Özel Haber:  Ahmet Mert TALAY

Havaların ısınmasıyla Elazığ’daki manav tezgâhları da birbirinden leziz yaz meyveleri ile şenlendi. Tezgâhlarda; erik, kivi, kavun, muz, çilek, karpuz, yaz elması ve yenidünya satışa sunuldu.  Peki bu leziz lezzetler ile damakları şenlendirmek için vatandaşın ne gibi bir bütçe ayırması gerekiyor? Bunu öğrenmek için manavların yolunu tuttuk. Gazetemize görüş bildiren esnaf bile fiyatların pahalılığından şikâyetçi oldu.

“Üretici üretmiyor, bir de denetimsizlik var”

İsmini vermek istemeyen bir manav esnafı; “Karpuzun kilosu; 25 TL, çilek 20 TL, muz 25 TL, Amasya elması 28 TL, kivi 16 TL ve kavun 10 TL oldu. Fiyatlar vatandaşın yaz meyvelerini alma talebinin önüne geçiyor böyle olmasının nedeni üreticiler artık eskisi gibi ürün yetiştirmiyor. Ben manav olduğum için burada sadece meyve ve sebze fiyatlarının durumunu değerlendirmek zorundayım ama maalesef ki her üründe bu pahalılık var ve sebebi denetimsizlik ”dedi.  

“Sebze halinde fiyatlar daha uygun”

Vatandaş ise “Sebze halinde fiyatlar manavlara göre daha uygun buraya gelen meyve nakliyecileri, bize ürünlerini 2-3 TL kâr payı koyarak satıyor. Sonra da manav tezgâhlarına bu ürünlerin fiyatlarının üzerine 5 TL, 8 TL, 10 TL koyarak, satışını gerçekleştiriyor” ifadelerin kullandı.