Elazığ’ın en işlek caddesinde mendil satan Yusuf Okluyün, Gölcük depreminde 4 kızını ve eşini kaybettikten sonra Türkiye’nin dört bir yanını gezerek hayatını devam ettirmeye çalışıyor.

“Elazığ’a gelmem de tesadüf oldu”

Dört aydır Elazığ’da mendil satıcılığı yapan 61 yaşındaki Yusuf Okluyün hayatının her bir aşamasında zorluk çektiğini söylerek; “Ben Osmaniye doğumluyum. Altı aylıkken babam, yedi yaşındayken de annem vefat etti. Yedi kardeş hem yetim hem de öksüz kaldık. Yedi kardeşin altı tanesi yetimhaneye alındı. Bende yetimhanede beş ay kalıp sonrasında kaçtım. O dönemlerde yetimhanede çok dayak yiyorduk. Yedi buçuk yaşından on yaşına kadar Adana sokaklarında yatıp kalktım. Adana’da çalıştım. On yaşında İstanbul’a gittim. On yedi yaşına kadar İstanbul Tarlabaşı sokaklarında yaşadım. Daha sonrasında ise 1993 yılında bir evlilik yaptım. Dört tane kız evladım oldu. Çok mutluyduk. 1999 Gölcük Depreminde dört kızımı ve eşimi kaybettim. Kızlarımın en büyüğü beş en küçüğü ise 2 yaşındaydı. O günden beri Türkiye’nin her şehrini karış karış geziyorum. Elazığ’a geleli dört ay oldu. Hakkari’den Elazığ’a geldim. Aslında Elazığ’a gelmem de tesadüf oldu. Hedefim Tunceli’ye geçmekti. Hakkari’den Tunceli’ye gelirken araba olmadığı için Elazığ’a geldim. Çok sevdim Elazığ’ı geldiğimde insanları çok samimi ve çok insancıl yaklaştı. Dört aydır Elazığ’da mendil satıyorum” dedi.

Elazığ İsmet Paşa İlkokulu’nda Uyuşturucuyla Mücadele eğitimi Elazığ İsmet Paşa İlkokulu’nda Uyuşturucuyla Mücadele eğitimi

“Sağ olsun Elazığ Belediye Başkanı bana yardımcı oldu”

1993 Gölcük Depreminde ailesini kaybettiğini ifade eden Okluyün; “Bu acıları yaşayan birisi olarak yakın zamanda ki depremlerin acısını daha derin hissettim. İnsan can kaybına dayanamıyor. Her şey Allah’tan ondan yana şüphem yok. Fakat sevdiklerini kaybetmenin acısı inanılmaz derecede ağır bir durum. Allah’ın dediği olur. Hayatımdaki değişiklikler çok oldu. Bu dünyada olacaksak ya yolcu ya da garip olacaksınız.  Elazığ’a geldiğimde ilk başlarda duraklarda yatıyordum. Sağ olsun Elazığ Belediye Başkanı bana yardımcı oldu. 3 buçuk aydır bana yer ayrılan otelde kalıyorum. Sağ olsunlar bana çok yardımcı oldular. Elazığ insanı çok iyi. Hayata dair insanlara şunu söylemek istiyorum. Dünü yaşamayın yarına ise Allah Kerim bugüne ne sığdırabiliyorsunuz ona bakın. Beni Elazığlılar çok seviyor. Çokta yardımcı oluyorlar. Doğunun her bir karışı misafirperver. Allah herkesten razı olsun” şeklinde kaydetti.

Editör: Büşra Sarıkaya