Malatya, EXPO’ya ev sahipliği yapacakken, Elazığ, Salçalı Köfte Festivali öncesi konser krizi yaşadı

Türkiye'de peş peşe gelen konser iptallerine bir yenisi daha eklendi.  Yasaklanması talep edilen konserlere İrem Derici’nin ve Selin Ciğerci’nin Elazığ’da gerçekleştireceği konserler de eklendi. Dördüncü Geleneksel Salçalı Köfte Festivali’nde sahne alacak olan İrem Derici ile Sakiler grubunun konserlerinin ve Selin Ciğerci’nin bir otelde gerçekleştireceği kadınlar matinesinin iptal edildiği açıklandı.  HÜDAPAR Elazığ İl Başkanı Yasin Kavaklı, Saadet Partisi Elazığ Kadın Kolları Başkanı, Züleyha Bahçecioğlu, Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Ömer Ateş ve Vefa Der Kurucu Genel Başkanı Zülfü Kartakgül’den konserin iptal edilmesi yönünde tepkiler yükselmesi üzerine Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Zülfü Tarhan da sanatçı İrem Derici’nin konserinin iptal edildiğini duyurdu. Öte yandan Malatya EXPO’ya, yani dünya bahçelerine ev sahipliği yapacak. Biz Elazığ olarak bu kafayla gidersek yerimizde daha çok sayar, bir adım dahi öteye gidemeyiz. İşte onlar, işte biz…

ELAZIĞ 28.09.2022, 17:00 02.10.2022, 11:38
Malatya, EXPO’ya ev sahipliği yapacakken, Elazığ, Salçalı Köfte Festivali öncesi konser krizi yaşadı


Haber: Songül DURSUN/ Ezgi BULUT

Her yıl Türkiye'de yazın başlamasıyla birlikte yüzlerce festival, konser ve şenlik etkinlikleri düzenlenir. Müzik, dans ve eğlenceye gerek belediyelerin gerekse üniversitelerin düzenlediği programlarla doyarız. Fakat bu yıl ne yazık ki gerek hedef göstermeler gerekse başka nedenlerden dolayı birçok etkinlik iptal edildi. Bunlardan bir tanesi de Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Odası Başkanlığınca düzenlenen Geleneksel Salçalı Köfte Festivali’nde sahne alacak İrem Derici ile Sakiler konseri ve Selin Ciğerci’nin bir otelde gerçekleştireceği kadınlar matinesi oldu.

KONSERLERLE YİNE GÜNDEMDEYİZ…

Son dönemlerde farklı illerde düzenlenen ve hedef gösterilen konserlere bir yenisi daha eklendi. Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Odası Başkanlığınca organize edilen Geleneksel Salçalı Köfte Festivali’nin bu yıl dördüncüsü 30 Eylül-2 Ekim arasında Valilik Meydanı’nda gerçekleştirilecek ve etkinlikte sanatçı İrem Derici ve Sakiler sahne alacaktı. Öte yandan Selin Ciğerci de bir güzellik merkezinin açılışına katılacak ve bir otelde kadınlar matinesi düzenleyecekti. Ancak şehrimizde gelenek haline gelen salçalı köfte festivali ve kadınlar matinesi öncesi konser krizi yaşandı. Elazığ’ı tanıtmak amacı ile yapılan festival konserine ve kadınlar matinesine tepkiler arka arkaya gelince konserlerin iptal edilmesi kararı alındı. Kararın ardından Rafet El Roman’ın sahne alması kararlaştırıldı.

HÜDAPAR: BU YANLIŞ TERCİHTEN VAZGEÇİLMELİDİR

İrem Derici konserinin düzenlenmesine tepki göstererek, Festivalle ilgili yazılı açıklama yapan HÜDAPAR Elazığ İl Başkanı Yasin Kavaklı, "Festivallerin, kültürümüze uygun sanatçılar ve organizeler ile yapılması sağlanmalıdır" diye konuştu. Kavaklı; “Salçalı Köfte Festivaline sapkınlığı benimseyen ve destekleyen birinin tercih edilip davet edilmesi, Elazığ halkının manevi değerleriyle uyuşmamakta, kültürümüze ve inancımıza aykırılık teşkil etmektedir. Şehrin değerlerine aykırı olan bu tercih, köfteciler sokağı esnafına da saygısızlıktır. Ve organizeler ile yapılması sağlanmalıdır. Bu festivali organize eden yetkililer ve sponsorlar, eşcinselliği destekleyen sapıklar ile aynı duruş içerisinde olmadıklarının gayreti içerisine girmeli ve bu yanlış tercihten vazgeçmelidir” dedi.

