TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “29 Ekim’de TOGG fabrikasını açıyoruz”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu ve TBMM Eski Başkanı ve TOBB UYUM (Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi) Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Çiçek, bir dizi programa katılmak üzere Elazığ’a geldi. Programda konuşan Hisarcıklıoğlu; Elazığ’a hayırlı işler için geldiklerini belirterek; Elazığ TSO ve Elazığ TB başkanlarının üyelerini Ankara’da en iyi şekilde temsil ettiğini, hem Elazığ’a değer katan çalışmalar yaptıklarını hem de üyelerinin sıkıntılarını Ankara’ya getirip, çözüm aradığını söyledi. Programda bir müjdeyi de paylaşan Hisarcıklıoğlu; 29 Ekim’de TOGG fabrikasını açacaklarını, 2023’ün Mart ayından itibaren de Elazığ yollarında TOGG’u görmeye başlayacaklarını söyledi.

ELAZIĞ 24.09.2022, 19:06 25.09.2022, 14:51
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “29 Ekim’de TOGG fabrikasını açıyoruz”

Haber: Songül DURSUN

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Elazığ’a gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman'ı makamında ziyaret etti.​ Hisarcıklıoğlu, Vali Toraman'a TOBB tarafından bastırılan 1. Cihan Harbinde Türkler kitabını hediye etti. Ardından Hisarcıklıoğlu, Elazığ programı kapsamında Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'nı makamında ziyaret etti.  Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dumandağ ve ailesinin kurucusu olduğu Dumandağ Vakfı’nın Açılış Töreni’ne katılan Hisarcıklıoğlu, Elerji A.Ş. Biyogaz Tesis Açılışı ve Besi TDİ OSB Tanıtım törenine de katıldı.

Gerçekleşen programların ardından ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Elazığ Ticaret Borsası tarafından düzenlenen Elazığ Ekonomisine Değer Katanlar Programına katıldı.​ Programa Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra TBMM Eski Başkanı Cemil Çiçek, Tarım ve Orman Eski Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, AK Parti Milletvekili Metin Bulut, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, F.Ü. Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit,  KGF Başkanı Erdoğan Özegen, AK Parti Eski Milletvekili Tahir Öztürk, Bölge Oda ve Borsa Başkanları ve çok sayıda Elazığ TSO Üyesi ve Borsa Üyeleri katılım gösterdi.

BAŞKAN DUMANDAĞ: CANLI HAYVAN PAZARIMIZI YENİLEYECEK PROJEMİZİ HAYATA GEÇİRİYORUZ

Programda bir konuşma gerçekleştiren Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, Elazığ Ticaret Borsası’nın 1937 yılından beri hizmet verdiğini belirterek, çalışmalarından bahsetti. Başkan Dumandağ; “Bugüne kadar eğitimden kültüre her zaman her yerde elimizden geldiğince hiçbir görevden geri kalmadık. Borsamızın mal varlığını 80 binden 80 milyona çıkardık.  Hizmet verdiğimiz her alanda gelişimi hedefliyoruz. Canlı hayvan pazarımızı yenileyecek projemizi hayata geçiriyoruz. Fırat Hayvan Ürünleri Tedarik ve Ticaret Merkezi Projemizi Fırat Kalkınma Ajansına sunduk. Yaklaşık 28 milyon TL bütçeli projemizi Elazığ Belediyemizin de destekleri ile gerçekleştiriyoruz. Ben burada projemize vermiş oldukları destekten ötürü Elazığ Valimiz Sayın Dr.Ömer Torman’a ve Elazığ Belediye Başkanımız Sayın Şahin Şerifoğulları’na da ayrıca teşekkür ediyorum. Bu proje için ben siz değerli misafirlerimizin huzurunda uygun görürlerse TOBB Başkanımızdan da finansal anlamda destek talep ediyorum” dedi.

