Prof. Dr. Mustafa Aksoy deprem felâketleri dolayısıyla yaşanan göçleri değerlendirdi

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye’nin diğer illerine bölgeden büyük bir göç dalgası başladı. Depremden etkilenen Elazığ da çevre illerden gelenlere kapılarını açtı. Buna göre, Elazığ'a gelen yaklaşık 50 bin kişi yurtlar, misafirhaneler ve akrabalarının yanında barınıyor. Yaşanan büyük depremler sonrası başlayan göç konusuna dair görüşlerine başvurduğumuz, Munzur Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Sosyolog Prof. Dr. Mustafa Aksoy; depremlere bağlı zorunlu göçlerin belki de köle ticaretine bağlı olan göçlerden sonra en sorunlu olan göç olduğunu söyleyerek, depreme maruz kalan insana ‘yaşadığın yeri terk etme’ deme hakkına kimsenin sahip olmadığını sözlerine ekledi. Aksoy; ayrıca “Devlet ve özel teşebbüs gerekenleri yerine getirirse insanların önemli kısmı geri döner, aksi halde ülke ekonomisine %20 katkı yapan, depremin vurduğu 11 ilin ayağa kalkması uzun yıllar alır” dedi.

ELAZIĞ 26.02.2023, 17:49 28.02.2023, 15:46 Lokman Polat
Prof. Dr. Mustafa Aksoy deprem felâketleri dolayısıyla yaşanan göçleri değerlendirdi

Özel Haber: Songül DURSUN

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 11 ilin ekonomisini de yerle bir etti. Deprem bölgesinde yaklaşık 2 milyon işçi var. Ayrıca memur, esnaf ve çiftçilerle birlikte çok geniş bir nüfus depremden ciddi biçimde etkilendi. Çok fazla insanımız enkaz altında kaldı. Hayatta kalanların da büyük kısmı kentlerini terk ediyor.

DEPREM BÖLGESİNDEN 5 MİLYON AFETZEDENİN GÖÇ ETTİĞİ İLERİ SÜRÜLÜYOR

Deprem sonrası ilk günden bu yana kaç vatandaşın tahliye çalışmalarının gerçekleştirildiğine ilişkin bilgilendirmede bulunan AFAD, geçtiğimiz günlerde bölgeden 528.146 vatandaşın tahliye edildiği bilgisini paylaştı. Elbette göç edenlerin sayısı bunlarla sınırlı değil. Kendi imkânlarıyla yakınlarının yanına göç edenlerle beraber resmi olmamakla birlikte en az 5 milyon kişinin bölgeden göç ettiği ileri sürülüyor. Bu kapsamda Elazığ’a da diğer illerden 50 bin depremzedenin göç ettiği ifade ediliyor.

“O BÖLGENİN NORMAL AKIŞINA DÖNMESİNİ SAĞLAMALIYIZ”

Geçtiğimiz günlerde de Kocaeli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu bir açıklamaya imza atarak tartışmalara neden olmuş ve iş insanlarına seslenerek, “Çalışan nüfusu buraya getirmememiz lazım. Sizlerden ricam deprem bölgesinden gelenleri işe almayın. Demografik yapıyı bozabilecek bir duruma çanak tutmayalım” çağrısında bulunmuştu. Zeytinoğlu sonrasında ise bu açıklamanın yanlış anlaşıldığını ifade ederek, “Anlatmaya çalıştığım o bölgenin ne kadar önemli olduğu ve bizlerin o bölgenin normal akışına dönmesini sağlamaktı. Böylesi kalkınmaya destek olan illerimizi en kısa zamanda eski günlerine kavuşturmalıyız. O bölgenin sanayisini güçlendirmek için hep birlikte destek olmalıyız. İnsanları o bölgeden koparmayalım” dedi.

YAŞANAN BU GÖÇ DALGASI TOPLUMU NASIL ETKİLEYECEK?

