İtfaiye Müdürü Başgün yangın ve zehirlenmelere karşı vatandaşları uyardı

Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürü İbrahim Halil Başgün, kış aylarının gelmesiyle birlikte artan ısınma ihtiyaçlarından kaynaklı çıkabilecek yangınlara ve zehirlenmelere karşı vatandaşları uyardı. Zehirlenme ve yangınlara karşı alınacak önlemleri sıralayan Müdür Başgün; “Basit önlemler ile çoğu facianın önüne geçebiliriz. Tedbir almak, ucuz, kolay ve ekonomiktir. Her evde yangın söndürme cihazı bulunmalı.  İş yerleri ve konutlar yılda en az 2 kez baca temizliği yaptırmalı. Sobalar kurulurken dikkat edilmeli! Kesinlikle yanıcı ve parlayıcı maddeler ile soba yakılmamalı ve soba söndürülmeden uyumamalı. Doğalgaz yakılmadan önce mutlaka kombiler elden geçirilmeli ve bir uzmana gösterilmeli” dedi. Yangın çıktığı zaman yapılması gerekenlere de değinen Müdür Başgün; yangın çıktığı ilk anda cam ve pencere açılmamalı ve yangın esnasında kalkıp ayakta koşmak yerine emekleyerek veya sürünerek yangın yerinden çıkılması gerektiğini söyledi.

ELAZIĞ 16.11.2022, 16:58 21.11.2022, 17:38
İtfaiye Müdürü Başgün yangın ve zehirlenmelere karşı vatandaşları uyardı

Özel Haber: Aysun ÇETİN KILIÇ

Her yıl bilgisizlik ve ihmal nedeniyle soba, şofben, kombi ve bu cihazların bacalarından kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmesi ve yangınlar sonucunda birçok kişi hayatını kaybediyor.  Bu kapsamda Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürü İbrahim Halil Başgün; kalorifer, kombiler, kurallara uygun yapılmayan bacalar, düzgün kurulmayan sobalar, ısıtıcılar ve pirizlerde takılı bırakılan fişler başta olmak üzere yangına ve zehirlemeye neden olan konularda vatandaşları bilgilendirerek uyarılarda bulundu. Kış aylarının soğuk günlerinde sıkça yaşanan karbonmonoksit zehirlenmeleri ve yangınlara dikkat çeken Müdür Başgün; “Düzgün kurulmayan sobalar yangın ve zehirleme riskini artırıyor!” dedi.

“HER MEVSİM ÖZELLİĞİNE GÖRE TEDBİRLER ALINMALI”

Her mevsim özelliğine göre alınacak tedbirlerle ilgili vatandaşa açıklamalar yaparak, vatandaşı bilgilendirdiklerini belirten Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürü İbrahim Halil Başgün; “Bursa’da yaşanan elim olaydan dolayı milletimizin başı sağ olsun. 9 kişilik aile karbonmonoksit zehirlenmesi sonucunda hayatını kaybetti. Peşinden de kıvılcımdan dolayı yangın çıktı. Orada 9 kişi hayatını kaybetti. Üst kattaki vatandaşları da itfaiye kurtardı. Kenar bir mahallede olması, yangının geç fark edilmesi facianın büyümesine sebep oldu. Biz her mevsim özelliğine göre alınacak tedbirlerle ilgili açıklamalar yapıyoruz. Vatandaşımız ona göre tedbirini ve önlemini alsın. Kışın elektrikli ısıtıcılar, kettler, aynı pirizden birden fazla cihazın faydalanılması, elektrik yangınlarına davetiye çıkaran olaylardır” ifadelerini kullandı.

“BİR KIVILCIM YANGINA YETİYOR”

Bursa’da yaşanan elim olayın bilinçsizce yakılan sobadan dolayı olduğuna vurgu yapan Müdür Başgün; “Genellikle bizim binalarımızın projeleri; elektrik mühendisleri tarafından aydınlatmaya yönelik yapılıyor. O projenin dışında evde bir işlem yaparsan, ısıtıcı, kettle gibi birden fazla cihazı aynı pirsizden beslerseniz neticede orada mutlaka ve mutlaka güç kaybı, kısa devre olacaktır. Zaten yangının çıkması için çok bir şeye ihtiyaç yok. Bir kıvılcım yangına yetiyor. Bir kıvılcım ile yeri geldiği zaman tüm servetimiz ve ev halkı risk altına giriyor. Bursa’da yaşadığımız hadise. Bir kıvılcımla olan, bilinçsizce yakılan soba, zehirlenmelere davetiye çıkardı. Ardından bir aile yok oldu. Bunlar bizim bildiklerimiz. Bir de bizim haberimizin olmayan hadiseler var” diye konuştu.

