Şanlı destan 6. Yılında

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden seneler geçse de yaşananlar dün gibi akıllarda. Kadını erkeği, çoluğu çocuğu ile o gece tek yürek olan Türkiye, hain darbeyi bastırdı ancak 251 vatan evladı da şehit düştü. 15 Temmuz Darbe girişimi sırasında Elazığlı 9 kahraman vatan evladımız şehadet şerbetini içti,6 Elazığlı hemşerimiz de gazi oldu. Türk milletinin mücadelesinin bu onurlu ruhunu yaşatmak için Milli Birlik ve Demokrasi Günü olarak kutlanıyor.  Her 15 Temmuz’da, milletin gücü bir kez daha anlam kazanırken, Fırat gazetesi olarak 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerimize ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet başta aileleri olmak üzere yüce milletimize başsağlığı ve sabır diler, yaşayan abidelerimiz olan gazilerimize de minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Peki,  o gece 15 Temmuz’u nasıl başardık? Sorumuzun yanıtını 15 Temmuz gazilerimizden İdris Kaya yanıtladı. Detaylar haberimizin içeriğinde…

ELAZIĞ 14.07.2022, 16:04 17.07.2022, 13:36
Şanlı destan 6. Yılında

Haber: Songül DURSUN

15 Temmuz darbe girişimi, 15 Temmuz 2016 gecesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki kendilerini "Yurtta Sulh Konseyi" olarak adlandıran Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu askerler tarafından yapılmaya çalışılan başarısız darbe girişimidir.

TÜRK MİLLETİ BÜTÜN DÜNYAYA YENİDEN KAHRAMANLIK DESTANI YAZDI

15 Temmuz 2016’da TSK içerisindeki FETÖ mensubu bir grup subay tarafından Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı’nda başlatılan darbe girişimi, tüm yurtta yaklaşık 22 saatte kontrol altına alındı. 15 Temmuz Cuma günü saat 22.00’da başlayan FETÖ’nün darbe girişimi, 16 Temmuz Cumartesi günü saat 20.02’de bertaraf edildi. 15 Temmuz Aziz Türk milletinin bütün dünyaya yeniden kahramanlık destanı yazdığı günü ve gecenin adı…  Anayasayla kurulan hür demokrasi düzenini ve temel hak ve hürriyetlerini ortadan kaldırmaya yönelik menfur kanlı darbe girişiminin her yıl dönümünde ülkemizde 15 Temmuz'da kazanılan demokrasi zaferine, Türkiye demokrasisinin gücüne ve hain FETÖ'nün dünya demokrasileri için oluşturduğu tehlikeye dikkat çekiliyor.

TÜRK TARİHİNİN KAYDETTİĞİ EN ALÇAK, EN HAİN, EN ZALİM DARBE GİRİŞİMİ

15 Temmuz Dünya siyasi tarihinin ve Türk tarihinin kaydettiği en alçak, en hain, en zalim bir darbe işgal girişimi olarak tarihin sayfalarına geçti. Ülkenin başta askeriye ve emniyet olmak üzere birçok kurumuna sızarak gerçek emellerini 15 Temmuz 2016'da açığa çıkaran ve 251 kişiyi şehit eden FETÖ'nün kanlı darbe girişimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine ülkemizin dört bir tarafında demokrasiye sahip çıkmak adına meydanları dolduran vatandaşların desteğiyle bertaraf edildi.

MİLLETİMİZ; CANLARIYLA, KANLARIYLA BU KUTLU DESTANI YAZDI

Türk Milletinin birlik ve beraberliğine kasteden hainlerin kalkıştığı darbenin üzerinden tam 6 yıl geçti.  Acılarımız o günkü gibi taptaze, duygularımız o günkü gibi coşkulu, ülkemizin birlik ve beraberliği için kararlılığımız da yine taptaze… 6 yıl önce bugün her birimiz evine bir daha geri dönmemek üzere meydanlara sokaklara indik. Milletimizin o gecede ne destanlar yazdığını bütün dünya şahitlik etti. Meydanlara, köprülere iman gücüyle koşan bir milletimiz canlarıyla, kanlarıyla bu kutlu destanı yazdı. Darbe teşebbüsüne karşı ülkenin her köşesinde Türk milletince gösterilen direniş ve kararlı duruş, "demokrasinin zaferi, milletin büyük destanı" olarak tarihteki yerini aldı.

