Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş, “Kanyonları koordine edecek firma bulmaya çalışıyoruz”

Elazığ İl Özel İdaresi vatandaşların daha iyi hizmet alabilmesi ve yaşam kalitesini artırmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Yıl boyunca birçok projeyi aynı anda yürüttüklerini belirten Elazığ İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş; GES konusunda, Elazığ’ın önde bir il olduğunu ifade etti. Öte yandan Şiş; eski İlbank tesislerini BGM Sağlık Hizmetleri Turizmi Şirketlerine 20 yıllık süreyle açık ihale usulü ile ihaleye verdiklerini söyleyerek oradan yıllık 900 bin TL gelir elde edeceklerini belirtti. Turizm işletmelerinin profesyonel ellerle yapılması gerektiği vurgusunda da bulunan Şiş; “ Kanyonlardaki turizmi koordine edecek bir firmayı bulmaya çalışıyoruz. Birçok yerde devlet işletmeciliği çok zor. Kanyonları işletmeye vermeye niyetliyiz” dedi.

ELAZIĞ 18.09.2022, 16:27 18.09.2022, 17:55
Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş, “Kanyonları koordine edecek firma bulmaya çalışıyoruz”

Haber: Aysun ÇETİN KILIÇ- ÖZEL

Elazığ İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş gazetemize İl Özel İdaresi çalışmaları hakkında bilgi verdi. 2022 yılını yatırım yılı olarak gördüklerini belirten Şiş; “Bu yıl iş sayımız çok fazla. Kalıcı işlere yöneldik. Bunların içerisinde en önemli kısmı, aldığımız asfalt serme makinesi, silindir ile kendimiz sıcak asfalt yapıyoruz. Bu bizim için çok büyük bir aşama” dedi. Bütçelerine 127 milyon ek yaparak 380 milyona ulaştığının belirten Şiş; “250 milyon lira bütçemiz vardı. 127 milyon da ek bütçe yaptık. 380 milyonu buldu. Onun haricinde birde 105 milyon borçlanmamız oldu. 105 milyon borçlanma ile beraber 485 milyon, KÖYDES’ten gelen 86 milyonu da eklediğiniz zaman 550 milyona yakın bir yatırım bütçemiz oldu. Bu bütçe Elazığ için rekor bir bütçe” diye konuştu.

“ESKİ İLBANK TESİSLERİNİ AÇIK İHALE USULÜ İLE İHALEYE VERDİK”

Eski İlbank tesislerini açık ihale usulü ile ihaleye verdiklerini belirten Ali Şiş; “Eski İLBANK tesislerini ihaleye verdik. Sözleşmeyi imzaladık. Yüklenici firma çalışmaya başladı. Bu yıl için yapabileceği çalışmayı yapacak. Firmayla irtibat halindeyiz. Önümüzdeki yıl istedikleri düzenlemeleri yaparak faaliyete geçecekler. Eski İlbank Tesisleri gündemimizden düştü. Açık ihale usulü ile bu tesisleri ihaleye soktuk. Yıllık belli bir bedel üzerinden tesisler kiralandı. 10+10 yıllık süreyle 20 yıllık süreyle yüklenici firma orada faaliyet gösterecek. Yatırımlarını yapacaklar. Biz de turizmle alakalı özel idare üzerinden hareket edilen bazı şeyler vardı. Bunlardan biri İlbank tesisleriydi. İnsanlar burası neden açılmadı, olmadı, eksik kaldı?  Gibi söyleniyor ama deprem ve pandemi sürecinde net faaliyete geçilme zamanı 2022 oldu. 2022’de de biz ihalesini yaptık. İhalesi yapılırken, neticelendikten sonra içerisindeki; tadilatlar, vatandaşın düzenlemesi sezon sonuna yetişti. Şuanda da havuzu var. Orası artık faaliyette işletmecisinin eli ile devam edecek bir süreç haline geldi. 2 ortak aldı. Birisi oralı bir vatandaş.  Diğeri ise Galaksi Tatil Köyünün sahipleri. Onlar işin içerisindeler” diye konuştu.