Peki, yaşanan bu göç dalgası toplumu nasıl etkileyecek? Bölge insanının göç etmesi ne kadar doğru? Göçü engellemek için neler yapılmalı? Deprem bölgesinin sosyoekonomik geleceği için tersine göç başlamalı mı? Tüm bu sorularımızı Munzur Üniversitesi Edebiyat. Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Sosyolog Prof. Dr. Mustafa Aksoy,  yanıtladı. Aksoy, öncelikle insanların tarih boyunca insanların göç ettiklerini belirterek, göç etme nedenlerine değindi ve “İnsanlar tarih boyunca her zaman göç etmişler. Mesela bugün Amerika yerlisi olarak bilinen ve yanılış bir tanımlamayla “Kızılderililer” olarak ifade edilen insanlar milattan önceki tarihlerde Asya’dan Amerika kıtasına göç etmişler. Göçlerin nedenleri, doğal, siyasi, savaşlar, dini, ekonomik ve benzeri faktörlerdir. Tarihte bilinen göçlerin en büyüğü M.S. 350-800 yılları arasında Avrupa'ya görüler ve “kavimler göçü” olarak bilinen göç hareketidir. Bu göç dalgasında Hunlar Avrupa içlerine, Cermenler ve Romalılar Karadeniz kıyalarına ve Anadolu’ya göçler yaptılar. Coğrafi keşifler ve sömürgecilik nedeniyle de 15. yüzyılda Afrika ve uzak Doğu’dan Avrupa’ya göçler olurken, Amerika’nın keşfiyle de Avrupa’dan da Amerika’ya göçler oldu. Hatta sömürgecilik nedeniyle bazı Avrupalılar Afrika ve Uzak Doğu’ya göç ederek oralarda sömürge kolonileri kurdular” dedi.

“GÖÇLER HER ZAMAN BAZI SOSYAL VE COĞRAFİ SORUNLARI DA BERABERİNDE GETİRMİŞTİR”

Göçlerin toplumda sosyolojik ve coğrafi sorunları da beraberinde getirdiğine dikkat çeken Prof.Dr. Aksoy; “Göçler her zaman bazı sosyal ve coğrafi sorunları da beraberinde getirmiştir. Mesela 18. yüzyılda Avrupa’da başlayan “Sanayi Devrimi” nedeniyle insanlar şehirlere göç etmişler. Buna bağlı olarak şehirde konut, eğitim, temizlik, işçi hakları gibi bazı sorunlar orta çıkmıştır. Türkiye’de de tarımdaki makineleşmeyle beraber iller arası ve köyler arası göçler başlamış. Yarı göçebe yaşayan insanlar bir yere yerleşmeye başlamış. 1950’li yıllardan itibaren Türkiye’deki sanayileşme bağlı olarak insanlar köylerden şehirlere doğru göç etmeye başlamışlardır. 1960’lı yıllardan sonra da bazı insanlar Avrupa’nın çeşitli ülkelerine göç etmeye başlamış” açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE’DE EN FAZLA GÖÇ ALAN VE GÖÇ VEREN İLLER…

Türkiye’de en fazla göç alan ve en fazla göç veren illeri sıralayan Prof.Dr. Aksoy; “Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de en fazla göç alan iller: İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Mersin, Antalya ve Kocaeli. En fazla göç veren iller: Kars, Ağrı, Van, Diyarbakır, Muş, Şırnak, Erzurum, Hakkâri, Mardin, Sivas, Yozgat, Erzincan, Tuncel ve Artvin’dir” dedi.

“DEPREMLERE BAĞLI ZORUNLU GÖÇLER, EN SORUNLU GÖÇLERDEN BİRİ”

Depremlere bağlı göçlerin en sorunlu olan göçlerden olduğuna işaret eden Aksoy; “Depremlere bağlı zorunlu göçlerin belki de köle ticaretine bağlı olan göçlerden sonra en sorunlu olanıdır. Çünkü depreme maruz kalan insanların önemli bir kısmının yaşadığı evler mezar, kimlik sahibi oldukları mahalleler mezarlıklar, iş yerleri viraneye dönüşmüştür. Böyle bir ortamda, devlet desteği olmadan insanların oralara tutunmaları çok zor, bazı hallerde mümkün değil. Ayrıca depreme maruz kalan insana ‘yaşadığın yeri terk etme’ demek hakkına kimse sahip değil. Zaten kanunlarımıza uygun olarak insanların istediği yere gitme ve yerleşme hakları anayasa ile güvence altına alınmıştır” diye kaydetti.

