Sadece kent merkezinde olup bitenleri değil, ilçelerde, beldelerde, köylerde ve mahallerde gelişmeleri ve sorunları kamuoyuna aktarmaya devam eden Fırat Gazetesi ve elazigfirat.com köyler de devam eden hasarlı yapılarının yıkılma işlemlerini bir kez daha gündeme getirerek konuyu ilgililerine sordu.

Geçtiğimiz aylarda Fırat Gazetesi’nden Kübra Türkan imzalı çıkan haberde köy evlerinin yıkım ve inşasına dikkat çekilerek tam da hasat zamanı yıkım işlerinin başlamasının köylüyü sıkıntıya sokacağı vurgulanmıştı.

“Vatandaş köyden göçe zorlanıyor” başlığı ile yayınlanan haberde; Köyde hasarlı yapısında oturarak, üretmeye devam eden köylü tam da hasat zamanı “Köy evlerinizi boşaltın!” uyarısı aldı.  Her ne kadar köylüye konteyner desteği sağlanıyor olsa bile köylü ekinlerini de hayvanlarını da nereye koyacağını şaşırmış durumda. Üstelik Elazığ Depremi’nin üzerinden 3 yılı aşkın süre geçti. Mağdur köylüler; “Başımızı sokacak bir yer ayarlanmadan neden bu mağduriyetle karşı karşıya bırakıldık?” vurgusu yapılmıştı.

Yamanoğlu; "Köyden kente gelen vatandaş; üretimden kopuyor tüketici oluyor"

Palu Arındık Köyü Muhtarı ve Palu Muhtarlar Derneği Başkanı Sadri Yamanoğlu o dönem yağmış olduğu açıklamada; “Kırsalda kalkınma isteniyorsa biz bu vatandaşı; köyde tutmalıyız. Tabiri caiz ise vatandaş köyden göçe zorlanıyor” diyerek konunun önemine ve sorunun büyüklüğüne vurgu yapmıştı.

Başkan kavaklı; "Köylü nerede barınacağını düşünmek zorunda kaldı!"

15 Ağustos tarihinde köylünün çektiği bu sıkıntılarla ilgili HÜDAPAR Elazığ İl Başkanı Yasin Kavaklı da “Köylü hasadını düşüneceği yerde nerede barınacağının telaşına düştü” demişti.  

Atlan; "Köylerde ev olmadan köylü nasıl üretim yapacak?"

Konuyla ilgili Tüm Elazığ Muhtarlar Federasyonu Başkanı Ayhan Atlan da kısa bir değerlendirme yaparak; “Köye dönülen denilen köylüye bu sıkıntılar yüzünden şimdi de merkeze dönün! Çağrısı yapılıyor. Köylerde evler yapılmalı ki köylüler, üretim yapabilsin!” ifadelerini kullanmıştı.

Peki köylerde süreç neden bu kadar uzadı

Bu haberlerin üzerinde 3 aydan fazla bir zaman geçti. Köylerdeki yıkımlarla ilgili hâlâ bir takım sıkıntılar devam ederken elazigfirat.com sorunu bir kez daha gündeme getirerek konuyla alakalı olarak Elazığ İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş ve AFAD Elazığ İl Müdürü Osman Pıhtılı’dan devam eden süreç hakkında bilgi aldı. İşte Elazığ İl Özel İdare Genel Sekreteri Ali Şiş ve AFAD Elazığ İl Müdürü Osman Pıhtılı’nın konu hakkındaki görüşleri...

Şiş; "Köylü mülkü tarım arazisinde kalsın istiyor ama bu mümkün değil!"

Elazığ İl Özel İdare Genel Sekreteri Ali Şiş konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Köylerde bazı köy evleri, müştemilat, ahır ve depoların tamamı yıkılmadı 2020 depreminden sonra bunun üzerine 2023 depremi geldi ve Elazığ’da zor bir süreçten geçiyor” diyerek; “Köylü bazen tarım alanın içinde bahçesinde yapısı kalsın istiyor. Tarım arazilerinin imara açılmaması gerekiyor. Aslında ana problemlerden biri bu. Tarım arazisi köyde giderek yok oluyor, çünkü vatandaş tarım arazisinin üzerine ev yapıyor. Burada bir orta yol bulmak zorundayız. Köylerde herkes bahçesine bir ev yapıyor ve birçok ruhsatsız yapı da söz konusu. Yapılar yapılmadan önce ne olursa olsun. Özel İdare’ye gelerek, ruhsat almalılar” ifadelerini kullandı.

Pıhtılı; "650 civarında ihale bekleyen ev var"

AFAD Elazığ İl Müdürü Osman Pıhtılı ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Sadece kırsal kesimde 650 civarında ihale bekleyen evler var. Bunların ihale bekleme süreçlerine açıklık getirecek olursam; ilk etapta hasar tespit yapılması arkasından hak sahipliğe başvurularının alınması ve hak sahibi olarak nitelendirilmesi gerekiyor. Kırsal kesim bu anlamda biraz daha zor. Çünkü yapılar bağımsız yani bir köyde 24 hasarlı yapı varsa; 24 şantiye alanı oluşturmak zorunda kalıyoruz” dedi.

Elazığ’ın o lezzeti yemek yarışmalarına konu oldu! Elazığ’ın o lezzeti yemek yarışmalarına konu oldu!

Pıhtılı: Bazı vatandaşlar, başkasının mülkiyetinde konut istiyor

Vatandaşın ikna edilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Pıhtılı; “Vatandaşın burada yapılan işlere ikna olması gerekiyor. Bazen vatandaş ikna olmuyor. Vatandaş ısrarla, ben buraya evimi yapacağım.  Demekte ama orası başkasının mülkiyet hakkı içinde kalıyor. Ben devlet olarak, başkasının mülkiyet hakkı üzerinde konut yapamam. Bazı köy konutlarında da hissedar problemi yaşanıyor” dedi.

Pıhtılı: Vatandaş köy evini yıktırmak istemiyor!

700 civarında köy konutunun inşası devam ediyor diyen Pıhtılı açıklamasını şöyle tamaladı; “Bunların yaklaşık 200 tanesini yıl sonuna kadar Toplu Konut İdaresi teslim edecek. Hazır oldukça vatandaşa konutları teslim ediyoruz. Süreç böyle gidiyor. 2020 depreminden kalan %10 gibidir. Sadece yazın köye gidenler söz konusu.  Sürekli orada yaşayan köylüye; konteyner verip, öyle yıkım gerçekleştiriyoruz. Şehirde evi olan da geçici köy evi için konteyner istemekte.  Hatta bazen konutunu verdiğimiz vatandaş bile konutunu aldığı halde konutumu yıkmayın! Diyebilmekte. Eşyasını nereye koyacağını ve hasarlı yapısını da depo olarak kullanmak istediğini söylüyor. Ama böyle bir şey mümkün değil”

Editör: Lokman Polat