Vali Toraman: Çiftçimizden beklentimiz elektrik faturalarını ödemeleri

Elazığ'da şeker pancarı alım ve işleme kampanyası açılış töreni düzenlendi. Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman düzenlenen törende önemli açıklamalarda bulundu. Pancarın sulu tarım gerektiren bir bitki olduğu için büyük sulama projeleri ile doğrudan bağlantılı olduğuna değinen Vali Toraman; “Kuzova’da bu sene ilk defa sulama birliğine devir yapılarak işletmesi sulama birliği tarafından sevk ve idare edildi. Ekiliş öncesi, dikim öncesi çiftçilerimizle sulama birliği ile toplantı sistemimiz oldu. Sadece çiftçimizden beklentimiz elektrik faturalarını ödemeleri” dedi.  2022 yılında çiftçilere ayni ve nakdi avans olarak 108 milyon ödeme yapıldığını belirten Elazığ Şeker Fabrikası Müdürü Mümtaz Çelik ise kampanyada, 200 bin ton pancar işleyip 110 gün kampanya yapacaklarını söyledi.

ELAZIĞ 16.09.2022, 14:02 16.09.2022, 17:06
Vali Toraman: Çiftçimizden beklentimiz elektrik faturalarını ödemeleri

Haber: Aysun ÇETİN KILIÇ- Remziye KÖKBURİ

Elazığ Şeker Fabrikası tarafından 67’nci pancar alım ve işleme kampanyası açılış töreni gerçekleştirildi. Şeker fabrikasında düzenlenen etkinliğe Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol,  Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Pirinçci, Yurtbaşı Belde Belediye Başkanı Yasin Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Evren,  Elazığ Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Av. Coşkun Çağlar Duran, Elazığ Şeker Fabrikası Müdürü Mümtaz Çelik, kamu kurum müdürleri, STK temsilcileri ve davetliler katıldı. İstiklal Marşının okunması ile başlayan etkinlik, Kur'an-ı Kerim tilavetinin okunması, protokol konuşmaları, halk oyunları gösterisi ve kurdele kesimi ile devam etti. Bu sene ilk pancar hasadını fabrikaya getiren 5 çiftçiye ise il protokolü tarafından çeşitli hediyeler taktim edildi.

“BİZİM İNSANIMIZ ÇALIŞKAN VE GAYRETLİDİR”

Kazasız belasız bir üretim dilediğini belirten Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman; “Şeker fabrikamızın kampanyası başlamış bulunuyor. Kazasız belasız bir üretim diliyorum. Daha önce fabrikayı gezdiğimde bakım sürecindeydi işçi kardeşlerimizle ve mühendislerimizle görüştüm. Bölgemiz ve ilimiz için çok güzel bir fabrika olduğunu açıkça söylemek istiyorum. Aslında bu durum çiftçiler içinde bir bitiş sonuç dönemi diyebiliriz. Yıl boyu ilk tohumu atıp fideleri diktikten sonraki süreçte büyük emek ve gayret harcayarak şeker pancarlarını üretip bugün artık hesaplarını alıp fabrikamıza teslim noktasına geldiler. Çiftçi kardeşlerimize de pancar ekicilerine de emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bizim insanımız çalışkan ve gayretlidir. Özellikle tarımsal alanda çalışan kardeşlerimiz yıl boyunca verdikleri emeklerinin karşılığında onlar için de inşallah bereketli bir dönem olur. Emeklerinin karşılığını inşallah alırlar” ifadelerini kullandı. 

“PANCAR SULU TARIM GEREKTİREN BİR BİTKİ”

Pancarın sulu tarım gerektiren bir bitki olduğu için büyük sulama projeleri ile doğrudan bağlantılı olduğuna dikkat çeken Vali Toraman; “Genel olarak yaklaşık ilimizde fabrikamızla ilgili 42 bin dönümlük bir ekim alanımız var. Elazığ’daki şeker pancarı üretiminde en önemli ekiliş sahalarından bir tanesi Kuzova sulama alanı. Kuzova’da bu sene ilk defa sulama birliğine devir yapılarak işletmesi sulama birliği tarafından sevk ve idare edildi. Ekiliş öncesi, dikim öncesi çiftçilerimizle sulama birliği ile toplantılarda sistemimiz oldu. Dolayısıyla elektrik maliyet de olduğu için ekicilerimize şunu söyledik. Siz sadece elektrik faturanızı ödeyin. Sulama birliğimiz yeni kuruldu. Biz bu sulama birliği ile bütün personel giderlerine araç gereç ihtiyaçlarına ve sayar giderlerine birde sulama sahası içerisinde ciddi bir trafo merkezi olduğu için bakımını onarımını valilik olarak üstleniriz dedik” diye konuştu.

