Özel Haber: Beyza Bişkin

Elazığ’da 24 Ocak 2020 yılında meydana gelen deprem sonrası artan ev kiraları Asrın felaketi Kahramanmaraş depremleri sonrasında daha da yükseldi. Elazığ’da binlerce binanın ağır hasar alması, özellikle Malatya olmak üzere birçok ilden şehre olan göç yapı stok sorunu ve fahiş kira fiyatlarını ön plana çıkardı. Bu nedenle Elazığ’a üniversite okumak için gelen öğrenciler kiralık ev sorunu yaşıyor. Ev bulabilen öğrenciler için ise ev dizmek ciddi bir maliyet istiyor. Geçen sene 10 bin liraya dizilen evin maliyeti bu sene en az 20 bin TL’yi buluyor.

Sıfırdan ev dizmek isteyen bir öğrenci için en düşük maaliyet 20 bin TL

Üniversitede öğrenci evinde yaşamak isteyenleri kiralık daire ve ev eşyalarının nasıl alınacağı sorunu bekliyor. Öğrencilerin, yıllardır değişmeyen tercihi ise spotçular halk arasında bilinen tabiriyle ikinci el eşya satıcıları. Spotçularda son günlerde ise hareketlilik var. Spotçu Nurettin Polat sıfırdan kendisine öğrenci evi dizmek isterse en az 20 bin TL tuttuğunu belirterek; “Malum üniversite kayıtları başladı ev dizmek isteyen öğrenciler genellikle ikinci el tercih ediyor o yüzden bizlerde de yoğunluk başladı. Fakat geçen seneye göre fiyatlar oldukça arttı. Geçen sene 10 bin liraya döşeniyordu. Bu sene bir öğrenci sıfırdan kendisine öğrenci evi dizmek isterse en az 20 bin TL tutuyor. Bizim memur da öğrenci de müşterilerimiz var aynı zamanda depremzede de var yani yeni evli çiftlerden de durumu olmayanlar ikinci el gelip alıyor” ifadelerini kullandı.

Geçen Seneye göre fiyatlarda yüzde 100’lük bir artış olduğunu belirten Polat; “Geçen seneye göre fiyatlarda yüzde 100 fiyat artışımız var. Ayrıca nakliye ücreti de var müşterilerimiz toplu aldığında ücret almıyoruz ama başka türlü en yakın yere 200’den başlıyor nakliye ücretleri” dedi.

Spotçu Nurattin Polat, bir öğrenci evinde olması gereken temel eşyaların fiyatlarını şu şekilde sıraladı;

Koltuk Takımı: 2000 TL

Yatak: 1000 TL

Buz Dolabı: 1500 TL

Çamaşır Makinesi: 2000 TL

Baza: 2000 TL

Ütü: 150 TL

Ocak: 300 TL

Masa: 200 TL

Sandalye: 100 TL

Elbise Dolabı: 1000 TL

Perde: 100 TL

Halı: 100 TL