GAZİ İDRİS KAYA: ALLAH’IN İZNİYLE; DEĞİL FETÖ’CÜLER, DEĞİL PKK’LILAR, ALAYI GELSE BİZE HİÇBİR ŞEY YAPAMAZ

15 Temmuz Darbe girişimi sırasında Elazığlı 9 kahraman vatan evladımız şehadet şerbetini içti,6 Elazığlı hemşerimiz de gazi oldu.  15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütü tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişimi sırasında Sultanbeyli’de Gazi olan ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle “Devlet Övünç Madalyası ”verilen Gazi İdris Kaya,  15 Temmuz darbe girişimi gecesi yaşananları gazetemize anlattı.  Gazi Kaya, “Biz o gece 15 Temmuz’u nasıl başardık biliyor musunuz? Biz o gece birdik, beraberdik. Biz o gece dışarı çıktığımızda Türk’ü, Kürd’ü, Laz’ı, Zaza’sı, Arap’ı, Çerkez’i diye bir şey yoktu. Biz tek bir millettik, tek bir ümmettik. O birlik tankları bize teneke gibi gösterdi. Allah korkuyu bizden aldı, korku denen bir şey kalmadı bizde. Biz Türk Milleti olarak birlik olursak, bir ümmet, bir millet olabilirsek Allah’ın izniyle; değil FETÖ’cüler, değil PKK’lılar, alayı gelse bize hiçbir şey yapamazlar. Biz 15 Temmuz gecesi bunu millet olarak kanıtladık” diye konuştu.

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNDE CANINI FEDA EDEN ELAZIĞLI ŞEHİTLERİMİZİN HİKÂYESİ:

O Gece Türkiye’nin çeşitli noktalarında darbeci hainlere geçit vermemek için canını feda eden 9 kahraman hemşerimize Allah’tan rahmet dileriz. İşte 15 Temmuz 2016 Darbe Girişiminde canını feda eden Elazığlı Şehitlerimizin hikâyesi:

ŞEHİT SAİT ERTÜRK

Piyade Kurmay Albay Sait Ertürk... 27 Eylül 1969 yılında Ankara’da doğdu. Elazığ Ağın ilçe nüfusuna kayıtlıydı. İstanbul Esenler Topkule Kışlası’nda görev yapıyordu. O gece saatler 22.25’i gösterdiğinde darbeci askerler Esenler Topkule Kışlası’ndan tanklarla çıkarak o tankları İstanbul’da vatandaşların üzerine sürmüşlerdi. Hemşerimiz Piyade Kurmay Albay Sait Ertrük’de darbeci askerlere geçit vermemek için yoğun bir şekilde mücadele etmiş ancak darbeciler tarafından Esenler Topkule Kışlası’nda şehit olmuştu… Elazığ Ağın İlçe Nüfusuna Kayıtlı olan Şehidimiz Sait Ertürk evli ve 2 çocuk babasıydı.

ŞEHİT HÜSEYİN GÖRAL

Polis Memuru Hüseyin Göral… 17 Nisan 1990 tarihinde Elazığ Baskil’de doğdu. Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Özel Hareket Şube Müdürlüğü’nde görevliydi. Daha doğu görevinden yeni gelen Özel Hareket Polislerimiz o gece darbeci askerlerin hedefindeydi… Darbe gecesi Ankara’daki Gölbaşı Özel Hareket Daire Başkanlığı’nda hareketli dakikalar yaşanıyordu. Kahraman Özel Hareket Polislerimiz darbeci askerlere müdahale etmek için birliklerinden çıkmaya hazırlanırken, hain darbecilerin Özel Hareket Daire Başkanlığı’na yaptıkları saldırı sonrasında Özel Hareket Polislerimiz şehit olmuştu. Elazığlı hemşerimiz Hüseyin Göral’da oracıkta şehadet şerbetini içti. Şehidimiz Göral evli ve 1 çocuk babasıydı.

ŞEHİT EYYÜP OĞUZ

Polis Memuru Eyyüp Oğuz… 24 Mayıs 1971 yılında dünyaya gelmişti. Elazığ’ın Keban ilçesi nüfusuna kayıtlıydı. O en uzun gece de o da diğer özel hareket polisleri gibi, Ankara’daki Özel Hareket Daire Başkanlığında operasyona geçmek için son hazırlıklarını yapıyordu. Vatanı, milleti için darbecilere ülkeyi dar edecekti ancak hain darbecilerin bombalı saldırısı sonucunda Ankara Gölbaşı Özel Hareket Daire Başkanlığı’nda şehit oldu. Şehidimiz Eyyüp Oğuz Evli ve 2 çocuk babasıydı.

ŞEHİT FARUK DEMİR

Polis Memuru Faruk Demir… 26 Şubat 1965 yılında Elazığ’da doğdu. O en uzun gecede oda Ankara Gölbaşı Özel Hareket Daire Başkanlığı’ndaydı. Uzun yıllar boyunca Doğu ve Güneydoğu’da teröristlerle kahramanca mücadele eden Özel Hareket Polisimiz Faruk Demir, o gece üniformalı darbecilerin hedefindeydi. Büyük bir heyecanla ve vatan aşkıyla görev yapan hemşerimiz Faruk Demir, Ankara Gölbaşı Özel Hareket Daire Başkanlığı’na yapılan bombalı saldırı sonucunda şehit oldu. Şehidimiz Faruk Demir evli ve 2 çocuk babasıydı.

