KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen programda depremden etkilenen bölgelerdeki KOBİ'lere yönelik "Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Destek Programı" ile KOBİ'lere can suyu olmak istediklerini söyledi.

Rektör Göktaş açıkladı! Merkez amfi binası inşaatına 2024'de başlanılacak Rektör Göktaş açıkladı! Merkez amfi binası inşaatına 2024'de başlanılacak

“Başvurular az. En az 1200 olması lazım”

Deprem bölgesindeki 11 ilde ticaretin çarklarının dönmesi için bu desteğin verildiğini belirten İbrahimcioğlu, şöyle konuştu: "Bugün bu destekle mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleyeceğiz. Minimum 200 bin liradan maksimum 750 bin liraya kadar olan bu destek paketinden hasar durumuna göre istifade edebileceksiniz. Hasar tespit raporu dolayısıyla çıkardığımız listeler bizde. Burada az, orta ve ağır hasarlı, 12 aylık 2022 cirosu 75 bin liranın üzerinde olan işletmeler 1200. Şu anda 718 başvuru var. Başvurular az. En az 1200 olması lazım. Çünkü onlar alabilecek seviyedeler. Bunun haricinde hasar tespit raporu olmayan, bu raporu almayanlar var. Biz bu programda hasar tespit raporunu görmeden destek veremiyoruz."

Destekte faiz, teminat, ipotek ve aracının olmadığını dile getiren İbrahimcioğlu, 1200 işletmenin ortalama 350-400 bin lira alması halinde en az 400-500 milyon liranın doğrudan Elazığ ticaretine dahil olacağını belirtti.

“5 aydır yıkım faaliyetleri devam ediyor”

Programda bir konuşma yapan Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “6 Şubat Depreminden sonra Elazığ’da 10 bin 700 civarında hasarlı yapının bulunduğu ve bunun bin 600 civarının işyeri olduğunu söyledi. Toraman, bugüne kadar 7 bin 400 binanın yıkımının tamamlandığını kaydetti. Toraman, “Yapılan tespitlerde bunların içerisinde orta, ağır ve yıkık olan yaklaşık bin 600 kadar da iş yerimiz de vardı. Bunların hızlı bir şekilde yıkılması gerekiyordu hasar tespitleri mayıs ayı sonunda kesinleştiği için Haziran ayında yıkımlara başladık yani yaklaşık 5 aydır yıkım faaliyetleri devam ediyor. 10 bin 700 ağır hasarlı binadan şuana kadar 7 bin 400 ağır hasarlı binanın yıkımını ve enkaz kaldırma işlemini tamamlamış bulunuyoruz” dedi.

KOSGEB’in başlattığı programın önemli olduğunu ifade eden Vali Toraman, deprem sonrasında Elazığ’ında faydalandığı 6. bölge teşviklerinden ilçelerinde faydalandığını belirtti. Toraman, “Elazığ’da da daha önce il merkezinde cazibe merkezi programından dolayı 6. Bölge desteklerinden yaralanıyorduk ama ilçelerimiz yararlanmıyordu ama bu defa deprem sonrası açıklanan paketten Elazığ’ın ilçeleri de Ağın hariç olmak üzere bütün ilçeleri de bundan yararlanabilir hale geldiler. Bunun yatırımcılar için çok cezbedici olduğunu değerlendiriyoruz o yüzden de Bakanlığımıza da teşekkür ediyoruz. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere dönük destek paketinin de hem sayın başkanımızın da ifade ettiği gibi parasal büyüklüğü, kullandırma kolaylığı, süreçlerin hızlı olması ve geri ödeme şartlarının bir tür hibeye yakın olması gibi özellikleriyle sırf deprem bölgesi için çalışılmış özel bir destek paketi olduğunu ortaya koyuyor o nedenle bu destek paketinin oluşmasında emeği geçen bütün KOSGEB Başkanımızın şahsında tüm çalışanlarına teşekkür ediyoruz, Sayın Bakanımıza da şükranlarımı sunuyoruz” dedi.

