İçişleri Bakanlığınca acil çağrıların tek merkezde toplanması amacıyla kurulan 112 Acil Çağrı Merkezi, yaklaşık 3 yıl önce yapımının tamamlanmasıyla Elazığ’da yeni binasında hizmet vermeye başlamıştı. 112 Acil Çağrı Merkezi, 1 Ocak 2023 tarihinden yılsonuna kadar 629 bin çağrıyı karşıladı. Bu çağrılardan 193 bini asıl vaka olduğu belirtilirken, 436 bin çağrının ise vakaya dönüşmeyerek gereksiz çağrı olduğu bildirildi.

Gereksiz olarak çağrı merkezini arayanlardan bazılarının ’Kuşum kaçtı yardım edin şeklinde ilginç taleplerde bulunduğu öğrenildi.

Elazığlı çocuklar sanatla iç içe keyifli bir gün yaşadı Elazığlı çocuklar sanatla iç içe keyifli bir gün yaşadı

’’Pandemi döneminden kalan alışkanlıklar var"

Acil Çağrı Merkezi Müdürü Ahmet Erdem, aldıkları bir çağrıda kişinin muhabbet kuşunun kaçtığını ve bununla ilgili yardım talep ettiği de vurgulayarak, ’’Biz de kendisine yardım etmek istedik ama biz zaten gidene kadar kuş zaten bulunduğu yerden uçmuştu. Pandemi döneminden kalan alışkanlıklar daha farklı. Onlar 65 yaş üstü vatandaşlarımızın genelde alışveriş yapmamızı istiyorlar. Vatandaşlarımız halen daha bunun devam ettiğini düşünüyor ama şuan da öyle bir uygulamamız yok. ” ifadelerini kullandı.

Kaynak: