Meyve ve sebze fiyatlarına zam üstüne zam

Sebze ve meyve ile birlikte birçok temel tüketim gıdalarına gelen zamlar vatandaşın pazardan eli boş dönmesine neden olurken esnaf da satış yapamadan evine dönmek zorunda kaldığını iddia etti.  Vatandaşlar, pazar tezgâhlarındaki renkliliği artık sofralarına taşıyamadıklarını ve zamlardan şikâyetçi olduğunu söyledi. Gün geçtikçe fiyat artışları yüzünden evlerine eli boş döndüklerini ifade eden vatandaşlar, zamlar ile birlikte ekonomik sıkıntıya girdiklerini alım gücünün artık yok olduğuna vurgu yaparak sitem etti. Meyve ve sebze fiyatlarını değerlendiren vatandaşlar zamları; çiftçiye desteğin olmadığından ve bu nedenle üretimin giderek azaldığına bağlarken bazı esnaflar ise akaryakıta gelen zamlar ve soğuk havalara bağladı.

ELAZIĞ 13.04.2022, 17:27 17.04.2022, 13:11
Meyve ve sebze fiyatlarına zam üstüne zam

Haber: Aysun ÇETİN KILIÇ—ÖZEL

Sağlıklı beslenmenin en önemli yollarından biri de meyve ve sebze tüketimidir. Peki bu Ramazan ayı içerisinde vatandaş pazar tezgâhının renkliliğini sofralarına taşıyabilecek mi? Son zamanlarda meyveden, sebzeye, bakliyattan ete kadar tüm ürün fiyatlarında hızlı yükseliş sürüyor. Zammın bolluğu pazar tezgâhlarını boş bıraktı bu durum karşısında da pazar esnafı satış yapamadan evine dönmek zorunda.

PAZARA GİDENLER, SADECE ÜRÜNLERE BAKMAKLA YETİNİYOR!

Ekonominin nabzının attığı yer olan pazar yerleri,  vatandaşların alışverişe değil bakmaya gittikleri bir yer oldu.  “Pazara gidip eli boş dönüyoruz” diyen vatandaşlar ekonomik sıkıntı çektiklerini,  pazardan eve dönerken poşet sayılarının giderek azaldığını ve alım gücünün eskiye oranla yarı yarıya indiğini söyledi. Vatandaşlar, özellikle meyve ve sebze fiyatlarının çok yüksek olduğundan yakınırken, önceki senelerde 100 liraya doldurdukları pazar çantalarını bu sene en az 300 liraya doldurduklarını aktardı. Pazar esnafları fiyatların yüksek olmasından dolayı satış yapamadıklarından dert yanarken, vatandaşlar ise hayat pahalılığı ve zamlardan yakındı.

ZAMMIN BOLLULUĞU, PAZAR ALANLARINI BOŞ BIRAKTI!

Vatandaşın belini büken hayat pahalılığı aynı zamanda pazar tezgâhlarını boş bıraktı. Meyve ve sebze fiyatlarına gelen zamları değerlendiren vatandaşlar;  çiftçiye desteğin olmadığını, üretimin giderek azaldığını belirtti. Bazı esnaflar ise akaryakıta gelen zamlar ve soğuk havalara bu pahalılığı bağladı. Fiyatların yükselmesi nedeniyle alışverişin oldukça azaldığı pazarda bu hafta; patlıcan 30 liradan, kabak 13,  domates 17,  salatalık 13, biber 30, taze soğan 14, marul 15, kıvırcık 15, maydanoz, roka, tere 4 liradan, havuç 7, mantar 35, ıspanak 15, lahana 10,  kara lahana 15, patates 10, limon 6,5 liradan satışa sunuldu.  Fiyatlar meyve grubunda ise elma 6 liradan, armut 7, portakal 6, muz 15, ayva 10, çilek 30 liradan satışa sunuldu.

“ÇİFTÇİ YOK OLDU, FİYATLAR UÇTU”

Üretimin bittiğini, çiftçinin yok olduğunu ve bunun fiyatlara yansıdığını iddia eden pazar esnafı Akın Çelik; “Mazot ve çiftçinin masrafı otomatik olarak fiyatlara yansıyor. Sebze bedavadan Antalya’dan Elazığ’a gelse bile üstüne fiyat koyuluyor. Birde kış ayının uzun sürmesi sebzenin çıkmasını engelledi. Şuan 3 kilo domates almak isteyen vatandaşlar pazara gelip 2-3 domates alıp geri dönüyor. Biber alan vatandaş zaten yok, biberin kilosu 30 liradan satılıyor. Meyve de aynı bu şekilde pahalı. Vatandaştan tepki alıyoruz. Bilinçli olan vatandaş biz pazarcıları suçlamıyor ama sadece tüketici olarak bakan vatandaşlar bizi suçluyorlar. Fiyatları bizim belirlediğimizi sanıyorlar. Tek temennimiz fiyatların düşmesi ve vatandaşların evine meyve ve sebzeyi rahatlıkla götürmesi. Tezgâhımızda en çok rehavet alan ürünler arasında domates ve salatalık var. Bu ürünleri alan vatandaşlar zaten öyle kiloyla değil taneyle alıyorlar.  Havanın ısınmasıyla fiyatların düşmesini bekliyoruz. Bir de öteden gelen bir rahatlama var insanlarda. Kentleşme var, köyünü terk ediyorlar. Çiftçi yok oldu. Üretim olursa fiyatlarda düşecektir. Çiftçinin masrafları ağır” şeklinde konuştu.

