Sarı altın üreticilerinin emekleri bir anda toz oldu!

Baskil ilçesinde üreticinin geçim kapısı olan ve yöre halkının sarı altın olarak nitelendirdiği kayısıyı  zirai don vurdu. Bu felâketin ardından ilçede hemen hasar tespit çalışmaları da yapıldı. Fırat Gazetesi olarak bizler de bu zirai don olayının felâket bilançosunun ne gibi sonuçlar doğurduğunu ve kayısı üreticisinin ne şekilde desteklenmesi gerektiğine dair bilgileri; Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ’dan ve Baskil Ziraat Odası Başkanı Murat Zilayaz’dan öğrendik. Gazetemize özel açıklamalar yapan Başkan Dumandağ; “Kayısı üreticisinin beli iyice büküldü. Üreticinin zor gününde üreticiye destek olunmalı. Çünkü devlet destek vermezse artık üreticimiz kalmayacak!” dedi. Başkan Zilayaz ne yazık ki iç açıcı bir açıklama yapamadı ve ilçelerinde bulunan kayısı ağaçlarının % 70’in de hasar olduğunu ifade ederek; “Binlerce kayısı üreticisinin tek geçim kaynağı kayısı. Birçok kişi kayısıdan elde ettiği hasat ile masraflı işlerini yapmaya çalışıyor. Ayrıca İlk defa 2 yıl üst üste zirai don felâketi yaşadık. Nasıl fındığa alan desteği sağlanıyorsa aynı destek kayısı üreticisine de sağlanmalı” ifadelerini kullandı.

ELAZIĞ 19.04.2022, 17:02 21.04.2022, 09:10
Sarı altın üreticilerinin emekleri bir anda toz oldu!

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

İlkbaharda yaşanan zirai don olayı kayısı üreticisini derinden sarstı. Sarı altın diyarı olarak bilinen ve en kaliteli kayısının yetiştiği Baskil ilçesinde üreten eller şimdi çok dertli. Her ne kadar zirai don olayı yaşanır yaşanmaz, çiftçilerin yaralarının sarılacağı ifade edilip hasar tespit çalışmalarına da ivedilikle başlanmış olursa olsun çiftçilerin endişeli bekleyişi sürüyor.

MERAK EDİLEN SORULARIN YANITI HABERİMİZDE SAKLI

Fırat gazetesi olarak bizler de çiftçilerimizin nasıl bir çözüm beklediklerini, hasar tespiti sonucunda kayısı ağaçlarındaki son durumun ne olduğunu, üreticinin ayakta kalması adına üreticinin ne şekilde desteklenmesi gerektiğini ve de yaşanan bu felâketin ardından kayısı fiyatlarının ne olacağı gibi? Merak edilen birçok sorunun cevabını üretici denince akla ilk gelen isimlerden Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ’dan ve Baskil Ziraat Odası Başkanı Murat Zilayaz’an öğrendik. İşte Başkan Dumandağ’ın ve Başkan Zilayaz’ın merak edilen sorulara verdikleri cevapların detayları…

BAŞKAN DUMANDAĞ, KAYISI ÜRETİCİSİNİN DE SESİ OLDU!

Her daim üreticinin yanında olan ve onların sorunlarını her platformda aktararak üreticilerin sıkıntılarından kurtulması adına nasıl bir yol izleneceğini belirten Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, kayısı üreticisinin de sesi oldu. Başkan Dumandağ; “Geçen yıl kuraklıktan dolayı bütün üreticilerimiz ciddi sıkıntılar yaşadı. Bu yıl yağışlar iyi gitti ve üreticilerimizin de yüzü gülmeye başladı. 14 Nisan tarihinde zirai don olayı yaşanması özellikle kayısı üreticilerimizi ciddi bir zarara uğrattı. Geçen yıl üretim kuraklıktan dolayı çok alt seviyelerde kaldı. Bu yılda zirai don olayı yaşanınca ne yazık ki kayısı üretimi yapan üreticilerimizin emekleri boşa çıktı” dedi.

BAŞKAN DUMANDAĞ: KAYISI ÜRETİCİSİNİN BELİ İYİCE BÜKÜLDÜ!

Üretimin girdi maliyetlerinin yüksek olmasının zaten üreticileri bir hayli zorladığını kaydeden Başkan Dumandağ; “Mazot, gübre, ilaç yani hemem hemen bütün girdi kalemleri pahalı üstene birde kayısı üreticisinin kayısıları zirai don olayından dolayı yandı yani kayısı üreticisinin beli iyice büküldü. Üreticilerimiz zor günlerden geçiyor” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN DUMANDAĞ: ÜRETİCİNİN ZOR GÜNÜNDE ÜRETİCİYE DESTEK OLUNMALI!

Kayısı üreticisinin muhakkak desteklenmesi gerektiğini de kaydeden Başkan Dumandağ; “Üretici zor gününde sorunları ile baş başa bırakılmamalı! Üretici muhakkak desteklenmeli! Zor gününde üreten ellerin yanında olunmalı. Üreticinin, köylünün Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifine olan borçlarının ertelenmesi veya affedilmesi gereklidir. Çünkü devlet destek vermez ise artık üreticimiz kalmayacak” dedi.

BAŞKAN DUMANDAĞ: ÜRETİM OLMAZSA OLMAZIMIZ ÜRÜN BAZLI DESTEK ŞART!

Üretimin her zaman olmazsa olmazımız olduğunu vurguladığına da dikkat çeken Başkan Dumandağ; “Birçok platformda ifade ettiğim gibi üreticilerimiz zor durumda. Üretimin sağlıklı olması ve üreten ellerin üretimden kopmaması adına her üreticiye ürün bazlı destek sunulması en doğrusu” diyerek ve kayısı üreticilerine de geçmiş olsun dileklerini ileterek açıklamalarını tamamladı.

SARI ALTINI ZİRAİ DON FENA VURDU % 70 HASAR VAR!

Baskil ilçesinde zaman kaybedilmeden hasar tespit çalışmalarına başlandı. Peki bu hasar tespitinden ne gibi sonuçlar çıktı? Şeklindeki sorumuzu ilk olarak yanıtlayan Baskil Ziraat Odası Başkanı Murat Zilayaz; “Hasar tespitleri tamamlandı. 14 Nisan tarihinde meydana gelmişi zirai don bilindiği üzere ve bunun sonucunda çok ciddi bir hasar yaşandı. Hemen ertesi gün Tarım İlçe Müdürlüğü hasar tespit çalışmalarına başladı. İlçemizdeki hasar ortalaması % 70. Baskil’de 60 köy ve 6 mahalle var. Köyden köye hasar oranları da farklılık gösteriyor. Bazı köylerimizde hasar %30 ve %40 iken bazıların da ise %90’a varan hasarlar var. Yani Baskil’de ortalama hasar %70 demekteyiz” dedi.

BASKİL, MALATYA’DAN SONRA TÜRKİYE’NİN KAYISI CENNETİ

%70 hasar olduğunu belirttiniz. Baskil’de toplam kaç kayısı ağacı var? Bu bilgileri de öğrenebilir miyiz? Dememiz üzerine de Başkan Zilayaz; “ Baskil’de 100 bin dekarlık bir alanda bir milyon kayısı ağacı var yani bir milyon kayısı ağacının % 70’i zarar gördü. Bu çok ciddi bir rakam. Baskil’de yıllık yaş kayısı rekoltesi; 70 bin bu yaklaşık 15 -16 bin ton bandında kuru kayışa denk geliyor. Bu da artık % 70 oranında yok oldu.  Türkiye’de kayısının %80’ni Malatya diğerini de Baskil üretiyor” ifadelerini kullandı.

BASKİL’DE BİNLERCE KİŞİNİN GEÇİM KAPISI; KAYISI

Kayısı ilçenizde ciddi bir geçim kapısı peki tek gelir kapısı kayısı olan kaç üretici var? Dememiz üzerine de Başkan Zilayaz; “Yaklaşık 3 bin 500 kişinin tek geçim kapısının kayısı olduğunu biliyoruz. Yani birçok insanımız mağduriyet yaşayacak. Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman da buraya gelerek bir toplantı gerçekleştirdi. Geçen yıl da bir zirai don felâketi yaşamıştık bu yıl da ne yazık ki yaşadık. İki yıl ilk defa üst üste bu olay yaşandı. Hem geçen yıl çiftçilerimiz zorluk yaşadı hem de bu yıl. Emeklerinin büyük çoğunluğu boşa gitti. Çiftçilerimiz gerçekten çok perişan durumda. Girdi maliyetli çok yükseldi. Elektrik, gübreler, ilaçlar, akaryakıt çok çok yükseldi” dedi.

