Fırat Üniversitesi öğrencilerini bekliyor

2022 YKS tercihi, 27 Temmuz’da başladı. 5 Ağustos’ta bitecek olan tercihler öncesi Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Türkiye’de en iyi 20 üniversite arasına giren ve Araştırma Üniversitesi seçilen Fırat Üniversitesi’nin ve Elazığ’ın avantajlarını öğrencilere anlattı. Öğrencilere, 2 kampüs içerisinde bulunan; 18 fakülte ve 3 yüksekokulda 450’si profesör olmak üzere 2 bin 100 akademik personel ile eğitim verdiklerini dile getiren Rektör Göktaş, tercih yaparken şehrin ve üniversitenin imkânlarına bakılması gerektiğini söyledi.

ELAZIĞ 31.07.2022, 15:47 05.08.2022, 15:56
Fırat Üniversitesi öğrencilerini bekliyor

Özel Haber: Aysun ÇETİN KILIÇ- Remziye KÖKBURİ

Milyonlarca öğrencinin gelecek hayâlleri için girdikleri YKS sona erdi ve açıklanan puanların ardından tercih dönemine girildi. ÖSYM tarafından tercih kılavuzu bilgileri 27 Temmuzda açıkladı. 5 Ağustosta sona erecek olan tercih döneminde öğrenciler, aldıkları sıralamalara göre üniversite ve şehrin yapısına bakarak tercihlerini sıralamaya başladı. Akademik kadrosu, kampüsü, başarıları ile dikkat çeken 50 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Fırat Üniversitesi de öğrencilerini bekliyor. Yaklaşık 50 bin öğrenciye ev sahipliği yapan üniversite Türkiye’de en iyi 20 üniversite arasına girerken aynı zamanda Araştırma Üniversitesi de seçildi.  Dijital dönüşümde yine 208 üniversite içerisinden en iyi 8 üniversite olan ve YÖK tarafından pilot üniversite olarak seçilen Fırat Üniversitesi, yeşil kampüs alanında ise Uluslararası UI Green Metric sıralamasında dünyada 244’üncü Türkiye’de 13’üncü sırada yer aldı. 2 kampüs içerisinde bulunan; 18 fakülte ve 3 yüksekokulda 450’si profesör olmak üzere 2 bin 100 akademik personel ile eğitim veren üniversite aynı zamanda bulunduğu şehrin avantajları ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Ulaşım, barınma ve sosyal aktivite sorunlarının bulunmadığı yarım ada halindeki Elazığ, üniversiteye ayrıcalık katıyor.

 “İLİMİZDE 12 BİN 500 KİŞİNİN BARINABİLECEĞİ YURTLAR VAR”

Tercih yaparken öğrencilerin dikkat etmesi gerekenleri sıralayan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş; “Elazığ’a nerden bakarsanız bakın Türkiye’de en yaşanılabilir şehirlerden birisi. Ayrıca hayat tarzı açısından da Elazığ Türkiye ortalaması olan bir şehir. Elazığ’da hayat ucuz. Buda önemli bir konu. Elazığ’ı tercih edecek olan öğrencilerin özellikle barınmaya dikkat etmeleri gerekiyor. Son 2 yılda ülkemizde öğrencilerin barınamama gibi sorunlarla karşılaşıldığı söyleniyor. Türkiye’de böyle bir sorun yok. Bir takım yönlendirmelerle birlikte öğrenciler biz yurtta yer bulamıyoruz tarzında şikâyetleri olmuştu. Ama ilimizde böyle bir sorunla hiç karşılaşılmadı. İlimizde 12 bin 500 kişi kapasiteli yurtlar var. 10 bin kapasiteli yurtlar Kredi Yurtlar Kurumuna ait. 2 bin 500 civarında kalan diğer yurtlarımız ise özel sektörlerin işlettiği yurtlar. Dolayısıyla ilimizde barınma açısından öğrenciler her hangi bir sorunla karşılaşmıyor” dedi.

“ELAZIĞ, ÖĞRENCİLER İÇİN BARINMA PROBLEMİ OLMAYAN TEK ŞEHİR”

Sözlerini sürdüren Prof. Dr. Göktaş; “Kentsel dönüşüm kapsamında ilimizde 24 bin civarında konut hali hazırda bitirilip hak sahiplerine teslim edildi. O konutların da çoğu öğrenciler için çok uygun. 2 ya da 3 öğrenci bir araya geldiği zaman yurtta ki fiyatların ortalaması bir fiyatta rahatlıkla o evlerde barınma imkânı bulabilirler. Dolayısıyla bu anlamda Elazığ Türkiye’de nerdeyse öğrenciler için barınma problemi olmayan tek şehir diyebilirim.  Üniversitemiz yarım asırlık bir üniversite. Üniversitemizde şuanda 18 fakülte var. Hukuk fakültesi,  ziraat fakültesi ve güzel sanatlar fakültesi dışında bütün fakülteleri olan bir üniversiteye sahibiz. Aynı zamanda 3 yüksekokulumuz var;  yabancı diller yüksekokulu, konservatuar ve sivil havacılık. Dokuz adette meslek yüksekokulumuz var. Fırat Üniversitesi ön lisans ve lisans düzeyinde az önce söylediğim 3 bölüm dışında bütün lisans ve ön lisans bölümlerine sahip” diye konuştu.