ŞEHİT MEHMET ŞEVKET UZUN

Polis Memuru Mehmet Şevket Uzun… 25 Mart 1985 tarihinde Elazığ’ın Keban ilçesinde dünyaya geldi. Ağın ilçe nüfusuna kayıtlıydı. O en uzun gecede darbeci askerlerin hedeflerindeki yerlerden birisi de Borsa İstanbul’du. Kahraman polisimiz Mehmet Şevket Uzun, darbeci askerlerin Borsa İstanbul Binasına girmemeleri için yoğun çaba sarf etti. Ancak gözü dönmüş darbeci askerler canı pahasına ülkesinin milli birlik ve beraberliği için mücadele eden polis memurumuz Mehmet Şevket Uzun’u şehit etti. İstanbul Sarıyer ilçesi Borsa İstanbul Binası önünde şehit olan hemşerimiz polis memuru Mehmet Şevket Uzun evli ve 1 çocuk babasıydı.

ŞEHİT NEDİP CENGİZ EKER

Polis Memuru Nedip Cengiz Eker… 17 Aralık 1975 tarihinde Elazığ’da doğdu. Çok sevdiği polislik mesleğini Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde yapıyordu. O gece darbecilerin ilk hedefinde Cumhurbaşkanı Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ailesiyle birlikte Marmaris’te bir oteldeydi ve darbeciler o oteli çembere almıştı. Kahraman polisimiz Nedip Cengiz Eker, darbeci askerlerin Başkomutana ulaşmasını engellemek için canını feda etti. Hemşerimiz Polis Memuru Nedip Cengiz Eker, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otelde şehit oldu.

ŞEHİT VEDAT BARCEĞCİ

Gümüş İmalatçısı Esnaf Vedat Barceğci… 17 Şubat 1988 tarihinde İstanbul Gaziosmanpaşa’da dünyaya geldi. Elazığ nüfusuna kayıtlıydı. O gece darbecilerin hedefinde medya kuruluşları da vardı. Doğan Medya Center’in darbeciler tarafından basıldığının öğrenilmesinin ardından vatandaşlar o noktaya yönelmiş ve medya kuruluşunu darbecilerin elinden kurtarmak istemişlerdi. Ancak darbeci askerler vatandaşların üzerine ateş açmış ve o saldırıda Elazığlı hemşerimiz esnaf Vedat Barceğci şehit olmuştu. Şehit Barceğci evli ve 1 Çocuk babasıydı.

ŞEHİT CUMA DAĞ

Mühendis Cuma Dağ… 5 Temmuz 1977 yılında Elazığ’ın Palu ilçesinde doğdu. Türkiye Cumhuriyeti’nin en uzun gecesinde sokaklara dökülen milyonlarca vatandaştan birisiydi. Gittiği yer Ankara Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önüydü. Üniformalı Darbecilerin Külliye’ye saldırdığı haberinin gelmesinin ardından gözünü kırpmadan elinde Türk Bayrağıyla oraya koştu. Ancak darbeci hainler sivillerin üzerine ateş açmaya başlayınca hemşehrimiz Mühendis Cuma Dağ Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önünde şehit oldu. Hemşehrimiz Cuma Dağ evli ve 1 Çocuk babasıydı.

ŞEHİT TAHSİN GEREKLİ

Tekstil İşçisi Tahsin Gerekli… 1977 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. 15 Temmuz gecesi, FETÖ hainlerine direnmek için İBB binası önüne gelen 39 yaşındaki Tahsin Gerekli, Vezneciler’de açılan ateş sonucu şehit edildi. Şehit Gerekli, Evli ve 5 çocuk babasıydı.

banner3
Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 01 Ekim 2022
İmsak 04:50
Güneş 06:12
Öğle 12:18
İkindi 15:37
Akşam 18:14
Yatsı 19:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Galatasaray 8 17
4. Trabzonspor 8 16
5. Beşiktaş 7 14
6. Konyaspor 7 14
7. Fenerbahçe 6 13
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 7 14
2. Sakaryaspor 7 12
3. Pendikspor 7 12
4. Bodrumspor 7 12
5. Keçiörengücü 6 11
6. Boluspor 5 10
7. Bandırmaspor 5 10
8. Samsunspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 7 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 6 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 7 6
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 7 17
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 6 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Bournemouth 8 9
13. Leeds United 6 8
14. Aston Villa 7 7
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 6 15
5. Villarreal 7 12
6. Osasuna 6 12
7. Atletico Madrid 7 11
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Sevilla 7 6
17. Espanyol 6 4
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 6 1