Elazığ Belediyesi’nin Cip mesire alanı içerisindeki jeotermal su kaynağı etrafında oluşturduğu sera alanında, mevsim koşulları fark etmeksizin her yıl ortalama 250 ton sebze ve yerli fide üretimi gerçekleştirecek.

“Fide temini konusunda kolaylık sağladı, dışa bağımlılığı azalttı”

Ekipler ayrıca kendi şehrimizde yetiştirilen fidelerin, çiftçilere ulaştırılması konusunda da kolaylık yaşadıklarını ve diğer şehirlere olan bağımlılığı azalttığını vurguladılar. Özellikle Antalya ve Çukurova bölgesinden temin edilen fidelerin maliyet açısından daha yüksek olduğunu belirten ekipler, kendi yetiştirdiğimiz fidelerin çiftçilere daha hızlı ve ücretsiz ulaştırılacağını kaydettiler. 

Bu durumun şehrimizde tarımla uğraşan vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacağını belirten ekipler, Başkan Şerifoğulları’nın hayata geçirdiği sera projesinin Elazığ’a hem turizm hem de ekonomik anlamda çok katkı sunduğunu kaydettiler. 

Başkan Şerifoğulları; "İkinci etap çalışmalarına yakın zamanda başlanacak"
 

Şehrin yarınlarına hizmet edecek projeleri sırasıyla hayata geçirdiklerini aktaran Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, özellikle istihdam ve turizm açısından önem arzeden jeotermal sera çalışmalarının Elazığ için çok değerli olduğunu kaydetti. 

3 bin m²’lik topraksız tarım alanı ve 7 bin m²’lik yerli fide üretim alanı olmak üzere toplamda 10 bin metrekarelik arazi üzerinde sürdürülen sera projesinin, ilk etap çalışmalarının hızlı bir çalışmanın neticesinde tamamlandığını ve topraksız tarımla sebze üretimine hazır hale getirildiğini kaydeden Başkan Şerifoğulları, ikinci etap çalışmalarının da kısa süre içerisinde başlayacağını kaydetti.

MTA Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol doğrultusunda 2 bin metreden çıkarılan ve il turizmine büyük katkı sağlayacak jeotermal su kaynağının değerlendirilmesi doğrultusunda hayata geçirilen projeyle, her yıl ortalama 20 milyon fide ve tonlarca sebze üretmeyi hedeflediklerini kaydeden Başkan Şerifoğulları, ilk üretimdeki fidelerin dörtte birini ise söz verdikleri gibi vatandaşlara ücretsiz dağıtmaya başlayacaklarını kaydetti.