Cumhurbaşkanı Erdoğan emeklilere tek seferlik 5 bin TL ikramiye verileceğini duyurmuştu. 12,2 milyon emekliyi ilgilendiren ödemelerin bütçeye toplam maliyeti 61 milyar lira olarak açıklanmıştı. Emekli ikramiyeleri ise 11 Kasım tarihinde ödenmeye başlandı. Elazığ’da emekliler, ikramiyelerini almak için PTT ATM’leri önünde yoğunluk oluşturdu. Vatandaşlar, her defasında ATM önünde böyle uzun kuyruklar oluşturduğunu belirterek PTT’nin ATM sayısını arttırmasını istiyor.

 “ATM sayısını az arttırabilirler”

PTT’de her zaman yoğunluk olduğunu belirten 68 yaşında emekli öğretmen Haydar K.; “Cumhurbaşkanımızın emekliye yatırdığı 5 bin lirayı çekmeye geldim. Bayadır burada bekliyorum. Sabahtan beri PTT’nin önü böyle. Uzun kuyruklar oluştu. 2 tane ATM var. Her zaman böyle yoğun oluyor. ATM sayısını az arttırabilirler. Çünkü burada sadece maaşını almaya gelenler yok. Çoğu kişi fatura ödemek için geliyor. Böyle olunca bizlerde mağdur oluyoruz. Burada mağdur olmaya gerek yok. Burada saatlerce bekleyen kişiler oluyor” dedi.

“Emekliye yatırılan ikramiyeden dolayı yoğunluk çok fazla”

Fatura ödemeye geldiklerini ifade eden Seren Akdağ; “Fatura ödemeye geldim yaklaşık yarım saattir burada sıra bekliyorum. Sanırım emekliye yatırılan ikramiyeden dolayı bugün yoğunluk çok fazla. Yaşlı olan amcalarımız, teyzelerimiz ikramiyelerini çekmeye gelmişler. Çoğu kişi para çekmesini bile bilmiyor. Sıradaki vatandaşlardan yardım alıyorlar. ATM sayısının yetersiz olduğunu düşünüyorum. Eğer ATM sayısı yeterli olsaydı böyle yoğunluk olmazdı diye düşünüyorum” diye konuştu.

“Aldığımız 5 bin lira bu çileyi çekmeye bile değmiyor”

1 saat sıra beklediğini iddia eden emekli Abdurrahman C.; “5 bin TL’lik ikramiyemi çekmeye geldim keşke gelmeseydim. 1 saattir burada oturmuş sıra bekliyorum. Bildiğiniz rezillik. Aldığımı 5 bin lira bu çileyi çekmeye bile değmiyor. Ne zaman maaşımızı çekmeye ya da fatura ödemeye gelsek burası böyle yoğun. Sürekli bu eziyeti çekiyoruz. Yetkililerin buna bir çözüm bulması gerekiyor. Allaha şükür hala elden ayaktan düşmedik. Bizden kötü durumda olan yaşlı abilerimiz ablalarımız var. Onlar nasıl bu kuyrukta beklesinler?” dedi.

Elazığ’da Aralık ayının ilk haftasında semt pazarında fiyatlar ne durumda? Elazığ’da Aralık ayının ilk haftasında semt pazarında fiyatlar ne durumda?

“Maaş ve ikramiye günlerinde PTT bu şekilde oluyor”

Maaş ve ikramiye günlerinde PTT’DE yoğunluk oluştuğunu belirten Murat A.; “Babamın aylığını çekmeye geldim ama çok sıra var. Birde sıramızı yaşlılara verince burada böylece kaldık. Maaş ve ikramiye günlerinde PTT bu şekilde oluyor. ATM sayısı az bazen de ATM’ler çalışmıyor. Hal böyle olunca bizlerde mağdur oluyoruz. Babamın işini biz hallediyoruz ama çoğu yaşlı buraya gelip sırada bekliyor. Onları öyle görünce çok üzülüyoruz” ifadelerini kullandı.