Elazığ’da toprak muhafaza, fidan dikim, mera çalışmaları hakkında bilgiler veren Müdür Çetiner “2024 yılında da yine Elâzığ için 130 hektar ağaçlandırma, 1300 hektar toprak muhafaza dediğimiz erozyon kontrol sahası. 1000 hektar mera çalışması, fidan üretim programımız ise yine 6 milyon.” Dedi.

Doğu ve Güneydoğu’nun en büyük AVM’si Doğu ve Güneydoğu’nun en büyük AVM’si

Ormanlarımızı verimli ormanlara dönüştürüyoruz”

Müdür Çetiner “Bizim burada mevcut meşelerde de rehabilitasyon çalışmaları yapıyoruz. İnsan ve hayvan baskısından dolayı meşeler zarar görmüş ve dejenere olmuş bunlarda imar ihya canlandırma kesimleri yaparak ocaklarda düzgün fertleri getirip onları beş yıl koruyup biyolojik özgürlüğüne kavuşuncaya kadar koruyup bu ormanlarımızı da verimli ormanlara dönüştürüyoruz.” İfadelerini kullandı.

“Birinciliklerimiz mevcut”

Rehabilitasyon programları ile Elazığ’da yoğun bir çalışma yapacaklarını dile getiren Müdür Çetiner “Bu anlamda 1300 hektar da 2024 yılında rehabilitasyon programımız var. Elazığ orman bölge müdürlüğü hakikaten birçok konuda fidan üretiminde birinciliğimiz var, toprak muhafaza erozyon kontrolünde yine birinciliğimiz var sel kontörlünde ikinciliğimiz var, ağaçlandırmada da yangın bölgesindeki iller hariç çünkü onların alanları fazla yanmıştı. Üç tane bölge müdürlüğünü düşersek biz yine ağaçlandırmada da birinciyiz bölge olarak.” İfadelerine yer verdi.

%80 gibi bir başarı bizim için başarıdır

Elazığ Orman Bölge Müdürü Muhammet Salih Çetiner “Ağaçlandırma, erozyon kontrol, mera ıslahı ve rehabilitasyon olarak 4 bin hektar programımız var. Amacımız mevcut ormanları korumak, yeni ağaçlandırma sahalarını yeniden tesis etmek ve bunları üç yıl beş yıl koruyup ot alma, çapa, kuruyanların yerine de tekrar tamamlama yaparak üç beş yıl bu sahaları gözümüz gibi koruyoruz ve takibe alıyoruz. Bu sahalar tamamen %80 gibi bir başarı bizim için başarıdır. %80 başarıyı yakaladığımız zaman artık koruma kısmını çıkartıp sahalarımızın içerisine dahil ediyoruz bu sahaları.” İfadelerini kullanarak sözlerini noktaladı.

Editör: İrem Ancil