BAŞKAN ARSLAN: ODAMIZ ADINA TARİHİ BİR GÜNÜN COŞKUSUNU VE HEYECANINI YAŞAMAKTAYIZ

Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan ise programda yaptığı konuşmada; 4 yıllık hizmet süresince yaptıkları hizmetlere ve yatırımlara değindi ve “Bugün odamız adına tarihi bir günün coşkusunu ve heyecanını yaşamaktayız” dedi. Göreve başladığımız gün itibarı ile şehrimizde neler yapabiliriz? Var olan dinamiklerimizi nasıl aktif hale getirebiliriz konusuna odaklandık. İlimizin kalkınma ve gelişme sürecine doğrudan etki edecek projelerimizi kamuoyu ve üyelerimizle paylaştık. 2018-2022 dönemi odamızın stratejik planına baktığımızda taahhüt etmiş olduğumuz her bir başlığa dokunulmuş hiçbir başlık ihmal edilmeden her bir başlık için Valiliğimiz, Belediyemiz, Kurumlarımız ve tüm paydaşlarımızın çok samimi gayret ve işbirlikleri ile çok önemli mesafeler alınmış, planın yüzde 83’lük kısmı tamamlanmıştır” diyerek 2018 yılından beri yaptıkları çalışmalara değindi.

“DEVAM EDEN TÜM PROJELERİMİZ, YARALARI SARMAMIZI SAĞLAYACAKTIR”

Başkan Arslan, “İlimizde hiçbir alan ve sektör ihmal edilmeden şehrimizin tüm yerel dinamikleri ile kalkınması için ilçe ve hatta köy bazlı planlama yapılmıştır” diye konuşarak; “Bugün deprem ve pandemi hızımızı yavaşlatmış olsa da kararlı duruşumuz yine devam eden tüm projelerimiz bu büyük felâketlerin yaralarını sarmamıza vesile olacaktır. Özellikle deprem sürecinde TOBB Başkanımızın çağrısı üzerine tüm Türkiye’deki oda ve borsaların seferber olarak Elazığ’ın yanında yer alması ve odamızın bu süreci çok profesyonelce yönetmesi, iç ticaretin sürdürülebilir olmasına vesile olmuştur” dedi.

“MADEN SAHASI BAŞTA OLMAK ÜZERE BİRÇOK MÜŞTEREK YAPIYI İLİMİZE KAZANDIRACAĞIZ”

Başkan Arslan, “Talep makamı olan odamız, üyelerimizden gelen hiçbir talebe karşı duyarsız kalmamıştır; şehrin öncelikli beklentilerini her platformda dile getirerek temsilde de üstün başarı göstermiştir. İlimiz Maden ilçesindeki Polimetal maden sahasının ilimiz iş dünyası tarafından işletilerek, buradan doğacak tüm katma değerin ilimizin müreffeh geleceğine kanalize edilmesi konusunda çok ciddi bir mücadele içerisindeyiz. Elazığ Girişim Grubu olarak, altyapısını ve tüm yasal prosedürlerini oluşturmaya gayret ettiğimiz bu yapı, ilimiz tarihinin en büyük ortak girişim projesi olmuştur. Girişim Grubu olarak, maden sahası başta olmak üzere birçok müşterek yapıyı inşallah sizlerin de desteği ile ilimize kazandıracağız” dedi.

“TEŞVİKLER, EN AZ 2026 YILINA KADAR DEVAM ETMELİ”

Üyelerinin sorun ve taleplerini de dile getiren Başkan Arslan, “Bugün geldiğimiz nokta, odamız adına sürpriz değil; planlı, disiplinli ve ölçülebilir hedefleri olan bir sürecin sonucudur. Oda olarak yaptığımız anketimize katılan üyelerimiz;  işçi çıkardığını, gelirinin azaldığını, iç piyasadan gelen sipariş ve taleplerinin azaldığını, kapasite kullanım alanının düştüğünü krediye ve dış mala ihtiyaçlarının arttığını, giderlerinin arttığını, kredi ihtiyacına bankalardan olumlu cevap alamadığını beyan etmiştir. İş dünyamızın bu son anketle ortaya konulmuş olan bu genel durumuna baktığımızda depremin yıkıcı etkilerinin ve pandeminin olumsuz yansımalarının devam ettiğini görmekteyiz. Şehrin yeniden ekonomik olarak ayağa kalkabilmesi için çok önemli iki husus vardır. Elazığ stratejik planına sahip çıkılması ve kentin özel teşvikle desteklenmesidir. İlimizin ticaretinin süründürülebilir olması, kaynaklarımızın ekonomiye kazandırılması ve ilimizin yeni yatırımlarla canlanması için öncelikle ihtiyacımız, afete maruz kalmış iller kapsamında değerlendirilmesidir. Yatırım tutarı ve sektör kısıtlaması olmaksızın tüm il genelinde uygulanmasını talep ettiğimiz bu teşviklerden hali hazırda tüm işletmelerimizin de istifade etmesine imkân sağlanmasıdır. Yeni OSB Elazığ’ın geleceğidir. Bu altyapıların yerli ve yabancı sermayeli yatırımlarla bulması ancak ve ancak teşviklerin ön açıcı destekleriyle mümkündür. Bu nedenle yatırımcıların önünü görebilmesi adına en az 2026 yılına kadar devam edecek yeni bir düzenlemeye ihtiyaç vardır. Bu anlamda bizlerden esirgemediğiniz desteklerinizi bir kez daha talep etmekteyiz” diyerek katılımcılara teşekkür etti.