VALİ TORAMAN: ÇİFTÇİMİZDEN BEKLENTİMİZ ELEKTRİK FATURALARINI ÖDEMELERİ

Vali Toraman; “Kamu kurum ve kuruluşlarımız, DSİ Bölge Müdürlüğümüz, TEDAŞ Bölge Müdürlüğümüz, İl Özel İdaremiz yaklaşık olarak 600 bin TL’lik maddi destek sağlayarak sulama birliğimize destek oldu. Bizim üreticilerimizden Kuzova’da yaklaşık 7 bin dönümlük şeker pancarı bu sayede ekilişi sağladı. Bu hem ilimiz için hem de ekicilerimiz için ciddi bir rakama denk geliyor. Dolayısıyla biz verdiğimiz sözü tuttuk. Sadece çiftçimizden beklentimiz elektrik faturalarını ödemeleri. İlk iki faturalarını da ödediler. Üçüncü faturada ödenecektir diye bekliyoruz. Ayrıca elektrik faturalarının daha da maliyette düşürülmesi için mutabakata varıldı. %18’den %8’e KDV’si düşürülecek yeniden faturalandırılacak. %10’lukta çiftçi lehine düzenleme yapılmış oldu. Uluova’dan da bahsetmek isterim. İlimizin en önemli sulama projesi olduğu için bir takım bilgileri paylaşmak istiyorum. Malumunuz bir müddettir burada sulu tarım yapılamıyor. Açık kanaların yenilenmesi için yapılan ihale halen aktif. Fiziki gerçekleşmesi %15 seviyesinde. Ancak bu sene 2023-2022 yatırım programı açıklandığında Uluova Sulama Projesi için iz bedel görününce bir tereddüt oldu. Fakat açıklıkla ifade etmek isterim kıymetli hazirun, Sayın Cumhurbaşkanımız 20 Mayıs itibariyle Resmi Gazete’de bir karar yayımlandı. Bu kararda özellikle DSİ’nin büyük tarımsal projeleri için ek finansman sağladı. Büyük tarımsal sulamaların yatırımların önünü açtı. Bu programların içinde Uluova’da var” dedi. 

VALİ TORAMAN: DSİ’NİN KANATLI PROJESİ TAMAMLANDI

Sözlerini sürdüren Vali Toraman; “Uluova Sulama Projemiz, kapalı sisteme geçebilmesi için ihtiyaç duyduğu boru alımını yapmak üzere şu anda ihaleye çıkmış durumda. Yakın bir zamanda inşallah ihale süreci tamamlandığında 2022-2023 yılında DSİ bu kapalı sitemin tamamlanması hedefi ile yaklaşık 50 km’lik hat döşemeyi planlıyor. Bununda yaklaşık maliyeti 600 Milyon civarında olduğunu söyleyebiliriz. Bu kadarlık bir kaynak Uluova Projesinin açık kanallarının kapalı sisteme geçmesi için ayrılmış durumda. Bu önemli bir gelişme. İlimiz için çok güzel sonuçlar getirecek. Katkısı olan herkese başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere şükranlarımı arz ediyorum. İlimiz başka sevindirici bir gelişme ise DSİ’nin Kanatlı Projesi de tamamlandı. Bu sene DSİ tarafından deneme sulaması yapıldı” dedi.