“ELAZIĞ, ULAŞIM AÇISINDAN HİÇBİR PROBLEMİ OLMAYAN BİR ŞEHİR”

Öğrenciler için ulaşımın önemli olduğuna dikkat çeken Rektör Göktaş; “Elazığ dışında üniversitemizi tercih edecek adayların muhtemelen önemsedikleri bir konu da Elazığ’ın ulaşımı ile ilgilidir. Elazığ’da uluslararası bir hava alanı var. Çoğu zaman sabah büyükşehirlere gidip akşam tekrar Elazığ’a dönebilirsiniz. Hava limanımız bölgede bulunan en önemli hava alanlarından birisi. Elazığ yine bir kavşak noktasında bulunuyor. Güneydoğu Anadolu ile İç Anadolu’yu bir birine bağlayan önemli bir kavşak. Bu anlamda hemen hemen tüm Türkiye’nin her yerinden Güneydoğuya veya doğuya giden her otobüs Elazığ üzerinden gidiyor. Bu açıdan bakıldığında da Elazığ ulaşım açısından hiçbir problemi olmayan bir şehir” şeklinde konuştu.

 “ÖĞRENCİLER ULAŞIM SIKINTISI YAŞAMAYACAK”

Rektör Göktaş; “Üniversitemizin iki kampüsü var. İki kampüste bir birine 500 metre uzaklıkta. Dolayısıyla şehrin ortasında kalmış ama aynı zamanda kampüs havasını da korumuş bir yerleşkemiz var. Böyle olunca öğrenci hem kampüs hayatını yaşayacak hem de kolaylıkla yürüyerek şehir merkezine gidebiliyor. Fırat Üniversitesinde okuyan öğrenciler büyük şehirdeki gibi ulaşım sıkıntısı yaşamayacak. Bazı büyükşehirlerimizde öğrencilerimiz sadece kampüse gitmeleri için 50 km gidiyor 50 km geri geliyor. Dolayısıyla bu ciddi bir problem. Aynı zamanda maddi olarak da ciddi bir karşılığı var. Üniversitemizin bu avantajı da göz önünde bulundurmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“FIRAT ÜNİVERSİTESİ 2021 YILINDA ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ OLDU”

Öğrencilerin başarılı üniversitelere de dikkat etmesi gerektiğini belirten Rektör Göktaş; “Üniversitemizin başarıları var. Bir öğrencinin aldığı diploma artık bir etiket. Öğrenciler mezun olduktan sonra herhangi bir iş başvurusunda ben şu üniversiteden mezun oldum diyor. Üniversitemizin 50 yıllık bir birikimi var. Fırat Üniversitesi 2021 yılında Araştırma Üniversitesi oldu. Yükseköğretim Kurumu Başkanlığı Araştırma Üniversiteleriyle ilgili bir etiket düştü. Fırat Üniversitesinin diplomasında ‘Araştırma Üniversitesinden mezun olmuştur’ ibaresi olacak.  Buda öğrencilerimiz için bir avantaj. Çünkü Araştırma Üniversitesi demek Türkiye’de en iyi üniversiteler arasında olan bir üniversite demektir. Bizde Türkiye’de en iyi 20 üniversite arasına girdik. Üniversitemiz Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından tescillendi. Her üniversite araştırma üniversitesi unvanını alamıyor. Üniversitenin vermiş olduğu eğitimin kalitesi, üniversitedeki hocaların yetkinlikleri,  onların yapmış olduğu yayınlar, uluslararası görünürlükleri, yapmış olduğu projeler, almış oldukları patentler, bütün bunlar değerlendiriliyor. Bu araştırmalar sonucu en iyi Araştırma Üniversite etiketi alıyor.  Öğrencilerimiz 208 üniversite arasından en iyi 20 üniversite arasından biri olan Fırat üniversitesi Araştırma Üniversitesinden mezun oldum diyebilecekler” dedi.

