Özel dikim takım elbiseler adı üzerinde kişiye özel tasarlanan, özel olarak kalıbı hazırlanan, bütün düzeltmeleri müşterinin ölçülerine ve vücut şekline göre itina ile yapılan ve işini iyi bilen bir terzi tarafından dikilmek sureti ile müşteriye teslim edilen kıyafet demek olduğundan çok ciddi bir emek, özen, bilgi ve tecrübe gerektiren bir konu. Peki özel dikim takım elbiselerde hangi kumaşlar tercih ediliyor. Bir takım elbise ne kadara dikiliyor? Elazığ Terziler, Gömlekçiler ve Şapkacılar Odası Başkanı Erdem Özatlı açıkladı.

Takım elbise diken terzi sayısı az talep fazla

Takım elbise diken terzi sayısının az olduğundan dolayı siparişlerin yetişmediğini söyleyen Başkan Özatlı; Takım elbise diken terzi sayımız 16-17 civarında. Bizler İstanbul’dan Kıbrıs’tan kumaş getirip takım elbise dikiyoruz ısmarlama, insanın bedenine göre vücuduna göre. Halen rağbet var ben bazen sipariş yetiştiremiyorum çünkü takım elbise diken terzi sayısı az durum böyle olunca kişi başına düşen talep sayısı çok oluyor. Hatta çoğu müşterilerimizi 2-3 ay sonraya erteliyoruz. Biz eski terziliği yapıyoruz. Makine ile değil el emeği göz nuru. İl dışından hatta yurtdışından birçok sipariş alıyoruz” dedi.

Bir takım elbise ne kadara dikiliyor?

Son olarak özel dikim takım elbise fiyatlarından da bahseden Başkan Erdem Özatlı; “Bir takım elbisenin fiyatı kumaşına göre değişiyor. 10 binden başlıyor 18 bine kadar takım elbise var. İtalyan veya İngiliz kumaşlar var biz genelde İtalyan kumaş kullanıyoruz. Rağbet de genellikle bu ikisine oluyor zaten” ifadelerini kullandı.

Raif Çiçek; “Murat Aygen hocamızın kazanacağına inancımız tam” Raif Çiçek; “Murat Aygen hocamızın kazanacağına inancımız tam”

Editör: Beyza Bişkin