunlar oluşturmaya devam edecek…

Unutulmasın ki, yerel basın güçlü olduğu sürece şehrin sesi net duyulur…

Vedat Kent
Vedat Kentvedatkent@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.