HİSARCIKLIOĞLU:  HAYVANCILIĞA VE GIDA SANAYİNE BÜYÜK DEĞER KATACAK TARIM İHTİSAS OSB KURULUYOR

Kooperatiflerin standını ve Elazığ Coğrafi Ürünler Sergisi’ni gezen Hisarcıklıoğlu daha sonra yaptığı konuşmasında, Elazığ’a hayırlı işler için geldiklerini belirterek, “Önce Borsa Başkanımız Ali Dumandağ kardeşimin, Kuran Kursu ve Camileri Yaşatma Vakfı’nı açtık. Ardından Odamızın Elerji-Biyogaz Tesisinin açılışını gerçekleştirdik. Şimdi de pek çok güzel faaliyetin açılışında bir araya geldik” dedi. Elazığ TSO’nun e-ticaret portalıyla, üyelerine daha çok satış yapma ve kazanç elde etme imkânı sunduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, “Düzenlediği fuarla, Elazığ’ın yerel değerlerine sahip çıkıyor. Elazığ TSO Akademisiyle, sizlere kaliteli eğitim hizmeti sunuyor. Öte taraftan Borsamız, tarım ve hayvancılığı geliştirmek üzere Fırat Üniversitemizle işbirliğine gidiyor. Bölge Borsalarımızla, Yeşil Mutabakat Bölgesel Eylem Planı hazırlıyor. Odamız ve Borsamız el birliği yaparak, hayvancılığa ve gıda sanayine büyük değer katacak Tarım İhtisas OSB’yi kuruyor” ifadelerini kullandı.

“ELAZIĞ TSO VE ELAZIĞ TB BAŞKANLARI, ÜYELERİNİ ANKARA’DA EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL EDİYOR”

Hisarcıklıoğlu, Arabuluculuk Merkezi ile üyelerinin en hızlı şekilde hukuki ihtilaflarını çözmesine yardımcı olduğuna dikkat çekerek, yıllar süren ticari davaların 3 ay gibi bir sürede çözüldüğünü söyledi. Hisarcıklıoğlu, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası’nın akredite oda/borsa olduğunu anımsatarak, üyelerine 5 yıldızlı hizmet verdiğini ifade etti. “Her 2 Başkanımla da Ankara’da da birlikte çalışıyoruz” diyen Hisarcıklıoğlu, Elazığ TSO ve Elazığ TB başkanlarının üyelerini Ankara’da en iyi şekilde temsil ettiğini, hem Elazığ’a değer katan çalışmalar yaptıklarını hem de üyelerinin sıkıntılarını Ankara’ya getirip, çözüm aradığını söyledi.

“SORUNLARA, ÇÖZÜM SAĞLAMAK İÇİN UĞRAŞIYORUZ”

Pandemi döneminde de 365 oda/borsa başkanı ile sıkıntılara çözüm aradıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Hep birlikte bunları, icra makamında olan hükümete ilettik. Bunların önemli bir kısmından da sonuç aldık. Pek çok destek ve düzenleme hayata geçti. Ama sıkıntılarımız bitmedi, sorunlar elbette var. Bunları da devamlı dile getiriyor, çözüm sağlamak için uğraşıyoruz” dedi. Zengin olmanın yolunun ticaretten geçtiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Huzur oldu mu istihdam başlar, üretim başlar. Huzur oldu mu ticaret, ticaret oldu mu zenginlik olur. Burada büyük bir yatırım iştahı var” şeklinde konuştu.

