Haber- yorum: Kübra TÜRKAN

6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş’ta yüz yılın felâketi diye nitelendirilen 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Bu depremler; 10 ilde büyük yıkıma neden olurken Elazığ’da da komşularındaki kadar ciddi bir yıkım yaşamasa da yine bir takım yıkımlara sebebiyet verdi. 7.6 büyüklüğündeki depremin ardından enkaz altında kalan bir Polisimiz şehit olurken bir sivil vatandaşımız da hayatını kaybetti.  Ağır hasarlı yapılar da kontrollü şekilde yıkılmaya başlandı. Elazığ bu depremleri çevresindeki illere kıyasla az hasarla atlatan ve çevre illerden gelen depremzedelere kucak açan bir il haline geldi.

ACI ÜZERİNDEN FIRSATÇILIK OLUR MU?

Devlet, millet el birliği ile yaraları sarmaya çalışırken ne yazık ki fırsatçılık yapmaya çalışanlar da yine gün yüzüne çıktı. Üstelik aynı acıyı 3 yıl önce yaşadıklarını çabucak unutan bazı kendini bilmezler kira fırsatçılığına soyundu. Bu fırsatçılara göz açtırılmayacağını ilk olarak Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Karma Oda Başkanı Hakan Albayrak açıklık getirdi. Başkan Albayrak, fırsatçılığa kalkışan ev sahiplerinin Ticaret İl Müdürlüğü ile paylaşılacağını belirtti. Geçtiğimiz gün Elazığ Valiliği’nden de bu konuyla ilgili bir açıklama yapılarak;  Haksız Fiyat Artışı Şikâyet Sistemi’ne e devlet üzerinden vatandaşların ulaşılabileceği de belirtildi.  

“DUYARLI OLUN! FIRSATÇILARIN YAPTIKLARI YANLARINA KÂR KALMASIN”

Bu gelişmelerin ardından yüzlerce kiralık konut ilanı bir anda görünmez oldu. Cezayı duyan fırsatçılar bir anda geri vites attı. Bu durum da vatandaşın aklına bundan sonra kiralık evler karaborsaya mı? Düşecek sorusunu sormasına neden oldu. Fırat gazetesi olarak; “Fırsatçılara göz açtırılmaması adına duyarlı vatandaşların harekete geçmesi gerektiğinin mesajını veriyoruz. Fırsatçılara denk gelenler; onların gerekli cezayı alması adına lütfen gerekli yerlere şikâyette bulunmayı ihmal etmesin!” diyoruz.