Haber: Lokman POLAT

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde 10 ilde binlerce insan hayatını kaybetti ve yaralandı. Yaşanan felaketin ardından özellikle Malatya, Kahramanmaraş ve Hatay’dan depremzedeler Elazığ’a akın etti.

KİRA ARTIŞLARI GÖZLEMLENMİŞTİ

Güvenirliği nedeni ile depremzedeler özellikle devlet tarafından yapılan TOKİ konutlarını tercih etti. Fakat yine fırsatçılar devreye girdi. İl genelinde kiralar artarken, bu artışların TOKİ binalarında daha fazla olduğu gözlemlendi.

Zamanında deprem yaşayan ve hak sahibi olarak TOKİ’den daire alarak yeniden ev sahibi olan vatandaşlar, 800 liraya veremediği daireyi 4 bin liraya kiraya vermeye başladı. Yapılan insafsızca artışlar vatandaşların büyük tepkisini çekti. Bunun yanı sıra Elazığ Valiliği konuyla ilgili çalışma başlattı.

SATILIK EVLERDE DE DURUM DEĞİŞMEDİ

Meydana gelen depremin ardından kentte hasar almayan mahallelerden olan Ataşehir Mahallesi’nde 12 Şubat tarihinde 1 milyon 400 bin TL’ye satışa çıkartılan bir konutun güncel fiyatı bir gün sürenin ardından 13 Şubat tarihinde 1 milyon 450 bin TL’ye çıkartıldı.

Sosyal medyada bir kullanıcı durama tepki göstererek; “Lütfen Elazığ’da ki tüm satılık ve kiralık evlerin 6 Şubattan beri güncellemelerini takip edin. Sürekli artış” dedi.