SAADET PARTİSİ: MEMLEKETTE BAŞKA SANATÇI MI BULAMADINIZ?

İrem Derici konserinin iptal edilmesi yönünde açıklama yapan Saadet Partisi Elazığ Kadın Kolları Başkanı, Züleyha Bahçecioğlu ise “Sapıklığı destekleyenlerin Elazığ’ı tanıtmasına sessiz kalmamız mümkün değil. Elazığ ismi ile müsemma (El-Aziz) aziz ve kadim bir şehirdir. Önümüzdeki 30 Eylül 2 Ekim tarihlerinde yapılacak Salçalı Köfte Festivalinde tüm Türkiye tarafından LGBT ye verdiği destekle tanınan ve yaşantısı Müslüman Türk ahlakıyla bağdaşmayan bir ismin, İrem Derici’nin bu festivale konuk olarak çağrılmasını asla tasvip etmiyoruz. Organizasyon sahipleri bu hatadan derhal vazgeçmelidir” dedi.

YENİDEN REFAH PARTİSİ: ŞEHİRDE KABUL GÖRMEYEN İSİMLER, BU TÜR ETKİNLİKLERE DAVET EDİLMEMELİ

İlimizde Elazığ Tatlıcılar ve Lokantacılar Odası Başkanlığı tarafından düzenlenen ve birçok kamu kurumu ve özel firma tarafından desteklenen Salçalı Köfte Festivali kapsamında İrem Derici’nin konser verecek olmasına bir tepki de Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Ömer Ateş’ten geldi. Başkan Ateş; “İlimizde Elazığ Tatlıcılar ve Lokantacılar Odası Başkanlığı tarafından geleneksel olarak düzenlenen, birçok kamu kuruluşu ve özel firmalar tarafından desteklenen Salçalı Köfte Festivali kapsamında Türk örf ve adetleriyle bağdaşmayan sapkın görüş ve fikirleriyle bilinen ve bunu her platformda söylemekten ve konserlerinde LBGT bayrağı açmaktan çekinmeyen İrem Derici’nin sahne alacak olması tasvip edilip mazur görülecek bir davranış değildir. Yeniden Refah Partisi ve tüm Elazığ halkı olarak yetkililere çağrımız; İrem Derici ile özel bir firmanın kadınlar matinesine davet ettiği Selin Ciğerci etkinliğinin iptal edilmesi ve şehirde kabul görmeyen isimlerin bu tür etkinliklere davet edilmemesidir” diye konuştu

VEFA DER BAŞKANI KARTAKGÜL: DERİCİ’Yİ, ELAZIĞ’DA İSTEMİYORUZ

Vefa Der Kurucu Genel Başkanı Zülfü Kartakgül ise 30 Eylül’e salçalı köfte festivali nedeniyle Elazığ’a gelerek konser verecek olan İrem Derici’yi Elazığ kültürüne uygun olmadığı için Elazığ’da istemediklerini söyledi.

ZÜLFÜ TARHAN: ELAZIĞ MUTFAĞINI TANITMAK BİZLERİN GÖREVLERİNDEN BİR TANESİ

Elazığ’da 30 Eylül tarihinde başlayacak olan 4’üncü Geleneksel Salçalı Köfte ve Gastronomi Festivalinde sahne alacak İrem Derici konserinin iptal edilmesi üzerine konuya ilişkin açıklamada bulunan Lokantacılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Zülfü Tarhan ise “Türkiye gündeminde olan sanatçıları Elazığ’a çekmeye çalışıyoruz. Bizim oradaki amacımız 'şu sanatçı çok iyi söylüyor veya bu sanatçı çok iyi söylüyor, bunu getirelim' diye düşünmüyoruz. Biz orada ilimizi kim daha çok Türkiye gündemine taşırsa onun gelmesini istiyoruz" dedi.

