Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük üçüncü üniversitesi olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından örnek olarak gösterilen Fırat Üniversitesi hem başarısı hem de araştırma üniversitesi olması nedeniyle öğrencilerin tercihi oluyor.

“Edirne’den Kars’a 81 ilimizin öğrencilerine Üniversitemizde eğitim veriyoruz”

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş üniversitenin öğrenci yapısına dikkat çekerek; “Türkiye’nin tüm illerinden öğrencilerimiz var. Edirne’den Kars’a 81 ilimizin öğrencilerine Üniversitemizde eğitim veriyoruz. Bununla birlikte Dünyanın çok sayıda ülkesinde de öğrencimiz Fırat Üniversitesi’ni tercih ediyor. 1.953 yabancı uyruklu öğrencimiz var. Zimbabve, Rusya, Hollanda'dan diğer pek çok ülkeden öğrencilerimiz var. Yurt dışından ve il dışından gelen öğrencilerimiz kültürümüzü şehrimizi tanıtan insanlar, dolayısıyla onlara ailemiz gibi davranmalı misafirperverliğimizi göstermeliyiz” ifadelerini kullandı.

“Fırat Üniversitesi doyum noktasına ulaştı ikinci üniversite katkı sağlayacak”

Prof. Dr. Göktaş; “Üniversitemizde eğitim gören öğrencilerin 19 bin 500’ü Elazığlı öğrenciler geriye kalan 23 bin 600 öğrencimiz ise il dışından burada misafir ettiğimiz öğrenciler. Elazığ ekonomisine çok ciddi bir katkısı var. Öğrenci sayımızın artması çok önemli ama Fırat Üniversite değil ilimizde kurulacak ikinci bir üniversite de artmasını önemsiyoruz” dedi.

“İkinci üniversite olsun adı da Harput Üniversitesi olsun”

Bakkalcılık yapan Yusuf Deriner “İkinci üniversitenin çok faydası olur. Minibüsçüye de faydası olur, toptancıya da faydası olur lokantacıya da faydası olur bize de faydası olur. Vatandaşın bütün ihtiyaçları onlarında bütün ihtiyaçları aynı dolayısıyla böyle bir durumdan memnun oluruz faydası olur. Elazığ’a ikinci bir üniversitenin açılmasını isterim faydası olur. İsminin de Harput üniversitesi olmasını isterim.” İfadelerini kullandı.

“İkinci üniversitenin faydası olmaz ekonomi ortada”

Şuan mevcut olan üniversitenin çeyreğinin çeyreği bile hiçbir esnafa faydası olamaz. Çünkü maliyetler çok yüksek bir sürüm şuan 120, 130 TL. öğrencilerin aldığı burs belli ortada yani zannetmiyorum olacağını. İkinci bir üniversite olsa dahi öğrencilerin aldığı burs belli yiyebileceği sadece yarım tavuk gün içinde sadece yarım tavuk yiyebilir onun da yanında ayranı olmadan. O yarım tavukla bursu bitiyor zaten geri kalanın da durumunun iyi olması lazım ki adana yesin köfte yesin. O yüzden her şey ortada ikinci üniversitenin bir faydası olmaz.” Diye konuştu.

Elazığ'da öğretmenlerde akran zorbalığına dikkat çeken eTwinning projesi Elazığ'da öğretmenlerde akran zorbalığına dikkat çeken eTwinning projesi

“Genelde bizim müşterilerimiz öğrenci”

Elazığ’da manav esnafı olan Mehmet Akbakay ikinci bir üniversitenin olması esnaflara çok katkı sağlayacağını söyleyerek; “Elazığ’a ikinci bir üniversite açılması tabi ki bizim açımızdan iyi olur. Genelde bizim müşterilerimiz öğrenci bu civarda başka şehirden gelip ev tutan öğrenciler var doğal olarak bizlerden alışveriş yapıyorlar. Elazığ’da da ikinci bir üniversite olsa öğrenci nüfusu daha çok artar bu da esnafı olumlu yönde etkiler” dedi.

“Sadece esnaf açısından değil her yönüyle iyi olur”

Elazığ’da spotculuk yapan bir başka esnaf ise her yönüyle katkı sağlayacağına dikkat çekerek “Öğrencileri çok seviyorum. Özellikle Cumhuriyet Bayramı’nda ben onların çok güzelliklerini gördüm. Çok coşkulu geçmesinde onlar katkıda bulundu. Elazığ’a ikinci bir üniversite yapılması sadece esnaf açısından değil bence her yönüyle iyi olur diye düşünüyorum” şeklinde kaydetti.

Editör: İrem Ancil