Önce 24 Ocak 2020 depremi ardından 6 Şubat 2023 depremi ile Elazığ’da ağır hasarlı binaların yıkılmasına artık alıştık.

Elazığ’daki dar gelirliler; çay ve ekmek tüketirken bütçe hesabı yapmak zorunda! Elazığ’daki dar gelirliler; çay ve ekmek tüketirken bütçe hesabı yapmak zorunda!

Şehrin farklı bölgelerine her gün onlarca yıkım gerçekleştiriliyor. Yıkım çalışmaları yapılan her bina ile birlikte kimileri çocukluğunun geçtiği evi, kimileri ise yıllarca içinde yaşadığı evin yıkılmasına şahitlik ediyor.

Bin bir emek ile yuvaya çevrilmiş evler acı bir deprem gerçeği ile yerle bir oluyor. Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de inşaat çalışması izlemek bir hobi haline geldi. Elazığ merkezde yıkımı devam eden ağır hasarlı binaları izlemek için soğuğa aldırış etmeden banklarda oturan vatandaşlar görmekte mümkün ayakta durup yıkımı seyredenleri görmekte.

Ağır hasarlı binaların yıkımı sırasında açığa çıkması muhtemel olan asbest tehlikesini göz ardı eden vatandaşlar yıkım izlemek uğruna sağlığını tehlikeye atıyor.

Asbest yalıtımsal özellikleri nedeni ile kırsal alanda evlerde sıva-badana amaçlı, çatıda, kaplamada ve ayrıca kentlerde izolasyon amaçlı kullanılmakta. Asbest solunum yolu ile akciğere ve akciğer zarına ulaştıktan sonra kanser hastalığına evrilebiliyor.

Editör: İrem Ancil