"ELAZIĞ’A DAİR SORUN VE SIKINTILARDA DA SAĞDUYU BEKLİYORUZ”

Tarhan açıklamasının devamında; "Geçen sene bu sanatçı 31 Aralık 2021 tarihinde ilimizde bir açılışa katılmıştı. O gün bu sanatçıya kimse bir tepki göstermemişti en ufak bir olumsuzluk yazılmamış aksine destek olunmuştu. Bizler de bir sıkıntı olacağını düşünmedik. Ancak gördük ki bir kesim insanlar bunu sosyal medyada gündem yaptı. Bazı siyasi partilerimiz açıklama yaptı 'doğru bulmuyoruz' diye. Biz de şehrimizin değerlerini göz önünde bulundurduk. Çünkü Elazığ her şeyden üstündür diye düşünerek bu sanatçının konserinin iptaline karar verdik. Şehrimizde yaşanan birçok sıkıntıda aynı sağduyuyu beklerdim. İnşallah bundan sonraki süreçte de Elazığ'ımıza dair sorun ve sıkıntılarda da inşallah, bu tepkiyi gösteren arkadaşlarımız orada da bu duyarlığı gösterir ve memleketin sorunlarına çözüm kısmında da aktif olurlar" ifadelerini kullandı.

İREM DERİCİ: SEVENLERİMLE ARAMA GİREMEZSİNİZ

Konserlerin iptalinin ardından İrem Derici 30 Aralık 2021 tarihinde de Elazığ’da bir AVM’nin açılışında verdiği konserin görüntüleriyle birlikte sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak ve Elazığ halkıyla özel bir bağının olduğunu söyleyerek Elazığ halkının istememezlik yapmadığı söyledi. Derici, “Elazığ halkı beni istememezlik yapmamıştır, buna eminim, bizim her zaman özel bir bağımız oldu. Ben partiler üstüyüm, ben siyasetler üstüyüm! Ben Sanatçıyım! Şarkılarım milyonlara hitap eder. Sevenlerimle arama giremezsiniz. En kısa zamanda bir şekilde sizinle buluşup şarkılarımı bağıra çağıra söyleyeceğim. Bunu da buraya not edin! Bende renk, dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı olmaz! Ben sadece severim! Hem de çok severim! Seni çok seviyorum Elazığ” dedi.

SELİN CİĞERCİ:  İNSANLARA İŞ İMKÂNI SAĞLAMAYA GELİYORUM

Kendisiyle ilgili tepkilerin ardından açıklama yapan Selin Ciğerci ise “Ben istihdam sağlamak ve oradaki hanımefendilerle güzel bir akşam geçirmek için geliyorum. İnsanlara iş imkânı sağlamaya geliyorum. Orada beni görmek istemediğinizi söylemişsiniz. Çok ayıp, çok üzüldüm gerçekten. Elazığ’a ben beni sevenlerle buluşmak için geliyorum. Sevgiler” diyerek açıklama yaptı.  Selin Ciğerci sosyal medya hesabından yaptığı bu açıklamadan kısa bir süre sonra yeni bir açıklama daha yaparak;  1 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek olan kadınlar matinesinin iptal edildiğini duyurdu. Ciğerci, “Bu arada Elazığ Matinesi iptal edilmiş. Biletler geri verilecekmiş. Bir şey söylemiyorum. Artık açılışta görüşürüz hanımlar. Öptüm, üzülmeyin başka sefere” dedi. 

VATANDAŞ: BİZ ONUN SESİNE VE SAHNE PERFORMANSINA BAKIYORUZ BU KONUDA ÇOK BAŞARILI

Öte yandan vatandaşlar ise İrem Derici’nin Elazığ’a gelmesinde bir problem olmadığını Derici’nin ahlaki değerlerinin kendilerini ilgilendirmediğini söyledi. Vatandaşlar, ”İrem Derici’nin giyinişi ve konuşma tarzı bizi ilgilendirmiyor. Biz onun sesine ve sahne performansına bakıyoruz bu konuda çok başarılı” diye konuştu.

VATANDAŞ: HALKIMIZA DAHA ÇOK HİTAP EDECEK İSİMLER GELMELİ

Bir diğer vatandaş ise “ İrem Derici’yi istememeleri çok normal yaptığı açıklamalar ve giyinişi ile çok dobra bir kadın. Onun yerine daha geleneksel, halkımıza daha çok hitap edecek isimler gelmeli” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞ: ELEŞTİRİLER NEYE GÖRE YAPILIYOR?

Bir başka vatandaş ise; ahlakın göreceli bir kavram olduğunu ifade ederek, “Ahlak göreceli bir kavram... İrem Derici’nin ahlâki değerleri kime göre yanlış? Zaten Elazığ’da üst düzey bir ahlâk yok bu eleştiriler neye göre yapılıyor?” diye konuştu.

VATANDAŞ: HALKIMIZ HAYIR DİYORSA BİR BİLDİKLERİ VARDIR

Konuya ilişkin görüşlerini aldığımız bir esnaf da, “Halkımız hayır diyorsa bir bildikleri vardır. Yanlış bir şey mutlaka görmüşlerdir. Bence de gelmesin” dedi.