“SOĞUK HAVALAR FİYATI ETKİLEDİ”

Meyve ve sebze fiyatlarının yüksek olmasının sebeplerinden bir tanesi de mazota gelen zamların olduğunu ifade eden pazar esnafı Erhan Talay; “Sağlıklı sebze ve meyve tüketmek isteyenlerin başta pazara gelmesi lazım. Pazarda günlük taze ürün satılıyor. Fiyata gelecek olursak; bu yıl bildiğimiz gibi son 15 yılın en şiddetli kışını yaşadık. Şiddetli kıştan dolayı havalar serindi, serin olmasından dolayı ürünler yetişmedi. Hava sıcak olacak ki ürün bol olsun. Böylece soğuklar fiyatlara yansıdı.  Artık yavaş yavaş fiyatların düşeceğini umut ediyoruz. Vatandaşlar fiyatlardan memnun değil. Memnun olmamakta haklılar. 10 liradan satılan biber şuan 30 liradan satışa sunuluyor. Vatandaş evine domates alamıyor.  Bildiğiniz üzere Türkiye gündemine oturan bir marul var. Marulun fiyatı bu kadar olmamalı.  Fiyatların yüksek olmasının sebeplerinden bir tanesi de mazota gelen zam” diye konuştu.

“İŞ YAPAMAZ HALE GELDİK”

Fiyatların çok yüksek olduğunu ifade eden pazar esnafı Mehmet Demir; “Halktan gelen tepkilerden dolayı sebze fiyatlarında çok az da olsa bir düşüş sağlandı. Fiyatlardan dolayı iş yapamaz hale geldik. Ramazan ayı olduğu için hafif bir hareketlilik olsa da maalesef vatandaşın alım gücü yok. Fiyatlar ciddi anlamda yüksek. Hiç iş yapamadan evine geri dönen esnaflarımız var. Fiyatların yüksek oluşu hem biz satıcıyı hem de alıcıyı zorluyor. Fiyatların yüksek oluşunun en büyük sebeplerden birisi mazota gelen zamdır. Aynı şekilde havaların soğuk olması da fiyatları etkiledi. Marulun hakkı 3 lirayken şuan 15 liradan satılıyor. Aynı şekilde maydanoz 1 lirayken 5 lira oldu. Vatandaştan bize çok tepki var. Aynı şekilde hükümeti de suçlayan vatandaşlar var” ifadelerini kullandı.

“GÜBRE VE TOHUM PAHALI, ÜRETİM BİTTİ!”

Üretimin bittiğine vurgu yapan Demir; “Halden aldığımız üründen kâr etmeden satışa çıkartıyoruz. İşçinin, poşetin, yolun masrafı derken bizim hiç kârımız kalmıyor. Para kazanma derdimiz kalmadı. Yömyemiz çıksın yeter. Çiftçiyi öldürdüler. Çiftçinin yok olma sebebi ise gübre ve tohumun ciddi anlamda yüksek olması. Ürün eken kişiler kalmadı. Mazot, gübre ve tohum çok pahalı. Çiftçi artık üretmiyor. Çünkü kendi masrafını bile çıkartamıyorsa o zahmete gerek duymuyor. Birde vatandaş rahata alışmış. Vatandaşların fiyat analizi yapması lazım. Girdiği markette ürünü alıp hemen çıkmaması lazım. Pazar haftanın 7 gününde Elazığ’da kuruluyor. Bir gelip baksınlar. Diğer market fiyatlarıyla almasınlar” dedi.

“ZAMLARLA BİRLİKTE EKONOMİK SIKINTIYA GİRDİK”

Pazarda kendi bütçelerine uygun bir şey bulamadıklarını iddia eden vatandaş; “Pazara geldim yaklaşık bir saattir dolaşıyorum. Kendi bütçeme uygun inanın hiçbir şey bulamadım. Her şey ateş pahası. Fiyatlar düşmüş diyorlar. Fiyatlar düşmüşse biz neden göremiyoruz? Ramazan ayında evimize meyve sebze alamayacak duruma geldik. Eskiden pazara geldiğimizde aldıklarımızı taşıyamıyorduk. Poşet poşet meyve sebze alıyorduk. Şimdi ise o poşetler giderek azalıyor.  100 liradan poşetlerimizi doldurabiliyorduk şimdi ise 300 liraya ihtiyaçları bile alamıyoruz. İmkânımız yok. Zamlarla birlikte ekonomik sıkıntıya girdik. Zamların neden bu kadar arttığını anlamış değiliz. Herkes bir şey söylüyor” dedi.