VALİ TORAMAN: MÜTEAHHİTLE SORUN DEVAM ETMEKTE

Sözlerini sürdüren Vali Toraman; “Deneme olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Burada müteahhitle sorun devam etmekte. Sistemimizi test ettik. Aksaklıkları noksanlıkları görüp müdahale ettik. Şu anda Kanatlı Sahasında yaklaşık 6 bin dönümlük sulu tarım yapıldı. İlk defa 6 bin dönümlük alan sulu tarıma kazandırılmış oldu. Kovancılar ve Karakoçan’da ilk defa bir alan sulu tarıma kazandırıldı. Burada da 4 bin 500 dönüm şeker pancarı ekildi. İlimiz adına güzel gelişmeler. Bunu çalışıp üreten çiftçilerimiz onlara da kolaylıklar ve bereketler diliyoruz. Fabrikamız üretimine başlayacak şeker üretecek. Geçen yıl toplamda 250 Milyonluk bir katma değer oluştu. Bu sene ikiye katlayacağını düşünüyoruz. Pancarın henüz fiyatı açıklanmadı ama Tarım Bakanımızla görüşmemizde her koşul göz önünde bulundurularak fiyat belirlenecek. Üretime teşvik söz konusu” diyerek sözlerini noktaladı.

VEKİL DEMİRBAĞ: ŞEKER ÜRETİMİ DÜNYA GENELİNDE CİDDİ DERECEDE ÖNEM ARZ EDİYOR

Şeker fabrikalarının özelleştirme kapsamından çıkarılması Elazığ için ciddi derecede önem arz eden bir durum olduğunu ifade eden AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ; “ Başta Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçenlere teşekkürlerimizi arz ediyorum. Dünya genelinde pandemi ve Ukrayna harbi ile birlikte yaşanan temel gıda maddelerindeki sıkıntılar hatta kriz boyutuna ulaşan sıkıntılar olduğu dönemde şeker fabrikalarımızın kampanya dönemleri özellikle önem arz ediyor. Şeker Pancarı ve şeker üretimi dünya genelinde ciddi derecede önem arz ediyor. Şeker taban fiyatları konusunda değinmek isterim ki şu anda şeker fabrikalarımızın bir karı söz konusu değil. Bunu tamamen piyasaya ihtiyacı karşılamak üzere elde ettiği şekeri olsun yan ürünü olsun değerlendirmek üzere bu fabrikaların işletmesini sağlamak için bu gıda temini konusunda şeker fabrikalarımız üzerine düşeni yapıyor. Öncelikle şeker pancarı üreticisi kardeşlerime, köylümüze, çiftçimize emeklerinden dolayı saygılarımı sunuyorum. Kampanya dönemimizin kazasız belasız verimli bir şekilde geçmesini Cenabı Allah’tan niyaz ediyor hepinize sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

VEKİL EROL: EMEKÇİ GELECEĞİNDEN KAYGI DUYMAMALI

Şeker fabrikalarının Cumhuriyet'in milli tarıma desteğinin en somut örneği olduğunu vurgulayan Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Gürsel Erol; “Buranın özelleştirme kapsamından çıkarılması olumlu bir adım. Bayraklardaki üretimde milli değer yazısı cumhuriyetimizin milli değere, milli tarıma değer verdiğinin en somut örneklerindendir.  Onun içindir ki özelleştirilmeden çıkarılması ve yine kamu tarafından çalıştırılıyor olabilmesi Elazığ için ve devletimiz içinde önemli bir şanstır. Ayrıca bunu ifade etmek isterim ki burada çalışan işçilerimizin kadroya alınması ile ilgilide Genel Müdür Yardımcımız bilgi verdiler. Yalnız şeker fabrikaları için değil kamuda çalışan tüm personelin özlük haklarının verilmesi ve bu çalışanlarımıza kadro verilmesi ile ilgili Meclis Genel Kurula görüşmeye geldiğinde biz Cumhuriyet Halk Partisinin bir milletvekili olarak buna destek vereceğiz. Kamuda sözleşmeli, geçici personel olmaması içinde mücadele edeceğiz.  Niye? Çünkü siz emekçisiniz. Emekçi geleceğinden kaygı duymamalı, emekçi çocukların riskinden ve nafakasından kaygı duymamalı. Devletin içinde kamuda bir kurumda ayrı bir çalışma statüsü, bir diğer kurumda ayrı bir çalışma statüsü olmamalıdır” diye konuştu.

