Elazığ’da geleneksel el sanatlarının yaşatılması yönünde Halk Eğitim Merkezi kursları sonucunda Elazığlı hanımların ortaya koyduğu sanat eserleri Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi Galeri Salonunda sergilendi.

Düzenlenen sergiye Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demirdağ, Harput Eski Belediye Başkanı Bedrettin Sanaç, kursiyerler ve vatandaş katıldı.

“Ölmesin mesleklerimiz yaşatılsın”

Sergi açılışında konuşan Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demirdağ unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin yaşatılması amacında olduklarını belirterek; “Bugün yöresel kilim dokuma kursumuzun bitimi ile beraber bir sergi açılışı ilimizde gerçekleştirdik. Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezimizde devam edecek bu sergimiz. Bütün halkımızı ben sergimize davet ediyorum. Burada ki temel amacımız özellikle unutulmaya yüz tutmuş çok önemli mesleklerimiz var bunlar birisi de kilim dokumacılık yaygın olarak zamanında yapılmış bu mesleğin ilimizde tekrar yaşatılması, bizden sonraki kuşaklara aktarılması noktasında yöresel kilim dokuma kursu açıyoruz. Az önce de ifade ettiğim gibi bu meslekler özellikle bölgemizde yöremizde unutulmaya yüz tutmuş bu mesleklerin yaşaması bizim en büyük temennimiz. Bu amaçla bir farkındalık yaşatmak istiyoruz. Ölmesin mesleklerimiz yaşatılsın bizden sonraki nesillere de aktarılsın ve nesiller bu meslekleri ömürleri boyunca yaşatsınlar” ifadelerini kullandı.

Elazığ’da 3.5 büyüklüğünde deprem Elazığ’da 3.5 büyüklüğünde deprem