“BİZ ELAZIĞ’IN HER ZAMAN YANINDA OLDUK”

Hisarcıklıoğlu, 29 Ekim’de TOGG fabrikasını açacaklarını, 2023’ün Mart ayından itibaren de Elazığ yollarında TOGG’u görmeye başlayacaklarını söyledi. “Biz Elazığ’ın her zaman yanında olduk. Her türlü sıkıntılı günlerinde de buradaydık. Elimizden ne geliyorsa yapmaya çalıştık” diye konuşan Hisarcıklıoğlu, birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekerek, “Birbirinizi ötekileştirmeyin. Farklılığımız zenginliğimiz bizim. Bir kişi farklı düşünüyor diye ötekileştirmeyin. Farklı fikirlerden ortak akıl oluşacak. Ortak akılla hareket edelim” dedi.

BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI; ELAZIĞ; FIRSATLARIN OLDUĞU BİR ŞEHİRDİR

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları da programda yaptığı konuşmada, “Şehrimizin ekonomisine, gelişimine, üretimine kalkınmasına değer katan firmalarımızı, müteşebbislerimizi can-ı gönülden tebrik ediyor başarılar diliyorum” diyerek, Yiğit, mert, cömert, çalışkan, dürüst, vatansever, misafirperver şehir olan Elazığ’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kadim bir medeniyet merkezi olmanın verdiği fırsatların olduğu bir şehir olan Elazığ’ın öne çıkan değerleri hakkında bilgiler veren Başkan Şerifoğulları, Elazığ Belediyesi olarak yapmış oldukları çalışmaları anlattı. Şerifoğulları, “Bu şehre değer katacak her projeyi gerçekleştirmek adına paydaşlarımızla birlikte çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Şehrimizin sorunlarını asgariye indirgemek adına güç birliği yaparak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

VEKİL EROL: ELAZIĞ’IN EĞİTİM ALANINDA SORUNLARI VAR

CHP Elazığ Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gürsel Erol ise Elazığ’ın eğitim anlamında sorunları olduğunu kaydederek, Hisarcıklıoğlu’ndan Elazığ’a okul yapması talebinde bulundu.  Erol, “Elazığ’da eğitim ile ilgili sorunlarımız var, okullarımız ile ilgili sorunlarımız var. Odalar ve Borsalar Birliğimiz Elazığ’da bir okul yapsın istiyoruz. Neden yapsın bu şehir devletine, vatanına sadakatle bağlı olan insanların ili.  Devletçi, cumhuriyetçi, milliyetç bir kent dokusu var bu şehirde. Okullarımız olsun ki bu şehirde çocuklarımız okusun, okuyabilsinler ki Mustafa Kemal Atatürk’ün değerlerini asla unutmasınlar” diyerek tüm konukları Elazığ’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

VEKİL BULUT: ELAZIĞ, KISA ZAMANDA SANAYİ KENTİ OLMA YOLUNDAKİ HAMLESİNİ BAŞARIYLA TAMAMLAYACAK

AK Parti MKYK Üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut da günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmada; “Bundan birkaç yıl öncesine kadar OSB’ye dair konuşulan tek şey OSB’de tahsis edilen  alanların tarım alanları olarak kullanılmasıydı. Ama o noktadan bu noktaya geldi. Allah’a şükürler olsun ki bugün OSB’mizde bir metrekarelik yer kalmadı. İkinci OSB’ yi yaptık. Besi OSB’yi yaptık. İnşallah Elazığ kısa zamanda bir sanayi kenti olma yolundaki hamlesini başarıyla tamamlayacaktır. Bunu nasıl başardık, birlikte hep birlikte şehrin tüm yöneticileriyle başardık. Rabbim birliğimizi beraberliğimizi bozmasın” diye konuştu.