“İşletmelerimizin KOSGEB desteği gibi kritik fırsatlardan yararlanmasını engelliyor”

Programın açılış konuşmalarını gerçekleştiren Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan şunları söyledi, “Bugün burada, Elazığ'ın deprem sonrası süreçte canlanması ve işletmelerimizin yeniden ayağa kalkması için çok önemli bir konuyu ele almak üzere bir araya geldik. İlgi ve destekleriniz için öncelikle teşekkür etmek isterim. En öncelikli çözülmesi gereken sorunlarımızın başında “Adres Değişikliği” konusu olacaktır. Elazığ'da son zamanlarda yaşanan adres değişiklikleri ve çevre şehircilik sistemine girilmiş yanlış adres kayıtlarıyla alakalı olarak yaşanan problemler, işletmelerimizin KOSGEB desteği gibi kritik fırsatlardan yararlanmasını engelliyor. Bu problem, binlerce işletmemizin önünde büyük bir engel teşkil ediyor. Bu noktada sizlerden istirhamımız, Destekler süresince Üyelerimizin, Odamızın veritabanına kayıtlı adreslerinin baz alınması, kaldı ki bu adresler Mersis veri tabanıyla birebir örtüşmemektedir.

Elazığ’da hasar şartı aranmamalı

En büyük problemlerimizden bir diğeri ise 24 Ocak tarihinde yaşanan deprem sonrasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzce hasar tespit çalışması bütün şehirde gerçekleşirken, 6 Şubat depremleri sonrasında sadece başvuruda bulunan vatandaşlarımızın hasar tespiti yapıldı. Elde ettiğimiz verilerde 2 Bin sınırında bir hasar başvurusu gerçekleşmiş. Bu sayı şu anlama geliyor; 30 Bin 500 işletmenin sadece 15’te 1’i Deprem sonrası devreye alınan destek paketinden faydalanabilecek. Bu konuda son üç yılda çok büyük depremler yaşayan Elazığ’da da hasar şartı aranmaksızın, gelir kaybına uğrayan işletmelerin faydalanması sizlerden öncelikli talebimizdir. Sayın Başkanım özellikle bu konuda hassasiyetlerinizi rica ediyoruz.

Elazığ’da Sektörel Bazda Teşvik bekliyoruz

KOSGEB’in illere özel olarak açıkladığı sektörel bazda gerçekleşen teşvikleri mevcut. Bu noktada Elazığ'a özel sektörel bazda desteklerin sağlanması, işletmelerimizin daha etkin bir şekilde büyümesine ve gelişmesine olanak tanıyacaktır. Bu konu özelinde Sizlerden taraf verilecek bir müjde, bölge ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacaktır.

KOSGEB Destekleri zayıf kalıyor

Malumunuz KOSGEB destekleri, son yıllarda artan enflasyonların etkisiyle zayıf kaldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn.Fatih Kacır Beyefendiyi burada ağırladığımız programda, bu problemin çözüleceğinin müjdesini vermiştir. İşletmelerimizin daha sağlam bir temel üzerinde yükselmesine destek olacağı bu destekler için sizlerden de bir açıklama duymak yüreğimize su serpecektir. Yine Finansmana erişim, Üyelerimizin yaşadığı büyük problemlerden biri. KOSGEB’den destek çıkıyor ancak Üyemiz bankalara gittiğinde; kota doldu, para yok, yeterli değil gibi bahaneler sunarak süreci geciktiriyor ya da kullandırmıyor. Bu konuda da desteklerinizi beklediğimizi ifade etmek isterim. Ve son olarak, ilimizde faaliyet gösteren sanayicilerimizin deprem sonrası hızla toparlanabilmesi için Elazığ’a özel olarak makine ve teçhizat desteği beklentisi mevcut. Bu desteğin sağlanması, bölgedeki işletmelerimizin yeniden güçlenmesine ve ekonomik ve inovatif anlamda daha sağlam adımlarla ilerlemesine yardımcı olacaktır. Bu taleplerimizin, bölge ekonomisinin ve işletmelerimizin daha sağlıklı bir yapıya kavuşmasına katkı sağlayacağına inanıyorum.”

Konuşmaların ardından KOSGEB uzmanları tarafından bilgilendirme sunumu yapıldı, katılımcıların soruları cevaplandırıldı.