BAŞKAN ZİLAYAZ: BİR GECEDE ÜRETİCİNİN BÜTÜN EMEKLERİ TOZ OLDU!

Baskil’de kayısı üreticilerinin birçoğunun kayısı hasadına göre planlama yaptığına da dikkat çeken Başkan Zilayaz, “Çocuğunu evlendirecek hasad zamanını bekler. Traktör almış borcunu kapatacak yine hasad zamanını bekler. Borç planlamalarını bile buna göre yapıyorlar şimdi yıl çok iyi geçiyor diye düşünmekteydiler. Sene çok güzel gidiyordu. Bütün borçlarını buna göre yaptılar ama kayısı tutsa da tutmasa da aynı masraf yapmak zorundalar. Bir gecede bütün emekleri adeta toz oldu çiftçilerimiz çok mağdur” dedi.

BAŞKAN ZİLAYAZ: İKİ YIL ÜST ÜSTE KAYISI ÜRETİCİSİ ZİRAİ DON FELÂKETİ YAŞADI

Yetkilerden, devlet büyüklerinden destek beklediklerini kaydeden Zilayaz; “Çiftçinin üretim için üstlendikleri borçları ödeyecek güçleri kalmadı. Az öncede ifade ettiğim gibi girdi maliyetlerinin çok ciddi bir boyutta artması sebebiyle çiftçilerimiz gerçekten çok zor bir durumun içine girdi. Borç ertelenmesi ya da kredi verilmesi çiftçiye çözüm olmaz. Kayısı üreticisine hibe verilmeli” dedi.

BAŞKAN ZİLAYAZ: KAYISI ÜRETİCİSİNİN KURTULUŞU İÇİN ALAN BAZLI DESTEK ŞART!

 “Hatta kayısının kurtuluşu için devletin alan bazlı destek vermesi gerekiyor” diyen Zilayaz; “Fındığa alan bazlı destek veriliyor fındık üreticisine dekar başına 170 lira destek olunuyor. Bu destek kayısı için sağlanırsa kayısı üreticisi kurtulur. Böylesi zirai don olaylarında üretici en azından yaptığı masrafları cebinden ödemez ve borçlanmaz. Ne yazık ki iki yıl üst üste bunu yaşadı üreticimiz. Bu nedenle ciddi bir mağduriyet var” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ZİLAYAZ: REKOLTE KAYBI İLERLEYEN GÜNLERDE %70’İN ÜZERİNE ÇIKABİLİR

Kayısının başkenti olarak lanse edilen Malatya’daki kayısı üreticileri de rekoltenin %70 olduğunu belirtmekte. Baskil’de de rekolte de aynı kayıp durum söz konusu diyebilir miyiz? Dememiz üzerine de Zilayaz; “Hasarımız şu an için % 70 maalesef bu artabilir. Bu haliyle kalırsa rekoltede % 70’lik kayıp olur. Çünkü üşümüş ama sonucunu net göremediğimiz meyveler de var” diyerek kaybın daha fazla olmasından duyduğu endişeleri dillendirdi.

BAŞKAN ZİLAYAZ: ZİRAİ DON FELÂKETİNİN HEMEN ARDINDAN KAYISI %50 ZAMLANDI

Kayısıdaki hasarın hemen fiyatlara yansıdığına da açıklık getiren Başkan Zilayaz; “14 Nisan da bu felâket yaşandı. O takvimde kuru kayısının kilosu 80 TL’ydi bu olayın hemen ardından her gün fiyatı katlandı ve 120 TL’ye ulaştı” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 31 Mart 2023
İmsak 04:40
Güneş 06:04
Öğle 12:33
İkindi 16:05
Akşam 18:52
Yatsı 20:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 28 60
2. Eyüpspor 28 53
3. Rizespor 27 52
4. Sakaryaspor 28 52
5. Pendikspor 27 50
6. Keçiörengücü 28 47
7. Bodrumspor 28 45
8. Manisa FK 27 42
9. Göztepe 27 41
10. Boluspor 27 41
11. Bandırmaspor 27 40
12. Altay 28 28
13. Tuzlaspor 27 28
14. Erzurumspor 27 25
15. Adanaspor 28 25
16. Altınordu 27 23
17. Gençlerbirliği 27 21
18. Denizlispor 28 17
19. Yeni Malatyaspor 28 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13