“FIRAT ÜNİVERSİTESİ YÖK TARAFINDAN PİLOT ÜNİVERSİTE OLARAK SEÇİLDİ”

Sözlerini sürdüren Rektör Göktaş; “3 ay önce Türkiye’de 208 üniversitenin tamamının dijital dönüşümde geldiği nokta YÖK tarafından değerlendirildi. Üniversitedeki işleyişi ne kadar bilgisayar ortamına taşımışsınız ne kadarı elektrik ortamında gerçekleştiriyorsunuz buda değerlendirildi.  Biz üniversite olarak 208 üniversite içerisinden en iyi 8 üniversite arasına da girdi. Fırat Üniversitesi büyük veri konusunda YÖK tarafından pilot üniversite olarak seçildi. Üniversite öğrencilerimiz bununda bir avantaj olarak kullanabilme imkânına sahipler. Bu neyi gösteriyor;  yazılım konusunda, bilgisayar konusunda, mühendislik konusunda, elektronik konusunda üniversitenin geldiği noktayı YÖK’ün tescillediği bir nokta dolayısıyla biz bu anlamda da Türkiye’de 8. Üniversiteyiz” ifadelerine yer verdi.

“MÜHENDİSLİK FAKÜLTEMİZ, TÜRKİYE’DE İLK 5’İN İÇERİSİNDE”

“Mühendislik Fakültemiz Türkiye’de çok iyi bir noktada” diyen Rektör Göktaş; “ Üniversitemizi tercih edecek kardeşlerimizin dikkat etmesi gereken noktalar şunlar; ekonomik, personel sayısı ve liyakati çok önemli. Elazığ’ın öğrencisi komşu iller ama 81 vilayetten de öğrencimiz var. Ama çoğunlukla öğrencimiz ilimizden ve komşu illerden.  Mühendislik okumak isteyen öğrenci kardeşlerimiz şuna dikkat edecek;  Fırat üniversitesi mühendislik alanında Türkiye’de nerede, dünyada nerede? Ona bakacak. Şu anda mühendislik fakültemiz, nerdeyse kurulduğu günden beri Türkiye’de ilk 5’in içerisine giriyor. Mühendislik alanında hem Teknoloji Fakültemiz hem de Mühendislik Fakültemiz gerçekten Türkiye’de çok iyi bir noktada” şeklinde konuştu.

“SAĞLIK ALANINDA ÜNİVERSİTEMİZ ÇOK İYİ BİR DURUMDA”

Sağlıkla ilgili tüm bölümlerin Fırat Üniversitesi’nde mevcut olduğuna dikkat çeken Rektör Göktaş; “Sağlık alanında Tıp Fakültemiz, Diş Hekimliği Fakültemiz, Sağlık Bilimleri Fakültemiz,  Eczacılık Fakültemiz var.  Ama bu sene Eczacılık Fakültemize öğrenci almıyoruz, seneye alacağız. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuz var. Sağlıkla ilgili alanda tüm bölümlerimiz var. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 38 yıllık bir fakülte. Tüm alanlarda çok yetişmiş hem Türkiye’de hem de dünyada çok saygın hocalarımız var.   Büyükşehirlerde okumanın bazı avantajları vardır ancak bu eskide kaldı.  Şu anda Elazığ,  Ankara ve İstanbul arasında önemli bir fark yok.  Ankara’da İstanbul’da ne varsa Elazığ’da da var. Tercih yaparken üniversite seçerken şuna da bakılması lazım; Ankara’daki 300 kişilik bir sınıfta mı okumak istiyorum yoksa daha az bir sınıfta mı okumak istiyorum? Yetişmek açısından bazı meslekler doğrudan uygulamayı gerektirir. Tıp, diş okuyan bir öğrenci birebir uygulama yaparsa ancak kendini yetiştirebilir. Yani büyük üniversite,  büyükşehir ben burada en iyi eğitimi alırım demesinler. Tıp Fakültemiz 200 öğrenci alıyor. Amfilerde, hastanede birebir uygulama fırsatı var. Bazı üniversitelerin hastanesi bile yok. Diş Hekimliği Fakültesi’ni de ele alayım. Komşu illerimizde Diş Hekimliği Fakültesi var ama hastanesi yok.  Öğrenciye diyor ki 2 sene git buraya 3 sene git İnönü’ye devam et. Bizim üniversitemizde ise öğrenci gelir yerleşir buraya.  Sağlık alanında üniversitemiz çok iyi bir durumda” dedi.

