Özel Haber: Beyza Bişkin

Fırat Üniversitesi’nde ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü El İşi Sergisi’ açıldı Fırat Üniversitesi’nde ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü El İşi Sergisi’ açıldı

Geçtiğimiz günlerde Elazığ’da bir fırın sahibi, müşterilerine bozuk para üstü olarak verecek madeni para bulamayınca dükkanın camına ilan asarak 100 lira bozuk para getirene 110 lira vereceğini vaat etmişti.  Bu kez de Elazığ’da başka bir fırıncı bulduğu yöntemle vatandaşları şaşkına çevirdi. Dükkanın giriş kısmına astığı yazıda 1 lira veya 50 kuruş 100 TL bozuk para getirene bedava 1 büyük ekmek vereceğini yazdı.

Müşterilerin çoğunluğunun kağıt para kullanmasıyla birlikte bozuk para sıkıntısı yaşamaya başladıklarını belirten Fırıncı esnafı Özgür Eraslan; “Piyasada bozuk para yok basımı da yok. Basım olmaması piyasadaki demir fiyatlarının yükselmesi. Sağdan soldan bozuk para getirtiyoruz. Ben Adana’da ki arkadaşımdan istiyorum o toplayıp getiriyor. Başka illerden temin etmeye çalışıyoruz artık. Bu madeni para sorunu gittikçe sıkıntı olmaya başladı. Bulamıyoruz yani kimsede yok, gezebilirsiniz elinize 100 TL alın 100 tane esnafa gidin beli bir iki tanesinde vardır onun haricinde bulamazsınız biz de bu duruma böyle bir çare bulduk” dedi.