14 Mayıs tarihinde hem 13.Cumhurbaşkanı Seçimlerinde hem de 28. Dönem Milletvekilleri Seçimleri noktasında oy verme işlemi gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ikinci tura kaldı ama özellikle yeni yerleşim yerlerinde depremzede vatandaşların ağırlıklı olarak yaşadığı Güneykent Mahallesi’nde vatandaşlar kendilerine ücretsiz TOKİ konutu vaat eden Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na değil de bu konutların temelini atan Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hem de %85’e yakın ciddi bir oyla destekledi. Bu verilerde seçmenler artık vaatleri gerçekçi bulmuyor mu? Sorusunu akıllara getirdi.

Özel Haber: Kübra TÜRKAN

13. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tura kaldığı için gündemimizde hâlâ siyasetin yankısı sürüyor. 14 Mayıs sabahına kadar birçok siyasetçi ve siyasi parti seçim vaatlerini birbiri ardına sıralayarak seçmenin oyuna talip oldu.  Özellikle depremden etkilenen evlerde TOKİ’lere dair ciddi vaatler sıralandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ eliyle yapılan bazı köy evlerinin anahtar teslimini bile gerçekleştirdi

Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ konutlarının çok kısa sürede tamamlanacağını ifade ederek, seçim kampanyalarının yürütüldüğü sırada bu konutlarının bir kısmının temelini atarak, söz verilen konutların da kısa sürede tamamlanacağını vaat etti. Hatta depremde zarar gören köy evlerinin bir kısmının anahtar teslimi bile gerçekleşti.

Kılıçdaroğlu da TOKİ’lerden beş kuruş almayacağını vaat etti

Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da TOKİ’lere yönelik bir takım vaatlerde bulunarak, TOKİ sahiplerinin borçlarını sıfırlayacağını ve yeni TOKİ sahibi olacak kitleden ise beş kuruş para olmadan onları ev sahibi yapacağı iddiası ile seçmenin karşına çıktı. Elazığ’ın yeni yerleşim yerlerinden biri olan ve ağırlıklı depremzede hak sahiplerinin barındığı Güneykent Mahallesi’ndeki sandık sonuçlarına erişip bu konu özelinde bilgi edinmeye çalıştık.

“Güneykent Mahalle sakinlerinin neredeyse %85’i Erdoğan’a oy verdi”

Güneykent Mahalle Muhtarı Necati Karataş’a mahallesinde ikamet eden seçmenin 13. Cumhurbaşkanı Seçimleri noktasında tercihinin ne şekilde olduğunu sorduk. Gazetemize özel bir değerlendirmede bulunan Muhtar Karataş; “Mahallemizde 33 sandık kuruldu ve 13 bin seçmenin yaklaşık %90’ı sandıkların yolunu tutarak, vatandaşlık görevini yerine getirdi. Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı olan mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Güneykent Mahallesi’ndeki seçmenin yaklaşık %85’i oy vererek destekledi” dedi.

“Erdoğan’a gösterilen ilgi kadar, Cumhur İttifakı çatısı altındaki partilere ve siyasilere ilgi yok!”

Erdoğan’a verilen desteğin mahallelerinde bir hayli güçlü olduğunu aktaran Muhtar Karataş; “Ama seçmenin cumhur ittifakı milletvekilliği tercihlerinde %60 oranında desteklemiş olduğunu da biliyoruz. Yani Erdoğan’a gösterilen ilgi Cumhur İttifakı çatısı altındaki siyasi partilere ve de siyasilere tam olarak gösterilmedi” dedi.

“Eskiden anahtarlar ile ikna edilen seçmen şimdi bedava konut ile ikna edilemedi” 

Edindiğimiz bu sonuçlardan hareketle; seçmenlerin vaatler noktasında ikna edilmesinin güç olduğunu seçmenlerin günümüzde daha çok gözle gördükleri şeyler özelinde ikna olduklarına ya da ideolojik davranarak, oy verme işlemini gerçekleştirdiklerini aktarmak çok hatalı bir çıkarsama olmayacaktır. Sonuçta seçmen bedava konut ile bile ikna olmayacak bir hale geldi. Üstelik geçmiş seçimlerde; siyasilerin anahtarla seçim kampanyası yürüterek seçimlerde de ciddi bir oya eriştiği düşünülürse, seçmenin eskisi kadar vaatlere aldanarak, hareket etmediğini aktarmak hatalı bir çıkarsama olmayacak.