Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, AK Parti Milletvekilleri Erol Keleş ve Ejder Açıkkapı, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Fırat üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Elazığ TSO Başkanı İdris Alan ve ilgili kurum yöneticileri Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nda  “Elazığ Tarımsal Kalkınma Projesi Ön Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirdi.

Bir diğer toplantı ise Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde AK Parti Elazığ Milletvekili M. Rıdvan Nazırlı’nın ve ilgili kurumların temsilcilerinin katılımı ile yapıldı.

“Birlikte düşünüyor, birlikte karar veriyoruz”

İlk toplantıya ilişkin Ejder Açıkkapı sosyal medyadan yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi; “Elazığ'ın tarımsal kalkınması için birlikte düşünüyor, birlikte karar veriyoruz. Şehrimizin tarımsal potansiyelini en üst seviyeye çıkarmak için İl Protokolümüzle Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası'nda bir araya geldik. Bu verimli toplantının aziz şehrimize ve şehrimizin güzel insanlarına hayırlar getirmesini diliyorum.”

Başkan Alan; "Tarımsal dış ticaret Ülkemiz ve Elazığ ili için hayati bir öneme sahipti"

Toplantının ardından değerlendirmelerde bulunan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan ise, “Elazığ ili, zengin coğrafi konumu ve çeşitlendirilmiş iklim yapısıyla, tarıma dayalı gıda sektörü açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Tarım, sadece beslenme ihtiyaçlarını karşılamakla kalmaz, aynı zamanda istihdam yaratır, sanayi için temel hammaddeler üretir ve ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunur. Üstelik, tarım ve tarıma dayalı endüstri ürünleri, ihracat gelirlerinin önemli bir bölümünü oluşturur, bu nedenle tarımsal dış ticaret Ülkemiz ve Elazığ ili için hayati bir öneme sahiptir. Elazığ Tarımsal Kalkınma Projesi ile, bu stratejik değere sahip tarımsal ürünlerimizin daha yüksek verimlilikle üretilmesini hedefliyoruz. Doğru tarım tekniklerinin kullanımıyla, verimliliği artırarak ürün rekoltesini yükseltmeyi amaçlıyoruz. Aynı zamanda, modern endüstriyel tesislerin kurulmasıyla, ürünlerimizin ham haliyle, kurutulmuş haliyle, konserve olarak veya geleneksel yöntemlerle işlenerek daha geniş bir yelpazede sunulmasını planlıyoruz. Bu işlenmiş ürünler uluslararası kalite standartlarına uygun şekilde ambalajlanacak ve paketlenecek, böylece markalaşma süreçleri başlatılacak" dedi.

“Soru cevap şeklinde fikir alışverişinde bulunuldu”

Milletvekili Nazırlı’nın katıldığı diğer toplantıya ilişkin ise Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda; "İlimizin Hayvancılık ve sektör sorunları hakkında, AK Parti Milletvekili Sayın Mahmut Rıdvan NAZIRLI, İl Tarım ve Orman Müdürü Ali KILIÇ, Sektör Temsilcileri, Oda ve Birlik Başkanlarının geniş katılımıyla soru cevap şeklinde fikir alışverişinde bulunuldu” ifadelerine yer verildi.