​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen ve beşincisi gerçekleştirilen Milli Ağaçlandırma Gününde gelecek nesillerin çevre bilinciyle yetişmesi ve daha yeşil bir Türkiye için Elazığ dahil 81 il 2023 lokasyonda eş zamanlı olarak 100. Yıl Cumhuriyet Ormanları Tesis edilecek.

Elazığ’da da gerçekleştirilen 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü Fidan Dikimi Etkinliği çerçevesinde 2023 adet fidan toprakla buluştu.  'Geleceğe Nefes Cumhuriyete Nefes' temasıyla Tadım Köyü Ağaçlandırma Sahasında  gerçekleştirilen 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü törenine Elazığ Valisi Sayın Dr. Ömer Toraman, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Evren, Orman Bölge Müdürü M. Salih Çetiner, Kamu Kurum Müdürleri ve çalışanları, dernekler, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

“81 il, 922 ilçe ve 2023 ayrı lokasyonda milyonlarca fidan toprakla buluşturulacaktır”

Orman Bölge Müdürü M. Salih Çetiner yaptığı konuşmada; “Çağımızda yüz yüze kaldığımız küresel ısınma ve çölleşme tehlikelerine karşı alınan tedbirler kapsamında Ülkemizde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak, özellikle son aylarda çıkan orman yangınları neticesinde zarar gören alanların yeniden ağaçlandırma konusunda vatandaşlarımızın yoğun taleplerine karşılık vermek ve toplumda çevre konusunda farkındalığı artırmak maksadıyla; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından her yıl 11 Kasım gününün "Milli Ağaçlandırma Günü" olarak kutlanacağı talimatlanmış olup, bu yıl da “Geleceğe Nefes Cumhuriyete Nefes” temasıyla ülke genelinde 81 il, 922 ilçe ve 2023 ayrı lokasyonda milyonlarca fidan toprakla buluşturulacaktır” dedi.

“Yıl sonuna kadar 3 milyon adet fidanın toprakla buluşması sağlanacaktır”

Etkinlikte 2 bin 23 adet fidanın toprakla buluşacağını belirten Çetiner; Yapılacak olan etkinliklerle bir taraftan 7'den 77'ye toplumun bütün kesimlerinin toprakla buluşması hedeflenirken, diğer taraftan da son yıllarda ülke genelinde yürüttüğümüz ağaçlandırma çalışmalarını Dünya'ya duyurmak, dikkatleri Ülkemizin bu konuda yürüttüğü başarılı çalışmalara çekmek amaçlanmaktadır. Etkinlik, yanan alanlarla birlikte, köy okulları ve köy yolları başta olmak üzere okul bahçelerinden yol kenarlarına, kamusal alanlardan bozuk orman alanlarına, askeri birliklerden ibadethane ve sağlık ocağı bahçelerine kadar kısaca ağaçlandırma çalışması yapılabilecek bütün potansiyel alanlarda gerçekleştirilecektir. Bugün etkinliğe katıldığımız “Tadım Köyü Ağaçlandırma Alanında” törenle 2.023 adet fidanı toprakla buluşturacağız. Bu alana toplamda 6.023 adet fidan dikilecek olup Elazığ ilimizde yıl sonuna kadar 3 milyon adet fidanın toprakla buluşması sağlanacaktır” ifadelerini kullandı.

“Orman varlığımızı artırmak bizim gurur kaynağımız olacaktır”

Teşekkürlerini belirten Müdür Çetiner ifadelerini şu şekilde sürdürdü; “Tüm imkânlarımızı seferber ederek orman varlığımızı artırmak bizim gurur kaynağımız olacaktır. Kurumların ve vatandaşlarımızın bu vazifeyi sahiplenmeleri bizleri ayrıca cesaretlendirmektedir. Yaptığımız çalışmalara destek veren Sayın Valimiz başta olmak üzere, Belediye Başkanlığına, Sayın Vali Yardımcımıza, İl Jandarma Komutanlığına, bütün kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine değerli basınımıza bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen ve geleceğe nefes olmak için canla başla çalışan bütün mesai arkadaşlarıma ayrıca etkinliğimizi sahiplenen çok kıymetli Elazığ halkına huzurlarınızda şükranlarımı sunuyor, en yakın bir gelecekte “Yemyeşil Bir Elazığ” görebilmek umuduyla, saygılarımı arz ediyorum.”

