Sarı altın üreticilerinin emekleri bir anda toz oldu!

Baskil ilçesinde üreticinin geçim kapısı olan ve yöre halkının sarı altın olarak nitelendirdiği kayısıyı  zirai don vurdu. Bu felâketin ardından ilçede hemen hasar tespit çalışmaları da yapıldı. Fırat Gazetesi olarak bizler de bu zirai don olayının felâket bilançosunun ne gibi sonuçlar doğurduğunu ve kayısı üreticisinin ne şekilde desteklenmesi gerektiğine dair bilgileri; Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ’dan ve Baskil Ziraat Odası Başkanı Murat Zilayaz’dan öğrendik. Gazetemize özel açıklamalar yapan Başkan Dumandağ; “Kayısı üreticisinin beli iyice büküldü. Üreticinin zor gününde üreticiye destek olunmalı. Çünkü devlet destek vermezse artık üreticimiz kalmayacak!” dedi. Başkan Zilayaz ne yazık ki iç açıcı bir açıklama yapamadı ve ilçelerinde bulunan kayısı ağaçlarının % 70’in de hasar olduğunu ifade ederek; “Binlerce kayısı üreticisinin tek geçim kaynağı kayısı. Birçok kişi kayısıdan elde ettiği hasat ile masraflı işlerini yapmaya çalışıyor. Ayrıca İlk defa 2 yıl üst üste zirai don felâketi yaşadık. Nasıl fındığa alan desteği sağlanıyorsa aynı destek kayısı üreticisine de sağlanmalı” ifadelerini kullandı.

ELAZIĞ 19.04.2022, 17:02 21.04.2022, 09:10
Sarı altın üreticilerinin emekleri bir anda toz oldu!

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

İlkbaharda yaşanan zirai don olayı kayısı üreticisini derinden sarstı. Sarı altın diyarı olarak bilinen ve en kaliteli kayısının yetiştiği Baskil ilçesinde üreten eller şimdi çok dertli. Her ne kadar zirai don olayı yaşanır yaşanmaz, çiftçilerin yaralarının sarılacağı ifade edilip hasar tespit çalışmalarına da ivedilikle başlanmış olursa olsun çiftçilerin endişeli bekleyişi sürüyor.

MERAK EDİLEN SORULARIN YANITI HABERİMİZDE SAKLI

Fırat gazetesi olarak bizler de çiftçilerimizin nasıl bir çözüm beklediklerini, hasar tespiti sonucunda kayısı ağaçlarındaki son durumun ne olduğunu, üreticinin ayakta kalması adına üreticinin ne şekilde desteklenmesi gerektiğini ve de yaşanan bu felâketin ardından kayısı fiyatlarının ne olacağı gibi? Merak edilen birçok sorunun cevabını üretici denince akla ilk gelen isimlerden Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ’dan ve Baskil Ziraat Odası Başkanı Murat Zilayaz’an öğrendik. İşte Başkan Dumandağ’ın ve Başkan Zilayaz’ın merak edilen sorulara verdikleri cevapların detayları…

BAŞKAN DUMANDAĞ, KAYISI ÜRETİCİSİNİN DE SESİ OLDU!

Her daim üreticinin yanında olan ve onların sorunlarını her platformda aktararak üreticilerin sıkıntılarından kurtulması adına nasıl bir yol izleneceğini belirten Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, kayısı üreticisinin de sesi oldu. Başkan Dumandağ; “Geçen yıl kuraklıktan dolayı bütün üreticilerimiz ciddi sıkıntılar yaşadı. Bu yıl yağışlar iyi gitti ve üreticilerimizin de yüzü gülmeye başladı. 14 Nisan tarihinde zirai don olayı yaşanması özellikle kayısı üreticilerimizi ciddi bir zarara uğrattı. Geçen yıl üretim kuraklıktan dolayı çok alt seviyelerde kaldı. Bu yılda zirai don olayı yaşanınca ne yazık ki kayısı üretimi yapan üreticilerimizin emekleri boşa çıktı” dedi.

BAŞKAN DUMANDAĞ: KAYISI ÜRETİCİSİNİN BELİ İYİCE BÜKÜLDÜ!