VEKİL EROL: BÖLGENİN VE TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ TARIM

“Ayrıca burada tarımı desteklemek çok önemli” diyerek sözlerine devam eden Vekil Erol; “Hem pandemi sürecinde hem de Ukrayna - Rusya savaşı sürecinde gördük ki üretim, tarım önemli. Bunlara destek vermek lazım. Tarımı desteklerken tabi ki çiftliğimizi de desteklemek lazım. Pancar fiyatının artışı 2021- 2022 yılını kıyasladığımızda 3 katı, ama şeker olarak satıldığı zaman 5 katı olurken elektrik, gübre, işçilik gibi maliyetler 6 katı artmış. Bunun dengelenmesi lazım. Üretime, çiftçiye destek verirken devletin kendi edineceği vergilerden, kendi alacağı kazançlardan vazgeçmesi lazım. Çiftçiyi ve üreticiyi desteklemesi lazım. Bu bölgenin de, Türkiye'nin de geleceği tarım. Eğer milli değerlerimize sahip çıkacaksak önce tarımı geliştirmemiz lazım. Devletin tarım ürünlerini ve çiftçiye destek vermesi lazım. Hayırlı bir kampanya diliyorum, hayırlı uğurlu olsun diliyorum” ifadelerini kullandı.

“2021 YILINDA 206 BİN TON PANCAR İŞLEDİK”

Fabrikanın 1956 yılında Baraj Gölünün sahasında bulunan İçme beldesinde kurulduğunu aktaran Elazığ Şeker Fabrikası Müdürü Mümtaz Çelik, “Fabrikamızın 67. Pancar Alımı ve İşleme kampanyasının açılışı dolayısıyla davetimize icabet edip bizleri onurlandırdığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Fabrikamız 1956 yılında Keban Baraj Gölünün sahasında bulunan İçme beldesinde kurulmuştur. O gün ki kapasitemiz bin 200 ton bölü gün olarak tasarlanmıştır. Fabrikamız Doğu’da kurulan Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikalarının açılışının ertesi günü yani 1 Ekim 1956 tarihinde hizmete açılmıştır. Bu fabrika Doğu Anadolu bölgesinde yapılan 3’üncüsü şeker fabrikalarımız da ise 14’üncü şeker fabrikası olarak hizmete açılmıştır. 2021 yılında 42 bin 535 dekar alana pancar ekimi yapılıp 206 bin ton pancar işledik ve 106 gün boyunca kampanya yapılmıştır.  Bu süre içerisinde 27 bin 890 ton kristal şeker üretimi yapılmış 8 bin 430 ton melas 58 bin 150 ton ise yaş pancar posası elde edilmiştir. Elde edilen posanın 45 bin tonu paketlenmiştir” şeklinde konuştu.

“KAMPANYAMIZDA, 200 BİN TON PANCAR İŞLEYİP 110 GÜN KAMPANYA YAPACAKTIR”

2022 yılında çiftçilere ayni ve nakdi avans olarak 108 milyon ödeme yapıldığını belirten Müdür Çelik; “Buna karşı çiftçilerimize ürün bedeli olarak geçen yıl 95 milyon lira ödeme yapılmıştır. 2022 yılında 3 ilde 87 köyde bin 391 çiftçi ile 41 bin 240 dekar alana 325 bin ton A kotası pancar sözleşmesi yapılmıştır. Yapılan bu sözleşmelerde tesellüm edilecek pancar miktarı 250 bin tondur. 21 Eylül Çarşamba günü başlayacak olan kampanyamız, 200 bin ton pancar işleyip 110 gün kampanya yapacaktır. İşlenecek pancar da 27 bin ton kristal şeker üretilecekken yan ürün olarak 8 bin ton melas 60 bin ton da yaş küspe elde edilecektir. Bugüne kadar 2022 yılında çiftçilerimize ayni ve nakdi avans olarak 108 milyon ödeme yapılmıştır. Verilen bu avanslar çiftçilerimizin pancarlarını fabrika teslim ettikten sonra, kampanya sonunda hazırlanan pancar bedel bodrosundan faiz ve vade farkı uygulamadan kesilmektedir.  Fabrikamız ilimiz ve bölge ekonomisine ciddi katkı sağlamaktadır. Kampanyamızın üyelerimize, çalışanlarımıza, çiftçilerimize ve yöremize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

“SEKTÖRÜMÜZ KRİTİK BİR SÜREÇTEN GEÇMEKTEDİR”