“KANYONLARI KOORDİNE EDECEK FİRMA BULMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Kanyonları koordine edecek bir firmayı bulmaya çalıştıklarını ifade eden Şiş; “Baskil Kaymakamlığı üzerinden kanyonlarla ilgili bir işletmeye çıktı. Birincisine herhangi bir alıcı gelmedi. Muhtemel tekrar çıkacak.  Kanyonlar arasında suda gezi düzenleyecek, tekne ile gezdirecek, yürüyüş yollarında bir güzergâh oluşturacak. Orada ki turizmi koordine edecek bir firmayı bulmaya çalışıyoruz. İhalesinde katılımcı olmadı ama tekrar ihaleye çıkacağız. Orayı vermeye niyetliyiz. Kanyonlar da bir profesyonel elliyle yönetilsin. Devletin koordinesinde yapılsın istiyoruz. O da bir harekete geçecek. Bu sezon sonu itibari ile muhtemel önümüzdeki sezona hazır bir şekilde girmiş olacak. Olumsuz olarak gündeme gelmesi yerine, burası işletilecek” dedi.

“BİRÇOK YERDE DEVLET İŞLETMECİLİĞİ ÇOK ZOR”

Turizm işletmelerinin profesyonel ellerle yapılması gerektiği vurgusunu yapan Şiş; “Birçok yerde devlet işletmeciliği çok zor Biz kanyonları vereceğiz. Hazarbaba ile ilgili de çalışıyoruz. İlbank ihalesi sürecinden memnunduk. Çünkü profesyonel ellere verdik. Oradan devlet iyi bir gelir elde ediyor. Yıllık 900 bin liranın üzerinden bir rakam alacağız. Doğru kişilere, şirketlere devretmek çok doğru. Biz aynı süreci Hazarbaba ve Macera Parkında da yapmak istiyoruz. İnşallah bunlar yerine getirilirse çok bir sıkıntı kalmayacak. Buralar gündem olmaktan çıkmış olacak” ifadelerini kullandı.

 “KANYONLAR, PROFESYONEL ELLE YÖNETİLMELİ”

Sözlerini sürdüren Şiş; “Ne olursa ne olsun sorumluluk gelip oraya dayanıyor. Tekne batıyor, bizimle bir işi yok ama biz el atmak zorunda kalıyoruz. Dediğim gibi kanyonlar bir profesyonel elle yönetilmeli. Bazı şeyleri Özel İdare yürütmek üzere üstüne almış. Biz belli kanunlara tabiyiz. İstediğimiz şekilde hadi gel bu işi en iyi sen yaparsın git yap diyemiyorsunuz. Yaparken de belli resmi süreçten geçmemiz lazım. Artık belli bir aşamaya geldik. Bu yıl itibari ile bu tarz olumsuzlukların ortadan kalkmış olduğunu göreceğiz. Her şey biraz daha yoluna girmiş olacak. Bizim de planladığımız buydu. Ekim ayı sonunda en azından insanlar neyin nerede ve ne şartlarda olduğunu görmüş olacak” diyerek turizm açısından önemli yol kat ettiklerini söyledi.

“SICAK ASFALT YAPIYORUZ”

Elazığ İl Özel İdaresi çalışmaları hakkında da bilgi veren Şiş; “Bizim bu yıl yatırım yılımızdı. 2 yıl deprem sürecinden sonra bu yılı, eksiklikleri gidermek üzere depremden sonra bir yatırım yılı olarak gördük. Bu yıl iş sayımız çok fazla. Sayılarımız da Valimizin yönlendirmesiyle daha kalıcı işlere yöneldik. Bunların içerisinde en önemli kısmı, aldığımız asfalt serme makinesi, silindir ile kendimiz sıcak asfalt yapıyoruz. Bu bizim için çok büyük bir aşama. Kendi personelimiz ve araçlarımızla kendi ürettiğimiz sıcak asfaltı seriyoruz. Kalıcı bir yol hizmeti gelmiş oldu” dedi.