ESNAF: BIRAKIN İNSANLAR İSTEDİĞİ GİBİ GİYİNSİN, İSTEDİĞİ GİBİ KONUŞSUN

Bir diğer esnaf ise “Ben sürekli kızları görüyorum; istedikleri gibi giyiniyorlar. Onları Elazığ’dan atalım mı yani? Kimseyi bence giyimiyle kuşamıyla yargılamamalıyız; hepimiz insanız. Bırakın insanlar istediği gibi giyinsin, istediği gibi konuşsun. O kendini o şekilde rahat hissediyordur. Biz eğlencemize bakalım” dedi.

“BU ŞEHRİN TEK SORUNU BU MU?  ŞEHRİN AHLÂK BEKÇİLİĞİNE İHTİYACI YOK”

Vatandaşlar; “Toplumsal yaşantıyı dinsel kurallara göre şekillendirmek isteyenler yaşam biçimine yönelik müdahaleye tam gaz devam ediyor” diye belirterek “Bu şehrin tek sorunu bu mu? Şehrin ahlâk bekçiliğine ihtiyacı yok” ifadelerini kullandı.

“BU TARZ GÖRÜŞLER İNSANLARI AYRIŞTIRIR”

Yapılanların şehri yıpratacağı yönündeki düşüncelerini aktaran vatandaşlar, “Böylesi etkinliklere ihtiyacımız var; bu tarz görüşler insanları ayrıştırır. Kendi görüşünüz ne olursa olsun karşınızdaki insanlara da saygı duymamız gerekiyor; psikolojik olarak insanların böyle sıkıntılı süreçlerden geçtiği dönemde böyle etkinliklere ve konserlere ihtiyacımız var” diye belirtiyor.

“MALATYA, EXPO İLE TÜRKİYE'NİN, AVRUPA'NIN VE DÜNYANIN PARLAYAN YILDIZI OLACAK”

Öte yandan Elazığ’da konser tartışmaları sürerken, 19. yüzyılın ortalarından itibaren düzenlenen, Olimpiyatlar ve Dünya Kupaları gibi prestijli uluslararası etkinlikler arasında yer alan EXPO’nun, Hollanda’nın Amsterdam şehrinde düzenlenen 74’üncü genel kurulu sonrasında EXPO 2028’in Malatya’da yapılacağı açıklandı. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, bu vesile ile Malatya'nın Türkiye'nin, Avrupa'nın ve dünyanın parlayan yıldızı olacağını söyledi. Haliyle biz de Fırat gazetesi olarak; diyoruz ki “Malatya’da  EXPO yapılsın, biz daha Murat gilin damından atlayamadık. İşte Malatya, işte Elazığ” demekten alıkoyamıyoruz kendimizi. Bu kafayla gidersek…

banner3
Yorumlar (2)
Mustafa 2 ay önce
İkki tane edepsizin Elazığ'a gelip konser vermesinin iptal edilmesi ile EXPO Malatya meselesini nasıl bir araya getirdiniz. Pes doğrusu. Asıl bu kafadaki medya ıslah edilmeden işimiz zor!
Emre 2 ay önce
Mustafa bey koca Elazığ bir sanatçı seçimini ve daha doğrusu 3-5 kişinin şahsi fikirleri altında eziliyor ve bu kadar insanın sevdiği gönül verdiği istediği kişiler bir kalemde 3-5 kişinin lafıyla anti demokratik şekilde iptal ediliyor.Nerede saygı nerede demokrasi ? Dinimizde bile danışın denmiyor mu ? Ha Elazığ da yapılmayan projeler şorşor deresi ihale iptali ve nice ihalelerin belirsizce iptali dururken hangisiyle dürüstlük abidesi yaptılar ? Hangisi ile uğraştılar ? 3-5 kişinin kafalarına göre tavrından bu kadar insan etkileniyor? Yarın buna tepki festivale katılım azalırsa esnafta güme gider…Ayrıca Elazığ da Expo yada başka ulusal organizasyon hazırlığı düşüncesi bile yok ! İşte bu kafayla gideceğine otur ürünlerini markalaştır ! Ulusal seviyede tanıt …Sınıfın yaramaz çocuğu gibi dedi koduyla zamanın geçiyor…
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak 05:53
Güneş 07:21
Öğle 12:20
İkindi 14:48
Akşam 17:09
Yatsı 18:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4