Elazığ TSO Başkanı Alan; “Hibe desteği üyelerin hesaplarına aktarılıyor” Elazığ TSO Başkanı Alan; “Hibe desteği üyelerin hesaplarına aktarılıyor”

“Güzelliklerin korunması için çalışıyoruz”

Ardından fidan dikimi öncesinde bir konuşma yapan Elazığ Valisi Sayın Dr. Ömer Toraman; “Küresel ısınmanın ve iklim değişinin gündemi işgal ettiği bir dönemde, havanın, suyun, toprağın ve bunların oluşturduğu güzelliklerin korunması için çalışıyoruz. Rabbimin bize emaneti olan tabiatı sadece korumakla kalmayıp geliştirerek, güzelleştirerek bizden sonraki nesillere bırakmanın çabası içindeyiz. Ülkemizin orman alanını ve ağaç servetini çoğaltmak, biyolojik çeşitliliği geliştirmek, çevreyi korumak amacıyla 7 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2019/24 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan büyük öneme sahip olan ormanlarımızı korumak, sürdürülebilir şekilde yönetmek ve gelecek nesillerimiz için yurdumuzu daha sağlıklı ve yaşanabilir kılmak amacıyla her yıl 11 Kasım gününün, "Milli Ağaçlandırma Günü" olarak kutlanması uygun görülmüştür” dedi.

“Ülkemize, şehrimize, gençliğimize, çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum”

Etkinliğin hayırlı olmasını dileyen Vali Toraman; “Cumhuriyetimizin 100.Yılında “Geleceğe Nefes Cumhuriyete Nefes” temasıyla düzenlene 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nün ülkemize, şehrimize, gençliğimize, çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu güzel etkinlik için Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Tarım ve Orman Bakanımızı ve ekibine, fidanların dikiminde emeği geçen, katkısı olan herkese, bu güzel çabaya destek veren basın mensuplarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza, sanatçılarımıza teşekkür ediyorum. Özellikle de davete icabet ederek, ağaç sevgisini bir seferberlik haline dönüştüren bir fidan dikimini bir millet meselesi olarak gören aziz Elazığ halkına şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

“Orman sahalarımız dikkate alındığında Türkiye Avrupa’da 1’inci sırada Dünya’da da 4’üncü sırada”

Geleceğe nefes olması ümidiyle fidanları toprakla buluşturduklarını dile getiren Vali Ömer Toraman; “Bugün burada sizlerle birlikte paylaştığımız şu güzel manzara, ülkemizin 81 vilayetindeki 922 ilçede 2023 ayrı noktada aynı anda yaşanıyor. Evet, 11.11.2023 tarihinde saat 11.11’da başlayarak milyonlarca fidanı geleceğe nefes olması ümidiyle toprakla buluşuyoruz. Hedefimiz, zümrüt yeşili bir Elazığ fotoğrafı ortaya çıkarmaktır. Türkiye ağaçlandırma seferberliğinde özellikle son 20 yılda çok büyük mesafeler kat etti. Doğanın tahrip edildiği bir dünyada doğal varlıklarının koruyan büyüten nadir ülkelerden birisi oldu. Orman sahasını genişletebilen nadir ülkelerden birisi oldu. Bu manada orman sahalarımız dikkate alındığında Türkiye Avrupa’da 1’inci sırada Dünya’da da 4’üncü sırada yer alıyor" dedi.

“Elazığ’da Orman Bölge Müdürlüğü fidan üretiminde 1’inci sırada”

Elazığ’da Orman Bölge Müdürlüğü’nün çalışmalarından bahseden Vali Toraman; “Şu anda toprakla buluşturacağımız fidanları yetiştiren fidanlık müdürlüğümüz var ve bu sene kendilerini tebrik ediyorum 13 milyon fidan üretmişler. Türkiye’de birinci sıradalar. Yalnızca fidan yetiştirmiyorlar erozyonla da mücadele ediyorlar. Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü’nün erozyonla mücadele ettiği sahaların büyüklüğü diğer bölgelerle kıyaslandığında birinci sırada. Yine erozyonla mücadelenin yanı sıra orman köylüsü dediğimiz vatandaşlarımıza destek olmak için ORKÖY kredileri kullandırılıyor. Yine diğer yerlerle kıyaslandığında bu konuda da 1. sırada” ifadelerini kullandı.

Elazığ Valisi Ömer Toraman konuşmalarını şu şekilde sürdürdü; “Geleceğe nefes seferberliğimiz gördüğü yüksek ilgiyle hedeflerini aşarak dünyaya örnek olacak bir kampanyaya dönüştü. Güzel Elazığ’ımız da bugün burada ve diğer lokasyon noktalarında ne kadar çok fidan dikersek geleceğe o kadar büyük miras bırakmış oluruz. Ecdadımız ne diyor? “Ağaç dalıyla gürler” Bismillah diye başladığımız her işi elhamdülillah diyerek, tamamlamış bir milletiz. Geleceğe Nefes Kampanyası’nın da hayırlı neticeler doğuracağına inanıyorum. Orman Bölge Müdürlüğü çalışanlarına Emeği geçen herkesi bir kez daha yürekten tebrik ediyorum. İnşallah ilk nefesimizden, son nefesimize kadar geleceğe nefes olmaya devam edeceğiz. 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Gününde Fidan dikim etkinliğine gösterdiğiniz ilgi için burada bulunan sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum.”

Daha sonra tören alanındaki misafirlere yapılan ikramlarının ardından fidan dağıtımı yapılarak etkinlik sona erdi.