Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, Elazığ’da ağustos ayı içerisindeki kaza bilançosunu paylaştı. İstatistiklere göre, kentte meydana gelen 335 kazada 289 kişi yaralanırken, 3 kişi hayatını kaybetti. Kazaların 158’i yaralanmalı olurken, 177’si ise maddi hasarlı olduğu açıklandı.

Yılın ilk 8 ayında bin 909 kaza

Elazığ’da ilk 8 ayda ise toplam kaza sayısı bin 909 olarak kaydedildi. Yılın ilk 8 ayında meydana gelen toplam kazaların 912’si ölümlü ve yaralanmalı, 997’si ise maddi hasarlı olduğu açıklandı. Meydana gelen kazalarda toplam 10 kişi hayatını kaybederken bin 620 kişi ise yaralandı.

Trafik kazalarında en sık görülen sürücü hataları ise şöyle sıralandı: "Araç hızını yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, kavşak, geçit ve kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, şerit izleme ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan çarpma, dönüş kurallarına uymamak, kırmızı ışık veya görevlinin dur işaretinde durmamak, taşıt giremez trafik işareti bulunan yerlere girmek, yaya ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı vermemek, alkollü olarak araç kullanmak, aşırı hızla araç kullanmak, geçme yasağı olan yerlerden geçmek ve hatalı şekilde veya yasak olan yerlere park etmek."