“BASİT ÖNLEMLER İLE ÇOĞU FACİANIN ÖNÜNE GEÇEBİLİRİZ”

“Basit önlemler ile biz çoğu facianın önüne geçebiliriz” diyerek sözlerini sürdüren Müdür Başgün; “Yangınların tedbir alarak önüne geçebilirsiniz. Tedbir almak, ucuz, kolay ve ekonomiktir. Kamuoyunda bir araştırma yapsak. Kaç evde yangın söndürme cihazı var. Kimsede yok. Bir yangın söndürme cihazı yeri geldiği zaman o evde oturan insanların hem hayatını kurtarır hem de can ve mal güvenliği açısından önemlidir. Yangın söndürme cihazları pahalıda değildir. Yangınlara karşı önlem almak öyle külfetli değildir. Biz her şeyden önce tedbir diyoruz” dedi.

“KIŞIN ÇATI YANGINLARI FAZLA OLUYOR”

Sanayi Mahallesinde vatandaşın ihmali ve tedbirlerin eksikliği yüzünden çatı yangının meydana geldiğini dile getiren Müdür Başgün; “Özellikle kışın çatı yangınları fazla oluyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri, biz çatıları depo olarak kullanıyoruz. Evimizdeki atık malzemeleri oraya koyuyoruz. Elazığ’a doğalgaz geldi, vatandaşlarımızın hemen hemen hepsi 12 kg. ev tüplerini, mangalını çatılara taşıdı. Normal şartlarda çatılardan elektrik tesisatının geçirilmesi doğru değil, yanlıştır. Diyelim ki tesisat kontrol edilmişse bunun için ek tedbirin alınması lazım. Geçenlerde Sanayi Mahallesinde vatandaşın ihmali ve tedbirlerin eksikliği yüzünden çatı yangını oldu. Zamanında müdahale edilmeseydi belki bitişik çatılarak da yangın sıçrayacaktı. Biz tedbirlere hususunda özellikle elimizden geldiği kadar vatandaşımızı uyarmaya ve aydınlatmaya çalışıyoruz. Normalde çatı kapılarının sürekli kilitli olması lazım” şeklinde konuştu.

“ELAZIĞ DEPREMİNDE EN FAZLA HASAR GÖREN İNŞAAT UNSURU BACALARDI”

Bacaların bir binanın yangın güvenliği açısından en önemli unsur olduğunu ifade eden Müdür Başgün; “Bir de bacalarımız var. Bacalar bir binanın yangın güvenliği açısından en önemli unsurdur. O yüzden bacaların yönetmeliğe uygun olması lazım. Elazığ depreminde en fazla hasar gören inşaat unsuru bacalardı. Yaklaşık 4 bine yakın binanın bacası yıkıldı. Oda sağlam denilen binaların. Hatta bir ay merdivenli araçlarla o bacalardan yıkılan beton parçaları saçaklardan toplamak zorunda kaldık. Vatandaşın başına düşmesin, tehlike oluşturmasın diye çalışma yaptık. Bacalar dik ve geniş olacak. Hem içi hem de dışı sıvalı olacak. Kesinlikle bacaların içinin kurum tutmaması açısından bacalarının içinin çok daha hassas sıvanması gerekiyor” dedi.

“YANICI VE PARLAYICI MADDELER İLE SOBA YAKILMAMALI!”

“Düzgün kurulmayan sobalar yangın ve zehirleme riskini artırıyor” diyen Müdür Başgün; “Sobalı bacaların yılda 2 sefer, kaloriferli bacaların ise yılda 1 sefer temizlenmesi gerekiyor.  Soba kurulurken düzgün kurulmalı. Düzgün kurulmayan sobalar yangın ve zehirleme riskini artırıyor. Biz ücret karşılığı hizmet veriyoruz. Başkanımız o konuda bize talimat verdi. Her zaman vatandaşın güvenliği açısından yardımcı olacağız. Anahtarla kapı açma hizmetimiz var. İçerde tüp yanıyor veya çocuk var. Biz ona paran var mı yok mu? Demiyoruz. Gidip o hizmeti veriyoruz. Vatandaşın orada mağduriyetini gideririz. Bu konuda başkanımızın bize kesin talimatı var. Her zaman vatandaşımızın yanında olacağız. Yanıcı ve parlayıcı maddeler ile çoğu zaman soba yakılıyor. Tiner ve benzin kullanılıyor. Bu çok tehlikelidir. Kesinlikle bu maddelerle soba yakılmamalıdır. Bundan dolayı da bir sürü hadise yaşanmış” diyerek vatandaşları uyardı.

“SOBA SÖNDÜRÜLMEDEN UYUMAMALI”

Ekim sonuna kadar bin 306 yangına müdahale ettiklerini belirten Müdür Başgün; “118 sıkışmalı trafik kazasına müdahale edildi. 822 vatandaşımızı kurtardık. 306 hayvan kurtardık. Rakamlar son derece yüksek. Bu hadiseler Elazığ’da yaşananlar. Rüzgârlı havada vatandaşlar sobasını söndürmeden uyumamasını tavsiye ediyoruz. Çünkü rüzgâr yön değiştirdiği zaman zehirli gazları ve dumanı evin içerisine yayar. O evde oturanlar her zaman için tehlike altındadır. Son yıllarda bina yalıtımlarından dolayı hem çatılarda hem binalarda çok yangınlara müdahale ettik. Bu yalıtım malzemelerinin de yangına dayaklı malzemelerden seçilmesi önemlidir. Vatandaşımız buna da dikkat ederse buda bazı hadiselerin önüne geçecektir” diye konuştu.