“3 LİMONUN PAZARLIĞINI YAPANLAR VAR”

Zamların artışını; akaryakıtın artmasına, gübre ve tohum fiyatlarına, yanlış tarım politikasına bağladıklarını belirten pazar esnafı Ferhat Kalkan; “Fiyatlar genel itibariyle çok yüksek. Önceki senelere göre ciddi anlamda fiyatlar yüksek.  Geçen sene lahananın en pahalı olduğu zamanlarda kilosu 3 liraydı şimdi ise lahana 8 liraya çıktı. Pazara gelip 3 tane limonun pazarlığını yapan vatandaşlar var. Milletin alım gücü kalmadı. Bu zamlarla birlikte zengin olan daha da zengin oldu. Fakir olanlar daha da fakir oldu.  Bu zamların artmasını akaryakıtın artmasına, gübre fiyatlarına, tohum fiyatlarına, yanlış tarım politikasına bağlıyoruz. Yanlış politikanın faturası vatandaşa kesiliyor. Bunların önüne geçilmesi lazım.  Tezgâhımda en çok satılan ürün limon. Çünkü fiyatı diğer ürünlere göre daha uygun” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞ ARTIK ZAMLARA ALIŞTI”

“Emeğinin karşılığını alamayan çifti, ekmeyi bıraktı ” diyerek sözlerini sürdüren Kalkan; “Haftalık bazına bakılacak olursak karnabaharda bir düşüş sağlandığı için vatandaş karnabahar alıyor. Vatandaş artık zamlara alıştı. Kemal Sunal’ın çok güzel bir sözü vardı. Şuan tam anlamıyla ülkemizde bu durum yaşanıyor. ‘Zama zam, ekmeğe zam, peynire zam, her şeye zam.’ Ülkemizde üretimde kalmadı. Üretimin azalmasının sebepleri ise çiftçi hesap yapıyor; gübre fiyatı, mazot fiyatını, tohum fiyatını hesaplıyor aynı zamanda işçiliği hesaplayınca çıkardığı ürün para etmeyecek zarar edecek. Çiftçi hiç ekmeyeyim daha iyi diyor. Emeğinin karşılığını alamıyor. Çiftçi, yoksa niye ekim yapmasın” diyerek çiftçiye desteğin olmadığını iddia etti.

“YEŞİLLİĞİN FİYATI ÇOK ARTTI”

Bazı haftalar hiç satış yapamadan eve geri döndüklerini iddia eden pazar esnafı; “Biz ağırlıklı olarak yeşillik satıyoruz. Yeşilliğin fiyatı bu yıl çok arttı. Marulun fiyatı 15 lira. Geçen sene 5 liraydı. Şuan marulun fiyatını herkes konuşuyor. Marulun 15 lira olması ülkemizin şuan ki durumuna göre gayet normal. Mazot bu kadar pahalanırsa her şey pahalı olur. Maliyetler yüksek. Bir torba gübre 800 lirayken fiyatların düşük olması beklenmesin. Havaların ısınmasıyla birlikte fiyatlarda düşüş olacak ama öyle afaki bir düşüş olmayacak. Marulu ben 13 liradan alıp 5 liraya satamam ki. Biz bu yıl pazar işimizden hiç memnun değiliz. Bazı haftalar oldu hiç satış yapamadan geri döndük. Bu maliyetler cebimizden gidiyor, zarar ediyoruz. Vatandaşlar bize tepkili ama biz bu fiyatları kafamıza göre belirlemiyoruz. Vatandaşa saygımız var” diyerek zamların hem üreticiyi hem de tüketiciyi olumsuz etkilediğini söyledi.

SEBZE FİYATLARI                            

Domates Kg: 17 TL                         

Biber Kg: 30 TL                                

Salatalık Kg: 13 TL                          

Havuç Kg: 7 TL                                   

Kıvırcık tane: 15 TL                         

Marul tane: 15 TL                           

Maydanoz tane: 4 TL

Taze soğan Kg: 14 TL

Sarımsak Kg: 50 TL

Patates Kg: 10 TL

Ispanak Kg: 15 TL

Lahana Kg: 10 TL

Kabak Kg: 12 TL

Mantar Kg: 35 TL

Limon Kg: 6,5 TL

MEYVE FİYATLARI

Elma Kg: 6 TL

Armut Kg: 7 TL

Muz Kg: 15 TL

Çilek Kg: 30 TL

Ayva Kg: 10 TL

Portakal Kg: 6 TL

banner3
Yorumlar (0)
18
açık
Namaz Vakti 18 Mayıs 2022
İmsak 03:22
Güneş 05:03
Öğle 12:25
İkindi 16:16
Akşam 19:36
Yatsı 21:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 87
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 41
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31