 “VETERİNER FAKÜLTEMİZ TÜRKİYE’DE HEP 1. OLUYOR”

“Veteriner Fakültemiz Türkiye’de hep 1. Oluyor” diyerek sözlerini sürdüren Rektör Göktaş; “ Veteriner Fakültemiz; eğitim öğretimin kalitesi, bilimsel çalışmalar, akademik kadro yönünde Türkiye’de hep 1. olan bir fakülte. Veteriner Fakültemiz Cumhuriyet döneminde kurulan ilk veteriner fakültesidir. Yani öğrenciler Veterinerlik Fakültesi’ni de değerlendirebilir. Sağlık Bilimleri Fakültemiz var. Ebelik, hemşirelik, fizyoterapi ve rehabilitasyon okumak isteyen öğrencilerimiz şu anda akademik yapılanmasını tamamlamış bir fakültemizdir. Oradaki öğrenciler şehrimizde bulunan Fethi Sekin Şehir hastanemizde uygulama fırsatı da buluyorlar. Elazığ’da okumak isteyen öğrencilere orayı da söyleyebilirim. Onun dışında İlahiyat, İktisat, İşletme Fakültelerimizin de akademik ve fiziki yapılanmaları tamamlanmış durumda” diye konuştu.

“2 BİN 100 AKADEMİK PERSONELİMİZ VAR"

Fırat Üniversitesi’nin güçlü akademik personeliyle öğrencilere eğitim veren bir üniversite olduğuna vurgu yapan Rektör Göktaş; “Bir de şuna değinmek istiyorum özelikle bizim öğrencilerimiz bu bölgedeki öğrencilerden oluşuyor. Üniversitemizin dağlımı bu şekilde oluşuyor. Bu bölgede okuyan öğrencilerin şuna da dikkat etmesi lazım; bazı üniversiteler var ki profesör sayısını say desen iki elin parmağını geçmez. Fırat Üniversitesi’nde 450 profesör,  250 civarında doçent,  330 civarında doktor öğretim üyemiz var. Yani araştırma görevlisi, öğretim görevlisi hiç onları saymıyorum bile. Yani 700 küsur civarında da onlar var. Bizim toplamda 2 bin 100 civarında akademik personelimiz var. Düşünün bir yerde hiç doçent ve profesör görmeden mezun olmak var, bir yerde de ciddi bir akademik birikimi olan doçentten profesörden ders almak var” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’NİN EN YEŞİL KAMPÜSÜ FIRAT ÜNİVERSİTESİ”

Güvenli kampüs belgesini aldık. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde zaman zaman menfi olaylar oluyor olsa da şehrimiz Türkiye ortalamasının çok üzerinde. Elazığ; bir kültür şehri, bir sanat şehri, yaşanabilir şehirler arasında. Üniversitemiz bu anlamda gerçekten iyi bir üniversite. Yeşil kampüs alanında Uluslararası UI Green Metric sıralamasında üniversitemiz dünyada 244’üncü Türkiye’de 13. sırada yer aldı. Demek ki Türkiye’nin en yeşil kampüsü Fırat Üniversitesi. Üniversiteyi genel olarak özetlemek gerekirse üniversitemizi tercih edecek öğrenciler; 50 yıllık bütün akademik yapılanmasını tamamlamış, fiziki yapılanmasını tamamlamış, Türkiye’nin en nezih üniversitesinde okuyabileceklerini kesinlikle bilmeleri gerekiyor. Öğrenci tercih yaparken bir kere başarı sıralamasına bakacak. Daha sonra okumak istediği bölüme bakacak. Üniversite sınavı tekrarlanan bir sınav. Yani çok kapasiteli öğrenciler var. O gün sınava girmiştir başı ağrımıştır sınavı yapamamıştır. Çocuk kendi kapasitesini bilir, ailesi de bilir. Okumak istediği bölüm çok önemli” dedi.

“TERCİH YAPARKEN ŞEHRİN VE ÜNİVERSİTENİN İMKÂNLARINA BAKILMALI”

“Tercih yaparken şehrin ve üniversitenin imkânlarına bakılmalı” diyen Rektör Göktaş; “Aynı zamanda ailesinin maddi imkânları da önemli. Maddi imkânları yetmediği bir yerde öğrenci okuduğu zaman bir takım psikolojik sorunlar bile yaşayabilir. İstanbul gibi bir şehirde bir öğrenci okutmak neredeyse bir öğretmen maaşı kadar para gerektiriyor. Dolayısıyla bu bölgedeki kardeşlerimizin tercih yaparken ailelerini illa ben büyükşehirde okumak istiyorum diye diretmemeleri gerekiyor. Büyükşehirlerde hem zaman mefhumu hem maddi külfetleri insanları çok zorluyor. Böyle olunca da öğrenci kardeşlerimizin muhakkak şu bir haftalık süre zarfında özellikle bu 4 noktayı çok iyi değerlendirmeleri gerekiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

banner3
Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 28 Eylül 2022
İmsak 04:47
Güneş 06:09
Öğle 12:19
İkindi 15:40
Akşam 18:19
Yatsı 19:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1