Elazığbalıkçılar tezgahlarına yeterince balık gelmediğinden yakınarak, bir taraftan ihraç ediliyor bir taraftan da balık av yasağında yasağa uyulmaması nedeniyle tezgahlara yeterince balık gelmediğini ifade ediyorlar.

Elazığlı çocuklar sanatla iç içe keyifli bir gün yaşadı Elazığlı çocuklar sanatla iç içe keyifli bir gün yaşadı

Palamut tezgahlardaki yerini aldı

Balıkçılar göl balıklarının yanı sıra deniz balıklarının da oldukça rağbet gördüğünü ifade ederek, “palamut balığı da geldi. Ancak yeterince balık yok. Palamuttun kilosu 150 liradan tezgâhlardaki yerini aldı. Fakat istediğimiz miktarda palamut getiremiyoruz. Balık bulunmuyor.” dediler.

Her geçen yıl balık azalıyor

Kış ayına girdiğimiz bu günlerde balıkçı tezgahlarında devasa Turna ve sazanın bulunması gerekiyor, ancak göllerde balık azlığı nedeniyle tezgahlar da istenilen düzeyde balık bulunmuyor. Balıkçılar bundan sonra diplerde bulunan büyük balıkların yüzeye çıkacağını ve bundan sonra büyük balık beklediklerini söylediler.

Alabalık ihraç edildiğinden yeterince gelmiyor

Balıkçılar balık azlığından istedikleri kadar balık sergileyemediklerinden yakındılar. Balıkçı Ercan Öbek, Balıkta sıkıntı olduğunu ifade ederek “Balıkta sıkıntı var. Keban’da çıkan alabalık şoklanarak ihraç ediliyor, bu nedenle Elazığ’a yeterince balık verilmiyor.  Elazığ’da ki göl balıklarında da sıkıntı çok büyük. Özellikle balık av yasağı sezonunda çevre illerden kaçak yakalanan balıklar nedeniyle eskisi gibi tezgahlara balık gelmiyor. Yani göllerde balık yok. Bu da yasak dönemdeki avlanmadan kaynaklanıyor.” Dedi.

Editör: Şah İsmail Gezici