CEMİL ÇİÇEK: TARİHİNİ BİLMEYEN MİLLETLERİN COĞRAFYASINI DÜŞMANLARI ÇİZER

Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanı ve TOBB UYUM Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Çiçek, Kazım Karabekir’in bir sözünü anımsattı ve “Tarihini bilmeyen milletlerin coğrafyasını düşmanları çizer” diyerek Cumhuriyetin 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılını hatırlattı. Çiçek; “ Yüz yıl boyunca birçok kazanımlarımız var ama üçü çok önemli. Birincisi; Milli mücadele ruhu, ikincisi; cumhuriyettir: üçüncüsü de demokrasidir. Bu üçünü de bize kazandıran Atatürk ve devlet ve siyaset adamlarımızı iş insanlarımızı saygı ve şükranla anıyoruz. Eğer Cumhuriyet ve Demokrasi olmasaydı belki bu salonda bu toplantıyı yapıyor olamazdık” ifadelerinde bulundu. Cemil Çiçek, tarihin eski dönemlerinden bu yana hukuki anlaşmazlıkların yargı yoluyla çözüldüğünü belirterek, ancak bu yolun dünyanın birçok ülkesinde hem uzun hem meşakkatli hem de masraflı olduğunu ortada olduğunu söyledi. Yargı kararlarının her iki tarafı da memnun etmediğini de belirten Çiçek, arabuluculuk sisteminin Avrupa’da uzun zamandır uygulandığını ifade etti. Mahkeme sürecinin uzayabildiğini belirten Çiçek, ticari davaların temyiz ve diğer süreçlerle beraber bin 35 güne kadar uzayabildiğini belirterek, arabuluculuk sisteminin hukuk ihtilaflarını yargı yoluna gitmeden kısa süre içinde çözdüğünü söyledi.

ARABULUCULUK SİSTEMİNİ ÜLKE GENELİNE YAYMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Tüketici uyuşmazlıklarında 28.07.2020’den 22.09.2021’e kadar arabuluculuğa gönderilen dosya sayısının 85 bin 403 olduğunu belirten Çiçek, bu dosyaların 30 bin 679’unun yargı zahmeti olmadan anlaşma yoluyla kapatıldığını, iş uyuşmazlıklarında ise 01.01.2018 tarihinden 22.09.2021’e kadar 1 milyon 271 bin 627 dosyadan, 715 bin 726’sının arabuluculuk sistemiyle hızla çözüme kavuşturulduğunu ifade etti. Arabuluculuk sistemine TOBB’un özel bir önem verdiğini belirten Çiçek, ülke genelinde bu sistemi yaymak için çaba gösterdiğini ve öncülük ettiğini söyledi.

VALİ TORAMAN: ELAZIĞ, ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI VEREN BİR İL

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman ise konuşmasında; birlik ve beraberlik vurgusu yaparak; “Bugün Elazığ’da güzel bir birlik ve beraberlik görüntüsü var. Bu anlamda İlimiz TSO Başkanına teşekkürlerimi ifade ediyorum. Deprem yaşamış bir il olarak Elazığ, salgın sürecinde Türkiye’nin uluslararası anlamda  vermiş olduğu kalkınma mücadelesine, ihracat mücadelesine destek veren bir il olmuştur. Sadece bunlarla değil, tarım alanında da hizmetler sektöründe de büyük katkıları olan bir il olmuştur.  Bu anlamda ben ülkemizin ekonomisine, ilimizin ekonomisine katkı sağlayan önemli iş insanlarına teşekkür ediyor başarılar diliyorum” diye konuştu.

PROGRAM ÖDÜL TÖRENİ İLE DEVAM ETTİ

Elazığ TB - Fırat Üniversitesi TAHAM İşbirliği Protokolü ve Elazığ TB, Tunceli TSO, Bingöl TSO, Muş TSO Yeşil Mutabakat Bölgesel Eylem Planı’nın imzalandığı törende, Elazığ TSO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi Açılışı, Elazığ TSO elazıgburada.com.tr E-Ticaret Ofisi Açılışı, Türk Patent ve Marka Kurumu Bilgilendirme Merkezi Açılışı, DAİB Elazığ Şubesi Açılışı, Elazığ TSO Akademi Açılışı gerçekleştirildi.  Daha sonra, Elazığ TB'de 30. Yılını Dolduran Üyeler, Elazığ TB Borsa Tescili Üstün Başarı Ödülü, En Fazla İhracat Yapan Üyeler, En Fazla İstihdam Sağlayan Üyeler, En Fazla Vergi Ödeyen Üyeler, Ekonomiye Değer Katanlar ve Elazığ TSO'da 50. Yılını Dolduran Üyeler ödüllerini aldı.

banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Aralık 2022
İmsak 05:49
Güneş 07:17
Öğle 12:18
İkindi 14:48
Akşam 17:09
Yatsı 18:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 14 25
4. Pendikspor 14 25
5. Bodrumspor 15 25
6. Keçiörengücü 14 25
7. Boluspor 14 25
8. Bandırmaspor 15 24
9. Manisa FK 14 23
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4