Üretimin girdi maliyetlerinin yüksek olmasının zaten üreticileri bir hayli zorladığını kaydeden Başkan Dumandağ; “Mazot, gübre, ilaç yani hemem hemen bütün girdi kalemleri pahalı üstene birde kayısı üreticisinin kayısıları zirai don olayından dolayı yandı yani kayısı üreticisinin beli iyice büküldü. Üreticilerimiz zor günlerden geçiyor” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN DUMANDAĞ: ÜRETİCİNİN ZOR GÜNÜNDE ÜRETİCİYE DESTEK OLUNMALI!

Kayısı üreticisinin muhakkak desteklenmesi gerektiğini de kaydeden Başkan Dumandağ; “Üretici zor gününde sorunları ile baş başa bırakılmamalı! Üretici muhakkak desteklenmeli! Zor gününde üreten ellerin yanında olunmalı. Üreticinin, köylünün Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifine olan borçlarının ertelenmesi veya affedilmesi gereklidir. Çünkü devlet destek vermez ise artık üreticimiz kalmayacak” dedi.

BAŞKAN DUMANDAĞ: ÜRETİM OLMAZSA OLMAZIMIZ ÜRÜN BAZLI DESTEK ŞART!

Üretimin her zaman olmazsa olmazımız olduğunu vurguladığına da dikkat çeken Başkan Dumandağ; “Birçok platformda ifade ettiğim gibi üreticilerimiz zor durumda. Üretimin sağlıklı olması ve üreten ellerin üretimden kopmaması adına her üreticiye ürün bazlı destek sunulması en doğrusu” diyerek ve kayısı üreticilerine de geçmiş olsun dileklerini ileterek açıklamalarını tamamladı.

SARI ALTINI ZİRAİ DON FENA VURDU % 70 HASAR VAR!

Baskil ilçesinde zaman kaybedilmeden hasar tespit çalışmalarına başlandı. Peki bu hasar tespitinden ne gibi sonuçlar çıktı? Şeklindeki sorumuzu ilk olarak yanıtlayan Baskil Ziraat Odası Başkanı Murat Zilayaz; “Hasar tespitleri tamamlandı. 14 Nisan tarihinde meydana gelmişi zirai don bilindiği üzere ve bunun sonucunda çok ciddi bir hasar yaşandı. Hemen ertesi gün Tarım İlçe Müdürlüğü hasar tespit çalışmalarına başladı. İlçemizdeki hasar ortalaması % 70. Baskil’de 60 köy ve 6 mahalle var. Köyden köye hasar oranları da farklılık gösteriyor. Bazı köylerimizde hasar %30 ve %40 iken bazıların da ise %90’a varan hasarlar var. Yani Baskil’de ortalama hasar %70 demekteyiz” dedi.

BASKİL, MALATYA’DAN SONRA TÜRKİYE’NİN KAYISI CENNETİ

%70 hasar olduğunu belirttiniz. Baskil’de toplam kaç kayısı ağacı var? Bu bilgileri de öğrenebilir miyiz? Dememiz üzerine de Başkan Zilayaz; “ Baskil’de 100 bin dekarlık bir alanda bir milyon kayısı ağacı var yani bir milyon kayısı ağacının % 70’i zarar gördü. Bu çok ciddi bir rakam. Baskil’de yıllık yaş kayısı rekoltesi; 70 bin bu yaklaşık 15 -16 bin ton bandında kuru kayışa denk geliyor. Bu da artık % 70 oranında yok oldu.  Türkiye’de kayısının %80’ni Malatya diğerini de Baskil üretiyor” ifadelerini kullandı.

BASKİL’DE BİNLERCE KİŞİNİN GEÇİM KAPISI; KAYISI

Kayısı ilçenizde ciddi bir geçim kapısı peki tek gelir kapısı kayısı olan kaç üretici var? Dememiz üzerine de Başkan Zilayaz; “Yaklaşık 3 bin 500 kişinin tek geçim kapısının kayısı olduğunu biliyoruz. Yani birçok insanımız mağduriyet yaşayacak. Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman da buraya gelerek bir toplantı gerçekleştirdi. Geçen yıl da bir zirai don felâketi yaşamıştık bu yıl da ne yazık ki yaşadık. İki yıl ilk defa üst üste bu olay yaşandı. Hem geçen yıl çiftçilerimiz zorluk yaşadı hem de bu yıl. Emeklerinin büyük çoğunluğu boşa gitti. Çiftçilerimiz gerçekten çok perişan durumda. Girdi maliyetli çok yükseldi. Elektrik, gübreler, ilaçlar, akaryakıt çok çok yükseldi” dedi.

