7’den 70’e herkesin severek yediği Orciklerin yeni mahsulleri tezgahları süslemeye başladı. Yeni mahsul Orcik fiyatları ne kadar oldu işte detayları…

Kapalı çarşıda esnaf olan Abdullah Polat “Yeni mahsul orcikler kışın piyasaya çıkıyor. Bağ bozumundan sonra gelir şu an tezgahlarda yerini aldı. Bunlar bir yıllık ürünler seneye kadar kullanılır.” Dedi.

Başkan Şevket Toraman Elazığ’ın ulaşım durumunu açıkladı! Başkan Şevket Toraman Elazığ’ın ulaşım durumunu açıkladı!

Orcik fiyatları ise yapın şekline göre değişmekte diyen esnaf Abdullah Polat “kalın yapım var 250 lira ince yapımlar 300 lira. Dut orcikleri ise senenin 12 ayı tezgahlarda mevcut. Onlarda fiyat ise 150 lira ve 180 lira arasında değişmekte.” Şeklinde konuştu.

Esnaf Polat “Üzüm orcikleri daha kaliteliler. Üzüm orcikleri Elazığ yöresine ait bir orciktir. Buranın üzümlerinden yapılır. Bağ bozumu zamanında da tezgahlarda yerini alır bir sonraki yıla kadar satışları yapılır.” İfadelerini kullandı.

Polat “Orcikleri saklamak için özel bir yöntem bulunmuyor. Oda sıcaklığında muhafaza edebilirsiniz. Çok sıcağı görmemesi lazım çok sıcağı görürse kurtlanma olur. Tüketimi ise yiyebileceğiniz kadar almanız gerekir. Tüketebileceğiniz kadar da poşetten çıkartabilirsiniz.” diyerek sözlerini noktaladı.