DEPREMDEN MAĞDUR OLAN İNSANLAR ESKİ YERİNDEN DAHA İYİ İMKÂNA SAHİP OLMUŞSA, DÖNÜŞ YAPMA İHTİMALİ ZAYIFTIR”

Genel olarak her depremde insanların yaşadıkları bölgeyi terk ettiklerini aktaran Prof.Dr. Aksoy, Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından başlayan göç durumuna ilişkin şunları söyledi: Bilindiği gibi her depremde insanlar yaşadıkları yeri terk ederler, bunların bir kısmı geri gelir bir kısmı ile geri dönmez. Mesela Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın raporuna 2011 depreminden sonra Van’dan göç edenlerin oranı bir önceki yıla göre %211 artmış ve 72 bin 273 kişi Van’dan göç etmiştir. Bu insanlardan ne kadarı geri döndü bilinmiyor. Ancak başka bir yerde iş kuran ya da iş bulan insan, eski yerinden daha iyi imkânı sahip olmuşsa geri dönüş yapma ihtimali çok zayıftır. Dolayısıyla on ilimizi etkileyen depremden mağdur olan insanların da aynı süreci takip etmelerinden daha doğal bir şey olamaz.

“AFETZEDELERE İŞ VERMEMEK, O İNSANI AÇLIĞA VE YALNIZLIĞA İTMEKTİR”

Kocaeli TSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun açıklamalarına da değinen Prof. Dr. Aksoy, bu açıklamayı talihsiz bir açıklama olarak değerlendirdi. Aksoy; “6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli ve on bir ilimizi etkileyen depremden dolayı mağdur olan veya kaygıları olan insanları yaşadıkları terk etmelerinden dolayı bazı insanların ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarının haklı bazı kaygıları var. Fakat hiç kimse insanlara şurada yaşamak zorundasın dayatması yapamaz. Bu bağlamda 16.02.2023 Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun “Çalışan nüfusu buraya getirmememiz lazım. Sizlerden ricam deprem bölgesinden gelenleri işe almayın. Yardım yapmayın demiyoruz ama işe almayın. Demografik yapıyı bozabilecek bir duruma çanak tutmayalım” ifadesi tahlisiz bir açıklama olmuş. Çünkü iş yerini kaybetmiş ve ona bağlı olarak çeşitli sorunları oluşmuş insana iş vermemek, onu açlığa veya yalnızlığa mahkûm etmektir” dedi.

“BİR ÜLKENİN ‘DEMOGRAFİK YAPISINI’ DÜZENLEMEK DEVLETİN GÖREVİDİR”

Ülkenin demografik yapısını düzenlemenin devletin görevi olduğunu söyleyen Aksoy; “Ayrıca bir ülkenin ‘demografik yapısını’ düzenlemek ve o konuda çalışmalar yapmak vatandaşların değil devletin görevidir. Eğer devlet ya da Türkiye’deki işverenler deprem bölgesinde yatırımlar yapar ve çalışma ortamı hazırlarsa o zaman Türkiye’nin her yerinden insanlar oralarda çalışmaya geldiği gibi depremden dolayı giden insanların da önemli bir kısmı geri döner. Bu bağlamda 18 Şubat 2023 tarihli Bugün Kocaeli Gazetesi’nden Ahmet Akçaalan’ Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin’den aktardığı “Tabi afetler, kuraklık, deprem gibi olaylar şehirlerin göç almasına, göç vermesine neden oluyor. Bakın şifahen duyduğumuzu ifade edeyim.  400 bin Hataylının Mersin’e gittiği ifade ediliyor. Ben bunun kalıcı olmayacağını düşünüyorum. Herkes ana yurduna geri döner. Ancak bunları hızlandırabilmek için teşvikler sağlanması lazım” ifadeleri son derece önemlidir” diye konuştu.

“DEVLET VE ÖZEL TEŞEBBÜS GEREKENLERİ YERİNE GETİRİRSE İNSANLARIN ÖNEMLİ KISMI GERİ DÖNER”

Aksoy, son olarak; “Sonuç olarak devlet ve özel teşebbüs gerekenleri yerine getirirse insanların önemli kısmı geri döner, aksi halde ülke ekonomisine %20 katkı yapan, depremin vurduğu 11 ilin ayağa kalkması uzun yıllar alır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 21 Mart 2023
İmsak 04:57
Güneş 06:19
Öğle 12:36
İkindi 16:01
Akşam 18:42
Yatsı 19:59
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 26 54
2. Eyüpspor 26 53
3. Pendikspor 26 47
4. Rizespor 25 46
5. Keçiörengücü 26 46
6. Sakaryaspor 26 46
7. Bodrumspor 26 41
8. Manisa FK 25 39
9. Boluspor 25 38
10. Bandırmaspor 25 37
11. Göztepe 25 35
12. Tuzlaspor 26 28
13. Altay 26 25
14. Adanaspor 26 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 25 20
17. Gençlerbirliği 25 17
18. Denizlispor 26 17
19. Yeni Malatyaspor 26 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13