BAŞKAN ZİLAYAZ: BİR GECEDE ÜRETİCİNİN BÜTÜN EMEKLERİ TOZ OLDU!

Baskil’de kayısı üreticilerinin birçoğunun kayısı hasadına göre planlama yaptığına da dikkat çeken Başkan Zilayaz, “Çocuğunu evlendirecek hasad zamanını bekler. Traktör almış borcunu kapatacak yine hasad zamanını bekler. Borç planlamalarını bile buna göre yapıyorlar şimdi yıl çok iyi geçiyor diye düşünmekteydiler. Sene çok güzel gidiyordu. Bütün borçlarını buna göre yaptılar ama kayısı tutsa da tutmasa da aynı masraf yapmak zorundalar. Bir gecede bütün emekleri adeta toz oldu çiftçilerimiz çok mağdur” dedi.

BAŞKAN ZİLAYAZ: İKİ YIL ÜST ÜSTE KAYISI ÜRETİCİSİ ZİRAİ DON FELÂKETİ YAŞADI

Yetkilerden, devlet büyüklerinden destek beklediklerini kaydeden Zilayaz; “Çiftçinin üretim için üstlendikleri borçları ödeyecek güçleri kalmadı. Az öncede ifade ettiğim gibi girdi maliyetlerinin çok ciddi bir boyutta artması sebebiyle çiftçilerimiz gerçekten çok zor bir durumun içine girdi. Borç ertelenmesi ya da kredi verilmesi çiftçiye çözüm olmaz. Kayısı üreticisine hibe verilmeli” dedi.

BAŞKAN ZİLAYAZ: KAYISI ÜRETİCİSİNİN KURTULUŞU İÇİN ALAN BAZLI DESTEK ŞART!

 “Hatta kayısının kurtuluşu için devletin alan bazlı destek vermesi gerekiyor” diyen Zilayaz; “Fındığa alan bazlı destek veriliyor fındık üreticisine dekar başına 170 lira destek olunuyor. Bu destek kayısı için sağlanırsa kayısı üreticisi kurtulur. Böylesi zirai don olaylarında üretici en azından yaptığı masrafları cebinden ödemez ve borçlanmaz. Ne yazık ki iki yıl üst üste bunu yaşadı üreticimiz. Bu nedenle ciddi bir mağduriyet var” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ZİLAYAZ: REKOLTE KAYBI İLERLEYEN GÜNLERDE %70’İN ÜZERİNE ÇIKABİLİR

Kayısının başkenti olarak lanse edilen Malatya’daki kayısı üreticileri de rekoltenin %70 olduğunu belirtmekte. Baskil’de de rekolte de aynı kayıp durum söz konusu diyebilir miyiz? Dememiz üzerine de Zilayaz; “Hasarımız şu an için % 70 maalesef bu artabilir. Bu haliyle kalırsa rekoltede % 70’lik kayıp olur. Çünkü üşümüş ama sonucunu net göremediğimiz meyveler de var” diyerek kaybın daha fazla olmasından duyduğu endişeleri dillendirdi.

BAŞKAN ZİLAYAZ: ZİRAİ DON FELÂKETİNİN HEMEN ARDINDAN KAYISI %50 ZAMLANDI

Kayısıdaki hasarın hemen fiyatlara yansıdığına da açıklık getiren Başkan Zilayaz; “14 Nisan da bu felâket yaşandı. O takvimde kuru kayısının kilosu 80 TL’ydi bu olayın hemen ardından her gün fiyatı katlandı ve 120 TL’ye ulaştı” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

banner3
Yorumlar (0)
18
açık
Namaz Vakti 17 Mayıs 2022
İmsak 03:22
Güneş 05:03
Öğle 12:25
İkindi 16:16
Akşam 19:36
Yatsı 21:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 36 86
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 36 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31