Elazığ Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 2021 yılından bugüne kadar Elazığ’da ihtiyaç sahiplerine yapılan yardım miktarını açıkladı. Öte yandan geliştirilen projeler ile ihtiyaç sahibi bireylerim yaşam kalitesini yükselterek bireyin topluma yeniden kazandırılmasını hedefleniyor.

Elazığ Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdür Tayyip Özer, yapılan yardımlar ve geliştirilen projelerin detaylarını elazigfirat.com’dan Şah İsmail Gezici’ye anlattı.

“Elazığ il merkezli 140 bin dosyamız mevcut”

Dezavantajlı gurupların belirli haklardan faydalanması hususunda gerçekleştirilen çalışmaların son derece önemli olduğunu ifade eden Müdür Özer; “Yapılan çalışmalar devletimizin vatandaşını asla yalnız bırakmadığının kanıtıdır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, vatandaşımızın bir nebze de olsa ihtiyaçlarının giderildiği ve hayata tutunmasını sağladığı yerdir. Bizde şu an kayıtta Elazığ il merkezli 140 bin dosyamız mevcut. Bu haneler genel sağlık sigortası dediğimiz bu sayıda aktif dosyamız mevcut. Yapılan yardım türlerimiz şu şekilde; Yaşlı aylığı, engelli aylığı, eşi vefat etmişlere yönelik yardımı, muhtaç asker ailesi yardımı, muhtaç asker çocuğu yardımı, öksüz yetim yardımı, kronik hastalara yönelik yardım programı, şartlı eğitim sağlık ve gebelik yardımı, elektrik tüketim desteği yardımı, doğalgaz tüketim desteği yardımı, vefat yardımı, Türkiye aile destek yardımı, kömür ve gıda yardımı, işe yönlendirme yardımı. Bakanlığımız tarafından Elazığ’da şahısların hesabına aktarılan merkezi yardımlar ve öz kaynak yardımlarının toplamı 2021 yılında: 45.045 aileye 151.174,082,90 TL, 2022 yılında 37.243 aileye 320.350.880,27 TL, 2023 yılında 45.272 aileye 708.686.440,86 TL” ifadelerini kullandı.

Elazığ Belediyesi Zabıta Ekipleri, gıda denetimlerini sürdürüyor Elazığ Belediyesi Zabıta Ekipleri, gıda denetimlerini sürdürüyor

“Devletimiz her türlü hizmeti sağlıyor”

Bu yıl Elazığ’da kömür desteği alacak 9 bin hane olduğunu ifade eden Müdür Özer; “Bize gelen kömür sayısı 10 bin ton. Bundan sonraki çalışmalarımız projelerimizi hazırlamak ve vatandaşımızı hayata kazandırmak üzere gerçekleşecektir. Projelerimiz ile destek sunarak vatandaşımızı hayata kazandırmak ve destekçi olmak hedefiyle ilerliyoruz. Vatandaşımızın zor durumda kalmaması ve hayata daha sıkı tutunması hususunda devletimiz her türlü hizmeti sağlıyor. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de yardımların ve desteklerin vatandaşın yararına olacağını söylemek mümkün” dedi.

“Duygusal, ekonomik, sosyal ve toplumsal sıkıntıları en aza indirmek asıl hedefimiz”

Sözlerine şöyle devam eden Müdür Özer; “Yeni uygulanması planlanan projeler arasında Fırat Kalkınma Ajansı iş birliği ile hazırlanan “Güçlü Kadınlar Yeşeren Umutlar” adlı projesi ile resmen boşanmış ya da boşanma aşamasında olan, düzenli bir gelir olmayan çocuklu ya da çocuksuz kadınlara istihdam sağlamak bununla birlikte boşanma sürecinde veya sonrasında bireyin yaşamış olduğu duygusal, ekonomik, sosyal ve toplumsal sıkıntıların en aza indirmek. Aynı zaman da 0-6 yaş arası çocukları annelerinden ayrılmadan kaliteli zaman geçirmelerine imkân tanımak için bu kapsamda tekstil atölyesi hazırlıkları tamamlanmış hedef kitle ile görüşmeler devam etmektedir. Toplam bütçesi 2.277.860,00 TL’dir” ifadelerine yer verdi.

“Her iki projenin hazırlıkları tamamlanmış olup kursiyerler ile görüşmeler devam etmektedir”

Müdür Özer son olarak şunları söyledi; “Kaynağı aile ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından onaylanan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yürütülen ADEM (Aile Destek merkezi) kapsamında ilimizde ikamet etmekte olan gelir düzeyi düşük kadınların, faaliyete geçirilecek kurslar, seminer çalışmaları, sergi ve atölye çalışmaları, meslek edindirme kursları (kuaför kursu, el sanatları kursları, şal dokuma kursları, kreş) ile bireysel ve ailevi yaşam kalitesinin yükseltilmesi planlanmaktadır. Toplam bütçesi 1.650.000,00 TL’dir. Her iki projenin hazırlıkları tamamlanmış olup kursiyerler ile görüşmeler devam etmektedir. Proje ortakları: Halk Eğitim İl Müdürlüğü, Elazığ Belediyesi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İşkur İl Müdürlüğü”