“550 MİLYONA YAKIN BİR YATIRIM BÜTÇEMİZ VAR”

Bütçelerine 127 milyon ek yaparak 380 milyona ulaştığının altını çizen Şiş; “Sulama hizmeti yine kalıcı bir hizmettir. Eskiden insanların çok ihtiyacı olmayan sulama sistemi kuraklıkla beraber daha önem kazanıyor. Eskiden araziden çok rahat akan sular şimdi biraz daha değer kazandı. Suyun arazide kaybolmasının önüne geçilmek isteniyor. O yüzde de sulama projeleri öncelik aldı. Havuzların, sulama tesislerinin yapımı bizim için önde giden bir süreç. Bu yıl bizim kendi bütçemiz oluştu. Zaten 250 milyon lira bütçemiz vardı. 127 milyon da ek bütçe yaptık. 380 milyonu buldu. Onun haricinde bir de 105 milyon borçlanmamız oldu. 105 milyon borçlanma ile beraber 485 milyon, KÖYDES’ten gelen 86 milyonu da eklediğiniz zaman 550 milyona yakın bir yatırım bütçemiz oldu” diye konuştu.

“547 KÖYÜMÜZÜN 545’İNDE ŞEBEKE VAR”

Bu bütçenin Elazığ için rekor bir bütçe olduğunu ifade eden Şiş; “ Bir taraftan iş makinesi alıyoruz. Greyder aldık, önümüzdeki haftalarda hizmete girecek. Yine alacağız. Valimizin talimatı ile sıfır atık projesi için ilçelerimizde transfer istasyonu kurulması ve oradaki çöpünde buradaki belediye sahasın taşınmasıyla ilgili bir ihale süremiz devam ediyor. Bunlar bizim alt yapı, kendi çalışmalarımız. Yol, içme suyu ve sulama başlıklarında yürüyor. Köylerin altyapı hizmeti almasına yöneliktir. Bizim 547 köyümüzün 545’i şebeke var. Baskil’de bir köyümüz su kaynağı bulamamız nedeniyle sıkıntılı. Bir de Arıcak’ta bir köyümüz var ve orada yerleşim yok. Susuz köyümüzle ilgili işlemlerimiz devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

“ELAZIĞ’DA ÖZEL İDARE, KÖY HİZMETLERİ ZAMANINDAN BERİ YATIRIM ANLAMINDA EN BÜYÜK BÜTÇEYLE ÇALIŞIYOR”

“Ne ihtiyaç bitiyor ne de hepsini karşılayabiliyorsunuz” diyerek sözlerini sürdüren Şiş; “Bu kuraklık hem sulamayı hem de içme sularını artık daha önem arz eden ve sistem geliştiren hale getirdi. Eskiden her tarafta su bolluğu yaşanırken şimdi sular azaldığı için tekrar tekrar içme suyuna dönüyoruz. İçme suyuna yeni kaynak bulmaya çalışıyoruz. Yeni sondajlar vuruyoruz. Sürekli dinamik bir sistem var. Sulamada su azaldığı için yeni kaynaklara yöneliyoruz. Kapalı boru sistemi uygulamaya çalışıyoruz. Bunlar ciddi bir yatırım bütçesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu 580 milyona yakın rakamın elbette ki belli bir kısmı yatırıma dönüyor. Ama Elazığ’da Özel İdare, köy hizmetleri zamanından beri yatırım anlamında en büyük bütçeyle çalışıyor. Herkesin isteğini ve ihtiyacını yerine getirmeye, çalışıyoruz” şeklinde konuştu. 

