ELAZIĞ’A ÇİVİ?.. « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ELAZIĞ’A ÇİVİ?..

Bu haber 07 Şubat 2020 - 8:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

24 Ocak depreminin üzerinden iki hafta geçti…

Enkaz altından çıkarılan son cansız bedenin ardından, ulusal medyanın gündeminden düştü Elazığ.

Deprem esnâsında yazılan –çizilenler arasında dikkât çeken bir cümlenin haklılığı her geçen gün birâz daha ortaya çıkıyor.

– “Taziye evinde gibiyiz, herkes çekip gidince asıl o zaman acımızla baş başa kalacağız!…” diye öngörüde bulunanları doğrulayan gelişmeler yaşanıyor…

***

Sürsürü ile Mustafapaşa Mahallesi’nde çöken 2 bina ve altından sağ ya da ölü çıkarılan insanların sayı olarak kayıtlara geçmesinden ibâret sayılan Elazığ Depremi’nin bilançosu ağırlaşıyor…

Yakınlarını kaybedenlerle birlikte parçalanan ailelerin târifi imkânsız acısı…

Hafif diye tasvir edilenler bir kenara, orta ve ağır hasarlı olarak nitelenen binalara giremeyen ve âniden evsiz barksız kalan insanların dramı…

Eşyalarını yükleyip rotası şartlara göre değişen menzil veya mekânlara taşınanlar…

Yıkılmak üzere olan binadan bir çöp olsun eşyasını çıkaramayan ve eli kolu bağlı şekilde yardıma / desteğe muhtaç kalan vatandaşlar…

Âcil yıkım kararı alındığı için yerle bir edilen binalarla hâfızalardaki silüeti kaybolmaya yüz tutan Elazığ!..

Ve tüm bu yaşananlara şâhit olduğu için morâli bozulan, umudu kırılan Elazığlı ve Elazığ halkı!..

***

Şimdi maddi mânevi sıkıntılar içinde ve mağdur durumda bulunan Elazığ Halkı’na sâhip çıkması gerekenler, yaşanılan şartların istismarının önlenmesi amacıyla çok dikkâtli ve duyarlı olmalıdırlar!..

Enkazların arasında, kameralar eşliğinde dolaşmakla, o ortamda yaşamak bir değildir?

Çadırlara girip çıkmak, objektiflere poz verip mağdur ve mazlum çocukların başını okşamakla, dondurucu soğukta o çadırlarda yaşamak bir olur mu hiç?

Evindeki hasar oranı konusunda adalet isteminden tutun da, yitirdiği canlarının acısını unutmaya fırsat bulamadan sâhip olduğu yasal hakları korumaya çalışan depremzedelere rehberlik edemeyen, onları yönlendiremeyen ve genelde sağlıklı biçimde organizasyon / koordinasyon sağlayamayanlar, Elazığ Halkı’nın haklı beklentilerine olumlu cevap vermeli, devlete duyulan güveni boşa çıkarmamalıdırlar!

***

İçişleri Bakanı’nın; “Afet Bölgesi diye bir kanun yok!” deyimini ele alıp, siyâsî kaygılar nedeniyle savunmaya geçenler “demagoji” yapmaktan vazgeçmeli, samimi olmalıdırlar!

Efendim ‘Afet Bölgesi’ diye bir kanun yokmuş?..

Neymiş?

Efendim ‘Afete Mâruz Bölge’ varmış?

“Afete Mâruz Bölge” ilân edilirse, Elazığ’a bir çivi bile çakılamazmış?

Sit Alanı olan Harput’a da “çivi” çakmak yasak ama, bir yolunu bulanlara “Harput’a inşaat yapan, hafriyatını da Çatalkaya mevkîsine dökenlere ne demeli?” diye sormak lâzım Elazığ’a bu engeli çıkaranlara!..

