Özel Haber: BEYZA BİŞKİN

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde birçok ilde büyük yıkımlar meydana gelirken Elazığ’da depremin etkisini yaşayan iller arasında yerini aldı. 24 Ocak 2020 Depreminin ardından hafif hasarlı yapılar ne yazık ki Kahramanmaraş depremlerine dayanamadı. Şehrin birçok mahallesinde yıkımı bekleyen binalar var. Akpınar Mahallesi’nde ağır hasar alan bina ise adeta tehlike saçıyor. Hem 3 okul ile karşı karşıya hem de önünde semt pazarı kuruluyor. Mahalleli için büyük tehlike unsuru olan binanın yıkımının ne zaman gerçekleştirileceği ise muamma. Durumdan yakınan ve yapının büyük tehlike saçtığını belirten esnaflar kendi canları için endişelendiklerini belirterek; “Bir an önce tedbir alınması gerekiyor. Yoksa sorumsuzluğun bedelini canımızla ödeyeceğiz” diyor. Vatandaşların haklı sitemleri var. Vatandaşlar; “Bu durum; tesadüfen yaşadığımızın apaçık kanıtı. Her şeye zam gelirken; can güvenliğimiz hâlâ ucuz” ifadelerini kullandı.

 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraşlı depremlerde Elazığ’ın Akpınar Mahallesi’nde ağır hasar alan bina hem 3 okul ile karşı karşıya hem de önünde semt pazarı kuruluyor. Durumdan yakınan ve yapının büyük tehlike saçtığını belirten esnaflar ve öğrenciler; kendi canları için endişelendiklerini dile getiriyor.

Bina hem hasarlı hem de binanın altı su dolu

Asrın felâketi olarak nitelendirilen 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Elazığ’da birçok bina ağır hasar alırken bu binaların önünde herhangi bir önlem alınmaması tehlike saçıyor. Bu kez de Akpınar Mahallesi Kolordu Caddesi üzerinde yer alan ağır hasarlı bir binanın hem 3 farklı okul ile karşı karşıya olması hem de önünde semt pazarı kurulması adeta ölüme davetiye çıkarıyor. Bu da yetmezmiş gibi binanın bodrum katına dolan su binanın altını çürütüyor. Pazarcı esnafı artçı depremlerde bu bina çökmezse bile binanın altına dolan su sebebiyle yakında çökeceğini aktarıyor.

“Bina su çekiyor, deprem yıkmazsa su yıkacak”

Hasarlı binanın altına tezgâhını açan esnaf; “Buraya pazar kuruluyor aynı zamanda burada okul var. Allah korusun geçen gün duydunuz Malatya’da hasarlı bina aniden yıkıldı. Şu yoğunluğa bakar mısınız? Hem pazarcıların hem de vatandaşların canı tehlikede. Hasarlı binanın yanında bir çukur var bir yaşlı veya çocuk içine düşerse ne olur? Ayrıca binanın dibi yarıya kadar su dolu. Bina su çekiyor deprem yıkmazsa su yıkacak. Karşıda okul da var. Burada yaşlısı var öğrencisi var ve burası çok büyük tehlike saçıyor” ifadelerini kullandı.

“Çocuklar, o yapıya düşerse orada boğulma ihtimalleri var”

Binanın yanındaki çukurun çocuklar için büyük tehlike saçtığını belirten bir başka esnaf; “Hasarlı binalardan korkuyoruz ama mecbur ekmek teknemiz burada, çocuklarımızın rızkı için mecburen geliyoruz. Dibi su dolu o su; binanın altını çürütür. Allah muhafaza en ufak bir sarsıntıda depremde burası çöker. Pazar olduğu için birçok vatandaş burayı kullanıyor. Bizim tezgâhlarımız var arkadaşlarımız hemen önünde tezgâh açmış altında oturuyor. Ayrıca okul var öğrenciler geliyor binanın yan tarafı kaldırım üstü çukur şeklinde açık, çocuklar düşerse oraya Allah muhafaza boğulma ihtimalleri var çok büyük sıkıntı olur” şeklinde konuştu.