Kovancılar İlçesi’ne bağlı Muratbağı Köyü’ndeki bazı köylüler; bilindiği üzere Murat Nehri’nin suyu  belirli bir ölçüde çekilince;  kamuya ait arazileri tarım arazisi olarak değerlendirip buralara mısır, buğday, arpa ve bostan ekimi yapıyor.  Köylüler; iklim değişiklinin bir hayli arttığı bir dönemde emekleri üzerinden adeta ladese giriyor. Bölgeden çekilen son görüntüler; üreticiyi az da olsa üzecek gibi çünkü Murat Nehri’nin yeniden yükselmesiyle köylünün ürünlerinin bazısının suyun altında kaldığı görülüyor.

Tarım ve hayvancılık denildiğinde Elazığ’ın ilk akla gelen ilçelerinden biri; şüphesiz nüfus çokluğu  ile de dikkat çeken Kovancılar ilçemiz oluyor. Buradaki bazı köylüler zaman zaman çok ciddi riskler alarak tarım faaliyetlerini sürdürüyor. Mesela Muratbağı Köyü’nün bazı sakinleri; Murat Nehri belirli seviyeye çekilinde nehrin kenarındaki sulak toprakları risk alarak değerlendiriyor. Bu riski alanlar; bazen bu riskten kazançlı bazen de zararlı çıkıyorlar. Bölgeden bu hafta çekilen son fotoğraflar; üreticinin bu yıl yüzünün pek gülmeyeceğini doğrular nitelikte.

Köylüler bu kez zararlı çıkmışa benziyor

Bilindiği üzere Elazığ’ın birçok yerinde hasat dönemi başladı. Hatta vatandaş ürününü satmaya da başladı. Peki risk alarak kamuya ait alanları eken çiftçinin açısından acaba hasat dönemi verimli olmuş mudur? Sorusunun yanıtını bulmak için bölgeyi fotoğrafladık. Bölgeden objektiflerimize yansıyan fotoğraflarla çiftçinin verimli mi yoksa verimsiz mi bir yıl geçirdiği de gün yüzüne çıkıyor. Çünkü Murat Nehri’nin yükselmesiyle ekim yapılan bazı alanların su altında kaldığı gözlemleniyor. Ama burada ekim yapan üretici bu konuda tecrübeli ve risk alarak bu işe kalkıştığını da biliyor. Nitekim bu sene üreticilerin aldıkları riskten pek kârlı çıkamadıkları da ortada.  Bölgeden çekilen fotoğraflarda sadece üreticilerin risk alarak ektiği alanlar değil aynı zamanda demir yolunun da neredeyse suların altında kalacağı görüntüler de dikkat çekiyor.