Vatandaşlar bayat ekmek, simit ve poğaçalar hakkında farklı düşüncelere sahip. Kimi vatandaş taze bayat ayırt etmediğini söylerken kimi vatandaş ise bayat satılan ürünlerin doğru olmadığını söylüyor. Fırıncılar ise bayat ürün satmanın piyasada rekabet oluşması adına yapılan bir şey olduğunu normalde durumu olmayan vatandaşlara askıda ekmek ile taze ekmek verdiklerini söylüyor.

Taze bayat ayırt etmem

Ekmeğin, simit ve poğaçanın taze ya da bayat olduğunu ayırt etmeksizin tükettiğini söyleyen Nuri Bal “Bayat olsun taze olsun fark etmez ben ekmeğin her türlüsünü severim. Bayat olsa da ekmeği alırım yerim günahtır. Benim gözümde ekmekler aynıdır taze bayat diye ayrım yapmam.” şeklinde konuştu.

Nesli tükenmekte olan dağ keçileri sürü halinde Palu Kalesi’nde görüldü Nesli tükenmekte olan dağ keçileri sürü halinde Palu Kalesi’nde görüldü

Dünden kalmış simit satmaları güzel bir şey değil

Bayat simitler hakkında konuşan bir vatandaş “Bence dünden kalmış bir simidi üç liraya satmaları hiç güzel bir şey değil. Ekmek San’da biz ekmeği 6 liradan alıyoruz normal fırınlarda marketlerde 7 lira. Sadece ekmek değil her şey çok pahalı hayat çok pahalı.” ifadelerini kullandı.

Elazığ’da fırıncılık yapan Özgür Eraslan bayat ekmek, simit ve poğaçaların uygun fiyata satılması hakkında açıklamalarda bulundu.

Rekabet oluşturmak için yapılan bir uygulama

Fırıncı Özgür Eraslan “bayat simit poğaçalar manipülasyon yapmak için. Öyle bir şey olamaz. Bunun bir maliyeti var. Uygun fiyata satılmasının nedeni ihtiyaç fazlası üretim yapıp piyasada rekabete neden olmak. Benim günlük ekmek satış miktarım ortalama olarak bellidir. Ben günde bin tane ekmek çıkartıyorsam bunun üstüne çıkarsam bin iki yüz ekmek çıkartırsam bunlar elimde kalır. Bunu da vatandaşa uygun fiyata vermek zorunda kalırım. Bu doğru bir davranış değil. Çünkü ekmek vatandaşların temel ihtiyacı biz zaten ihtiyacı olan vatandaşlara taze olarak askıda ekmek veriyoruz.” şeklinde konuştu.