“EN BÜYÜK PROBLEMİMİZ, KÖYLERDE GELİŞEN YERLEŞİM ALANLARIDIR”

En büyük problemin köylerde gelişen yerleşim alanları olduğunu belirten Şiş; “Pandeminin ve depremin Elazığ’daki en büyük sonuçlarından biri, kırsaldaki yerleşimin artması oldu. İnsanların bahçe yapımına çok büyük bir yön vermesi oldu. Bizim mesela bir köyde 3 km bir yolumuz gözüküyor ama gidince bir 30 km’de köy içi yolu oluşuyor. Yolu bahçe ve evlere götürmek zorunda kalıyorsunuz. Araziler değer kazandı, yaylalara yol götürüyoruz. Böyle bir talep var. İnsanlar tarıma yöneldi. Bunlar bizim ana işimizin dışında. Bu, yeni süreçte gelişen taleplerdir. Bunlarda farklı farklı bize geliyor ve çözmek zorunda kalıyoruz” diye konuştu.

“İÇME SULARINDA GES YAPIYORUZ,  ELAZIĞ BU ANLAMDA ÖNDE BİR İL”

Yıl boyunca birçok projeyi aynı anda yürüttüklerini ifade eden Şiş; “İçme sularında GES yapıyoruz. Elazığ bu anlamda önde bir il. 100’ün üzerindeki yerleşimde GES ile insanlar sondajlarını elektrik parası ödemeden kullanıyor. Bu önemli bir artıdır. Köylümüzün cebinden para çıkmamış oluyor. Köylerden çöp topluyor ve ilaçlamayı yapıyoruz. Bunların hepsi kırsalda insanların daha rahat yaşamasına yönelik çalışmalardır. Biz diğer kurumlarında ihalesini yapıyoruz. Kontrollerini üstleniyoruz. Bu yıl bizim yatırım yılımız olduğu gibi milli eğitim, emniyet, jandarma, gençlik sporun yatırımının ihalelerini biz yapıyoruz. Birçoğunun kontrollüğünü yapıyoruz. Çok büyük bir iş hacmi ile çalışılıyoruz. Personelimiz büyük bir özveri ile çalışıyor. Yıl sonu itibariyle hem milli eğitim hem okul yapımları, kendi bütçemizden yapımların yavaş yavaş ilerliyor. Belirli bir seviyeye geldi. Birçoğunun ihalesi bitti devam edenler var. İhaleleri özellikle bu anlamda şeffaf bir şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Bir İl Özel İdaresi ama birçok alanda Elazığ’ın her tarafına hizmet vermeye çalışıyoruz” dedi.

“DAHA KALİTELİ DAHA KALICI İŞLER YAPMAYI HEDEFLİYORUZ”

2023 hedeflerinden de bahseden Şiş; “2023 hedefimiz; öncelikle yarım kalan iş bırakmamak istiyoruz. Geçmiş yıllardan gelen sorunları, problemleri çözmek istiyoruz. Kasım ayında İl Genel Meclis’in programı var. Bu İl Genel Meclisi’nin yaptığı programı bizim doğru bilgilendirmemizle meclisimizin yapacağı programı çok doğru bir şekilde yapmamız lazım ki problem yaşamadan 2023’te doğru işleri doğru ödeneklerle yapalım. Kasım ayında 2023 bütçesini hazırlamaya başlayacağız. Daha kaliteli daha kalıcı işler yapmayı hedefliyoruz. İnsanlara tarım anlamında kazanca dönecek işleri gerçekleştirmeye çalışacağız. İnsanların kırsalda rahat yaşamına yönelik bir çalışmaları hızlandıracağız” diyerek sözlerini noktaladı.

banner3
Yorumlar (0)
12
açık
Namaz Vakti 25 Eylül 2022
İmsak 04:44
Güneş 06:06
Öğle 12:20
İkindi 15:44
Akşam 18:24
Yatsı 19:40
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1