Sendika Temsilcisi Aşkın Karaçil; “Dünya ekonomisinde artan bu belirsizlik 2022 yılında da devam etmektedir. Covid-19 salgının etkileri henüz tam anlamıyla geçmemişken Ukranya- Rusya savaşı küresel ekonomi ve krizi daha da derinleştirip baltayı vurmuştur. Dünya sektörü lokomotifi olan şeker sanayimizde bu süreçten etkilenmektedir. Sektörümüz kritik bir süreçten geçmektedir. Dolayısıyla devletimizin önceliği tarım ve sanayi birlikleri ile arz güvenliği ve istikrarını sağlayıp mevcut durumu korumasıdır. Gelinen bu noktada devlet tarafından alınan tedbirler ve sağlanacak destekler sürdürülebilir açıdan belirleyici olacaktır. Fabrikamızın daha iyi bir noktada getirilmesi, kapasitenin artırılması ve yatırımların yapılması için tüm Elazığ kamuoyundan desteklerini bekliyoruz. Yıllardır köklü bir sorunu olan, bir türlü çözüme kavuşturulamayan diğer bir konu ise kadro sorunudur. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile ve çalışma bakanımızın gayreti ile bu sorunun kısa bir sürede çözüleceğini umut ediyoruz. 2022-2023 kampanyamızın Elazığ’ımıza memleketimize tüm arkadaşlarımıza, çiftçi kardeşlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

“ŞEKER ARZINDA HİÇBİR PROBLEMİMİZ YOKTUR”

Tümşeker Genel Müdür Yardımcısı Şahin Arat; “29 Nisanda bizler özelleştirmeden çıktık. Bu bizim için çok önemli bir olaydır. Hayırlı olsun ve bizler için mutlu olsun diyoruz. Bizler için gerçekten önemli oldu. Çünkü 21 yıldan beri bizler özelleştirmedeydik. Şeker arzında hiçbir problemimiz yoktur. Önümüzdeki yılda olmayacaktır. Çiftçilerimiz var olduğu müddetçe, bu ekimler olduğu sürece inşallah arzda problem yaşamayacağız. Şekerin ötesinde birde yan ürün olarak bizler melastan faydalanıyoruz ve pandemi sürecinde merasın ne kadar önemli bir ürün olduğunu gördük. Zira melastan etil alkol elde ettik ve bununla da kolonyalar ve dezenfektede kullandık. Sağlık sektöründe yan ürünler olarak melası kullanmış bulunmaktayız. Bundan sonra da devam edecektir” ifadelerini kullandı.  

banner3
Yorumlar (0)
25
açık
Namaz Vakti 07 Ekim 2022
İmsak 04:56
Güneş 06:17
Öğle 12:16
İkindi 15:30
Akşam 18:05
Yatsı 19:21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Konyaspor 8 17
4. Galatasaray 8 17
5. Trabzonspor 8 16
6. Beşiktaş 8 15
7. Fenerbahçe 7 14
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 8 9
12. Giresunspor 7 8
13. İstanbulspor 7 8
14. Karagümrük 7 6
15. Antalyaspor 7 6
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 8 4
18. Hatayspor 7 4
19. Ümraniye 8 2
Takımlar O P
1. Keçiörengücü 7 14
2. Eyüpspor 7 14
3. Sakaryaspor 7 12
4. Pendikspor 7 12
5. Bodrumspor 7 11
6. Manisa FK 6 11
7. Boluspor 6 11
8. Bandırmaspor 6 11
9. Samsunspor 7 10
10. Rizespor 6 9
11. Tuzlaspor 7 9
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 7 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Erzurumspor 6 6
16. Altay 7 6
17. Altınordu 6 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 7 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 8 20
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 7 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Leeds United 7 9
13. Bournemouth 8 9
14. Aston Villa 8 8
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Leicester City 8 4
20. Nottingham Forest 8 4
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 7 19
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 7 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Osasuna 7 13
7. Real Sociedad 7 13
8. Villarreal 7 12
9. Valencia 7 10
10. Rayo Vallecano 7 10
11. Celta Vigo 7 10
12. Mallorca 7 8
13. Girona 7 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Espanyol 7 5
17. Sevilla 7 5
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 7 1