ELAZIĞ’DA MÜZECİLİĞİN TEMALANDIRILMASI « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ELAZIĞ’DA MÜZECİLİĞİN TEMALANDIRILMASI

Bu haber 16 Eylül 2019 - 7:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Müzeler toplumların geçmişten geleceğe yolculuklarının izdüşümleridir.

Günümüzde arkeoloji, etnografya, sanat, tarih, folklor ile bilim ve sanat müzeleri olmak üzere bir çok alanda müze çeşitleri bulunmakta.

Elazığ’da da 1965 yılında Alacalı Mescit’te Harput Müzesi olarak daha sonra ise 1982 yılında Fırat Üniversitesi kampüsünde Arkeoloji ve Etnografya müzesi olarak faaliyet gösteren müze, Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdürmekte.

İl müdürü Ahmet Demirbağ ve personelinin gayretli ve güzel çalışmalarıyla onarım ve düzenlemeleri yapılan müze, Elazığ ve çevresindeki eserlere ev sahipliği yapması anlamında önemli bir yere sahip.

Bununla birlikte Elazığ’da gerek özel sektör gerekse de kamu eliyle yapılacak tematik müzeler şehrin kültürel ve turistik hayatına renk katacaktır.

Ankara’da faaliyet gösteren Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı olarak Nisan 2019’da, yereldeki kurumlarımızla birlikte Malatya ve Elazığ’ı tanıtmak ve dolayısıyla da turizm hareketliliği sağlamak için seyahat acentelerine bir tur programı düzenledik. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Orta Anadolu Başkanlığı’na bağlı seyahat acentelerine bölgeyi tanıtmak için yaptığımız bu tanıtım turunda güzel şeylere tanık olduk. Müzeler anlamında da, Malatya’da gramofon müzesi ile fotoğraf makinesi müzesi acenteler tarafından ilgiyle karşılandı.

Ülkemizin bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olması, bir çok ilimiz adeta açık hava müzesi konumunda olmasına neden olmuştur. Bu konuda özellikle İstanbul’un yeri bir başka.

İstanbul derin tarihi geçmişiyle ve modern zamanlara hitap eden bir çok müzeye ev sahipliği yapıyor. Saraylar, yalılar ve daha bir çok eser müthiş bir tarihi barındırıyor. Bunun yanı sıra özel sektörün son yıllardaki artan müze çalışmaları, bu alanın gelişmesine neden olmuştur.

Yine, Ankara’da da devlet ile özel sektörün himayesinde olan müzeler yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından ilgiyle ziyaret edilmekte. Etnografya müzesi ile diğer müzelerin yanı sıra Ankara Kalesi bölgesinde yer alan Rahmi Koç Müzesi turist kafileleri tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir.

Eskişehir’deki Balmumu Müzesi, Lüle Taşı Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi ve Kent Belleği Müzesi gibi müzeler, Eskişehir’e renklilik sağlıyor. Bursa, Edirne ve diğer illerimiz de de buna benzer örnekleri bulmak mümkün. Bir çok alandaki müzeler yine yerli-yabancı turistler tarafından ilgiyle ziyaret edilmektedir.

Elazığ’da da müzelerin gerek sayıca gerekse de temaca artması ilimiz turizmine bir soluk, bir farklılık kazandıracaktır.

Bunu sadece devletten beklememek lazım.

Elazığ içinde ve dışında yaşayan Elazığlılar ile sivil toplum kuruluşlarının farklı alanlarda ortaya koyacakları müze projelerinin, bu alandaki boşluğu doldurabileceğini düşünüyorum. Şefik Gül Kültür Evi bu anlamda önemli bir işlev görüyor.

Gönül bu tür yerlerin artması.

Musiki müzesi, el sanatları müzesi, fotoğraf müzesi, kent belleği müzesi, edebiyat müzesi, basın müzesi, Elazığ göç tarihi müzesi, araba müzesi, kültür-sanat müzesi ve daha örnekleri çoğaltılabilecek bir çok temadaki müzelerin varlığı, Elazığ tarihine ve turizmine katkı sağlayacaktır.

Harput’ta bir müzenin varlığı bu kadim kentimizin tarihiyle bütünleştirici bir işlev görecektir. Doğal bir açık hava müzesi de olan Harput’taki tarih; panorama, üç boyutlu canlandırmalar ve ses efektleri ile daha çarpıcı bir hale getirilebilir. Harput kalesi veya çevresinde üç boyutlu canlandırmalar ziyaretçileri zaman yolculuğuna çıkarabilir.

Burada bir anekdot açmak isterim, değerli dostum Fırat Aral’ın Sivrice Kürk köyü Eskibağlar mevkiinde yaptığı otantik otel yatırımı inanıyorum ki, ilimize yapılmış özel sektör yatırımları arasında ön plana çıkacaktır. Hazar havzasına hakim bu yatırım, Hazar gölünü görmekle beraber bu bölgede çıkan tarihi eserlerin sergilenmesi açısından yapılacak bir müze de bu yatırıma çok farklı bir hava katacaktır. Hazar Havzası Müzesi adı belki yakışan bir isim olabilir…

Kısacası gerek devlet gerekse de özel sektör veya sivil toplum kuruluşları tarafından, müzelerin Elazığ’da içerik ve sayı olarak artırılması Elazığ turizminin gelişmesi açısından çok önemli.

Vedat Kent
Vedat Kentvedatkent@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.