Özel Haber: Beyza Bişkin

Altın fiyatlarının her geçen gün yükselmesiyle birlikte vatandaşlar artık altın almakta zorlanmaya başladı. Elazığlıların yatırım aracı olan ve kadınların beğenerek taktığı altın takıların fiyatlarının tavan yapmasıyla imitasyon takıya da ilgi arttı.

Elazığ TSO Başkanı Alan; “Hibe desteği üyelerin hesaplarına aktarılıyor” Elazığ TSO Başkanı Alan; “Hibe desteği üyelerin hesaplarına aktarılıyor”

“İşçilikli takı ve aksesuar gruplarında gerçek altını tercih etmiyorlar”   

Elazığ’da imitasyon takıların satışını yapan esnaf Murtaza Sarıçiçek özellikle işçilikli olan takılarda imitasyonların tercih edildiğini belirtti.

Sarıçiçek; “Vatandaşlar imitasyona fazlasıyla yöneldi. Genelde müşteriler işçilikli olan takılarda yani gerçek aldın aldığınız zaman diyelim ki herhangi bir takı 50 bin lira bunun işçiliğini düştüğümüz zaman 30 bin lira oluyor büyük bir meblağ zarar yani artık insanlar bilinçlendiği için imitasyon takılara çok yöneliyorlar. Bunun nedeni de şöyle yatırım olarak herkes yine zarar etmeyecek takıları altınını gidip alıyor ama işçilikli takı ve aksesuar gruplarında gerçek altını artık tercih etmiyorlar gelip imitasyon takıları tercih ediyorlar. Hem daha ekonomik uygun olduğu için hem de görsel olarak tercih ediyorlar” dedi.

“Orijinal altın ile birebir benzerlikte”

İmitasyon takıların gerçek altınla birebir benzerlikte olduğunu belirten Sarıçiçek; “İmitasyon takıların ağırlığı sesi orijinal altın ile bire bir zaten aynı atölyelerde üretiyoruz. Birebir işçilikle yapılıyor sadece kullanılan malzeme altın değil çelik. Müşterilerimiz burayı gelip gördükleri zaman takıları şaşırıyorlar aynısı kuyumcumda da vardı diyorlar ve dışarıdan bakıldığında da hiç anlaşılmıyor altın olmadığı o yüzden kesinle şu an imitasyon takılar çok revaçta” şeklinde konuştu.

“Elazığ halkı altını çok seviyor”

İmitasyon takıların fiyatlarına da değinen Murtaza Sarıçiçek sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Biz işletme olarak 10. ayımıza gireceğiz. Yeniyiz burada Elazığ’da yoktu böyle bir yer bazı şehirlerde var sadece Elazığ’a da biz böyle bir değer katalım dedik zaten Elazığ halkı da altını çok seviyor. Biz burayı açtığımız günden beri gerçekten de gören şaşırıyor. Biz kuyumcu konseptinde de açtığımız için a burası imitasyoncuymuş deyip şaşırıyorlar.  Kuyumcudaki aynı işçilikle yapıyoruz fiyatlarda gayet uygun örneğin fiyatlar 80-100 liradan başlıyor. Bazı ağır modeller var mesela akıtma set onların fiyatları 600-750’ye kadar çıkabiliyor. Ama bunun dışında müşterilerimizin mesela kendileri yaptırmak istediği ürünler oluyor büyük setler onlarda özel üretim olarak yapıp iki günde teslim ediyoruz. Onlarda tabi biraz fiyat değişiyor bin lira gibi bir fiyatı oluyor.”