***

Bu konuda doğru strateji uygulayan Elazığ TSO Başkanı Asilhan ARSLAN’ı kutlamak lâzım…

Herhangi bir siyâsî kaygı yaşamadan Elazığ’dan yana tavrını koyan ETSO Başkanı ARSLAN, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, Elazığ Ticaret Borsası, Elazığ Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği, Elazığ Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi ve Elazığ STK Platformu Başkanlarının katıldıkları ortak basın açıklamasında, yaşanan deprem sonrası Elazığ’ın ihtiyacı olan 12 madde hâlinde sıralanmış destekleri, ilgili muhatap kurumlarını da belirterek kamuoyuna duyurdu.

İsteyenler titizlikle hazırlanmış ve başta Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TOBB, KGF, Türkiye Bankalar Birliği vb ilgili birçok kuruma dağıtımı yapılmış dosyaya, ETSO’nun resmî Web Sitesi’nden ulaşabilirler.

Kavram ya da kelime oyununa başvurmadan, bu destek paketlerini açıklayamadıkları, ayrıca zamanında ve yeterli destek sağlayamadıkları taktirde,2020 Yılı’nda Elazığ Ekonomisi’nin çöküş yaşayacağını belirten ETSO Başkanı gerçekleri söylüyor!..

***

Mücbir sebep hâli ilânının Elazığ’ın yaralarını sarmaya yetmeyeceğine işâret eden ETSO Başkanı Asilhan ARSLAN,  hukukçularıyla yaptığı çalışma neticesinde 7269 Sayılı Kanun’un alt maddesi 4123 Sayılı Kanunla Tabii Afet’e Marûz kalan Yöre ve neticede Cumhurbaşkanlığı’nın Kanun Hükmünde Kararname düzenlemesiyle Elazığ’ın bu kazanımları elde edebileceğini ifâde ediyor…

***

TBMM’nin 4 Ocak Salı günkü toplantısında CHP Grubu adına bir konuşma yapan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel EROL ise, konuyu ülke gündemine taşıyarak; 1992 Erzincan Depremi’nde yapıldığı gibi ek kanunlarla Elazığ’ın beklentilerinin karşılanabileceğini dile getirirken, 1999 Marmara Depremi’nde olduğu gibi bir “Araştırma Komisyonu” oluşturulmasını ve halkın taleplerinin bu yöntemle tespiti ve çözümünün gerçekleştirilmesini önerdi…

Neticede, önerinin AKP ve MHP Oyları’yla reddedilmesi bir de “alkışlarla” karşılanınca, ister istemez kamuoyundan haklı tepkiler yükseldi!

***

Hani bir deyim vardır; “Bu memlekete bir çivi çakandan Allah râzı olsun” diye…

Bir de olacak bir işe engel olmaya çalışanlar için kullanılan; “çivi koymak” deyimi var, bilirsiniz!

Elazığ’a çivi çakmaya gayret edenler olduğu gibi, bugün görüyoruz ki Elazığ’ın yararına olacak işlere “çivi” koymak isteyenler de var her zaman olduğu gibi?

Bir deyim daha var aklımıza gelen; “Çivi, çiviyi söker!” derler ama, Elazığ için acaba hangisi geçerli?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H. Vehbi Coşkun
H. Vehbi Coşkunvehbicoskun@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet ARICA Şubat 7, 2020 / 14:30 Cevapla

Elazığ artık yoğun bir şehirdir.Bu yorgunluğun giderimesiesi
Ülkeyi yönetmenlere aittir.
Elazığ halkı borçkandırılarak ev sahibi yapılma yükünün altından kalkamaz.Ekonomik gücü ayağa kalkmak için yeterli değildir.
Bir kanun hükmünde kararname eklenecek iki cümlelik bir hükümlerine konu çözümlenebilir.
Aksi takdirde Elazığlı mağduriyeti çok ağır çekecektir.
Bunun vicdanı ve manevi sorumluluğunu yüreklerinde taşıyarak gereğini yapanlara selam olsun.