Haber-Yorum:  Lokman POLAT 

Elazığ’ın Baskil ilçesinde 8 kilometrelik yeni bir kanyon keşfedildi. Fotoğraflanan, rota ve konumlandırma çalışmaları yapılarak dilekçeleri kurumlara verilen kanyonun, turizme kazandırılması için çalışmalar başlatıldı.

YILLAR GEÇMESİNE RAĞMEN SAKLIKAPI İLE KARALEYLEK TURİZME KAZANDIRILAMADI!

Baskil ilçesinde yaklaşık 3 yıl önce keşfedilen Saklıkapı ile Karaleylek kanyonları büyük ilgi görmüş, yerel yönetim tarafından yeterli çalışmanın yapılamaması sonucu kanyonlar sürekli olarak olumsuz şekilde Elazığ gündemini meşgul etmişti. Bu 2 kanyonun turizme kazandırma çalışmaları yıllar geçmesine rağmen halen tamamlanamazken, Konalga köyüne bağlı Yağmurlu ve Gümüşçay mezrasında yeni bir kanyon daha keşfedildi. Yeni keşfedilen kanyon için İstanbul’dan gelen treeking ekibi, rota ve konumlandırma çalışmalarını yaptı. Hazırlanan rapor ve dilekçeler ise ilgili kurumlara sunuldu. Bu yeni keşfin akıbetinin Saklıkapı ve Karaleylek kanyonları gibi olup olmayacağı ise merak konusu…

“TUR ŞİRKETLERİ VE GEZGİNLER BÖLGEYE DAVET EDİLDİ”

Elazığ Baskilliler Derneği Başkanı Aygün Çam, ilçe köylerinde inceleme yaparken kanyonu fark etti. Ortasında akarsu olan 8 kilometrelik kanyon daha sonra fotoğraflandı. Ardından İstanbul’dan gelen treeking ekibi, rota ve konumlandırma çalışmalarını yaptı. Hazırlanan rapor ve dilekçeler, Çevre ve Şehircilik İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Baskil Kaymakamlığı ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne gönderildi. Kanyonun turizm destinasyonuna kazandırılması noktasında çalışmalara başlanırken, tanıtımı için tur şirketleri ve gezginlerin bölgeye davet edildiği bildirildi.

“40 VEYA 45 MİLYON YILLIK OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR”

Baskil’de daha önce Saklıkapı ve Karaleylek Kanyonlarının da keşfedildiğini aktaran Çam, “Gümüşçay Kanyonu ile birlikte bölgede turizm destinasyonu sağlanmış olacak diye düşünüyorum. Buranın özelliği ise içerisinden kanyon boyunca akarsuyun olmasıdır. Buda buraya ayrı bir renk katıyor. Coğrafi oluşum olarak ta diğer kanyonlarımıza göre daha farklıdır. Coğrafya bilimi ile ilgilenen hocalarımız buradaki kanyonların 40 veya 45 milyon yıllık kanyonlar olduğu söyledi. Şuanda Gümüşçay kanyonu da böyle eski bir coğrafi yapıya sahiptir” diye konuştu.