“KOMBİLERİN BAKIMI YAPILMALI”

Isıtıcı yorganlara karşı olduklarını ifade eden Müdür Başgün; “Neticede ısıtıcı yorganların içerisinden elektrik tesisatı geçiyor. Elektrik tesisatında en küçük deformede yangına davetiye çıkarır. Binalarda kullanılan sigortaların otomatik olması son derece önemlidir. Tesisatımızı arada bir elektrik mühendislerine kontrol ettirmek gerek. Kış geldi ve herkes doğalgazını yakacak. Mutlaka yakmadan önce kombilerin elden geçirmek ve uzmana göstermek zorundalar. Doğalgazın bir özelliği var. Renksiz, kokusuz ve zehirli, havadan 2 kat hafiftir. O yüzden doğalgaz kaçağı olduğu zaman emniyet tedbiri olması açısından doğalgazın içerisine çürük sarımsak kokusu katılmıştır. Evlerde zaman zaman kaçak olduğu zaman kokuyu hissederiz. Hissettiğimiz anda ilk yapmamız gereken hiçbir şeye dokunmamak. Kapıları ve pencereyi açıyoruz, dışarı çıkıyoruz. Vanadan doğalgazı kesiyoruz. 187’i arıyoruz ve ekipleri çağırıyoruz. Gerekli tedbirler ve kontroller yapıldıktan sonra tekrar gazımızı açıyoruz. Bu tür şeyler son derece önemli. Vatandaşımızın bu konuda biraz daha bilinçli ve duyarlı olması lazım” şeklinde konuştu.

“YANGIN ÇIKTIĞI İLK ANDA CAM VE PENCERE AÇILMAMALI”

Yangın esnasında kalkıp ayakta koşmak yerine emekleyerek veya sürünerek yangın yerinden çıkılması gerektiğine dikkat çeken Müdür Başgün; “Yangın söndürmeyle ilgili bazı bilgilere sahip olunması gerek. Eğer bir yangın kundaklama değilse bir kıvılcım ile çıkar. Başlangıç halinde ilk bir dakikaya kadar su, minder, yangın söndürme cihazı ile söndürebilme imkânına sahibiz. Vatandaşlarımız yangın çıktığı zaman ilk işi camı ve pencereyi açıyor. Burada amaç dumanın dışarıya çıkmasını sağlamak. Halbuki kapıyı ve pencereyi açtığımız zaman içeriye bol oksijen giriyor. Yangının büyüme hızını yükseltiyor. Yangınlarda çoğu zaman yanarak hayatını kaybetmez, dumandan veya zehirli gazlardan hayatını kaybeder. Alt kat yangınları bizim için sıkıntılıdır. Çünkü alt katta yangın çıktığı zaman anında duman ve zehirli gazlar üst katların tamamını kaplar. Orada ki insanlar onu soluduğu zaman zehirleniyor. Yangın esnasında ne yapacaklarını bilmiyor. Adam panikliyor kalkıp ayakta koşmaya çalışıyor. Halbuki temiz hava yer seviyesindedir. Emekleyerek veya sürünerek oradan çıkması gerekiyor. Bilmediğiniz zaman adam 3-5 adım atmadan zehirlenip düşüyor. Bunları bilmekte büyük fayda var” dedi.

“VERİLEN EĞİTİMLER DOĞRULTUSUNDA YANGINLAR AZALDI”

Verilen eğitimler doğrultusunda yangınların azaldığını aktaran Müdür Başgün; “İşyerlerinin ruhsat aşamasında biz devreye giriyoruz ve tedbirleri aldırıyoruz. Yine vatandaşlarımızın sırf ruhsat almak için tedbir almalarına ben karşıyım. Kendi can ve mal güvenliğini sağlama açısından bu önlemleri alması lazım. Bir eksik; yarın cana ve mala zarar verir. Ucuz şeyler ile çok büyük faciaların önüne geçmeye sahipsin. Sayın Başkanımızın talimatları doğrultusunda iş yerlerinde, okullarda, fabrikalarda, hastane, otel gibi yerlerde sürekli yangın eğitimleri veriyoruz. Oradaki insanları bilinçlendiriyoruz. Her yıl bu dönemlerde daha fazla yangına müdahale ediyorduk. Eğitimler bu konuda yangınları azalttı. Elazığ genişledi, büyüdü buna rağmen verilen eğitimler doğrultusunda yangınlar azaldı” diyerek sözlerini noktaladı.


banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak 05:53
Güneş 07:21
Öğle 12:20
İkindi 14:48
Akşam 17:09
Yatsı 18:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4