Fahiş fiyatlar kiracıları mağdur etti!

Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de yüksek kira fiyatları ve artışları söz konusu.  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) son verilerine göre ülkedeki kira artış oranları son bir yılda %100'ün üzerine çıktı. Uygulanan bu fahiş fiyatlı zamlar ise milyonlarca kiracıyı mağdur etmeye başladı. Elazığ’da 6.8 şiddetindeki depremin ardından kent genelinde ağır hasar alan binlerce ev yıkılmış, kiralar bir anda 3 misline çıkmıştı. Aradan yaklaşık 2,5 yıl geçmesine ve 24 bin 83 konutun yapılmasına rağmen kiralar yine istenilen seviyelere düşmedi. Önceleri tek umutlarının TOKİ evlerinin bitmesi olduğunu dile getiren vatandaşlar, konutların tamamlanmasına rağmen ne yazık ki kira fiyatlarının halen aynı olduğunu ve hatta git gide yükseldiğini ifade etti. Halen fırsatçılığın devam ettiğini belirten emlakçılar ise kiraların artışını yazın yapılan düğünler ve tayin olaylarına bağladı.

ELAZIĞ 25.05.2022, 16:51 30.05.2022, 13:16
Fahiş fiyatlar kiracıları mağdur etti!

 Özel Haber:  Lokman POLAT / Aysun ÇETİN KILIÇ 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı fahiş kira fiyatları ile ilgili harekete geçti. Geçtiğimiz gün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum başkanlığında bir toplantı yapılarak geliştirilecek olan yeni modeller ele alındı. Toplantıda alınan kararlara dair açıklama yapan Bakan Kurum, ev sahibi de kiracı da mağdur olmayacağını belirterek detayların, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını söyledi. Vatandaşlar ve emlakçıların gözü ise açıklanacak yeni modelde. TCMB'nin son verilerine göre ülkedeki artış son bir yılda %100'ün üzerine çıktı. Uygulanan bu fahiş fiyatlı zamlar ise milyonlarca kiracıyı mağdur etmeye başladı. Kiracı şikâyetleri, ev sahibi tarafından çeşitli bahanelerle evden çıkarılma ve barınma büyük bir sorun haline gelirken, hükümet konuya el attı.

ÇÖZÜM YOLLARI ELE ALINDI

Kira artış oranları ve kiralama hükümlerine ilişkin düzenlemenin görüşüleceği toplantıda, Ticaret Bakanlığı ve TBMM'den ilgililerin de hazır bulunması bekleniyor. Kira artışları dar gelirli, üst düzey ayırt etmeden tüm vatandaşları etkiliyor. Taşınma işlemlerine emlak komisyonu, depozito ve nakliye ücretleri de eklenenince hem yeni evlenen hem de çeşitli bahaneler ile mevcut evlerinden çıkartılan vatandaşlar kara kara düşünerek, başlarını sokacak bütçelerine göre bir ev arıyor.

ELAZIĞ’DA EV KİRALARI NASIL?

Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen deprem sonrası artan ev kiraları son dönemlerde artan fahiş fiyatlarla daha da yükseldi.  Kentin hem doğusunda hem de batısında kira fiyatları vatandaşları zorluyor. Özellikle yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte kira fiyatları yeni evlenecek çiftlerin kâbusu olurken aynı zamanda tayincilerin de zorluk çekmesine neden oldu.

KİRALARIN EN YÜKSEK OLDUĞU YERLER ŞEHRİN BATISI

Emlakçıların ve ev sahiplerinin yoğun olarak kullandığı web sitesinden alınan verilere göre; Elazığ batı tarafında bulunan Abdullahpaşa, Cumhuriyet ve Hilalkent Mahallelerinde ev kiraları 900 TL ile 6 bin TL arasında değişiyor. Evin bulunduğu konuma göre bodrum katlar bin TL’nin üzerinde kiralanırken, 1+1 evler için 3 bin TL, lüks daireler için ise 6 bin TL’ye kadar kira bedeli isteniyor. Ortalama 3+1 evlerin kiraları ise konumuna, bina yaşına ve bulunduğu kata göre bin 250 TL ile 3 bin TL arasında değişiyor. Şehrin doğusunda Şehir Hastanesi’nin bulunduğu Doğukent Mahallesi’nde kiralık daireler site ve müstakil olmak üzere bin 800 TL ile 5 bin TL arasında değişkenlik gösteriyor. Alt limitten başlayan ev kiralarında yapı yaşları 15 ile 20 arasında değişirken evin iç yapısı da kiraları etkileyen en önemli unsurların başında geliyor.

ŞEHİR MERKEZİNDE 20 YAŞ ÜZERİ YAPILAR 3 BİN TL’YE KİRALANIYOR!

Şehirde yapı stokunun en yoğun ve yapıların ağırlıkla eski olduğu Esentepe, Fevzi Çakmak, Yıldızbağları,  İcadiye, Rızaiye, Zafran, Üniversite, Yeni Mahalle, Nailbey, Kültür ve İzzetpaşa Mahalleleri ve civarlarında kira fiyatları kiralanacak olan evden istenilen kriterlere göre değişiklik gösteriyor. Sobalı evlerin ağırlıklı olduğu mahallelerde 25 yaşın üstünde sobalı ve bodrum kat dairelerin kira fiyatları 600 TL’den başlıyor. Yeni yapıların da mevcut olduğu mahallelerde en yüksek kira bedeli 3 bin TL’ye kadar devam ediyor. Diğer mahallelerde de yeni yapılar 3 bin TL civarında kiraya verilirken şehir merkezi olarak adlandırılan bu mahallerde 20 yaş üzeri yapılar 3 bin TL’ye kiralanıyor.

TOKİ’NİN BİTMEYEN SORUNLARI VATANDAŞI DÜŞÜNDÜRÜYOR

Yeni yapı stoğunun ağırlıklı olduğu Ataşehir, Sürsürü ve Çaydaçıra mahalleleri yüksek kira fiyatlarında başı çekiyor. Eski yapıların çok az olduğu mahallelerde kira fiyatları bin 500 TL’den 4 bin 500 TL’ye kadar devam ediyor. Bina yaşı ortalama 3 ile 4 arasında olan yapılara merkeze yakınlıkları baz alınarak ortalama 2 bin 500 TL’den kiralanıyor.  24 Ocak depreminin ardından kentin hem merkezinde hem de yeni alanlarda yapılan TOKİ konutları ise ortalama 800 ila bin 500 TL arasında kiralanırken, TOKİ’lerdeki sorunlar vatandaşı bu evleri kiralarken düşündürüyor. Hem evlerin halen devam eden aksaklıkları hem de ulaşımın diğer mahallelere göre daha zor olması TOKİ’ye olan talebin azalmasına neden oluyor.

“ÜLKEDE YAŞANAN EKONOMİK SIKINTILAR KİRACILARI DA VURDU”

Depremden sonra Elazığ’da kiraların arttığını ve hiç düşüşe geçmediğini ifade eden vatandaş Selma Kaplan; “Ülkede yaşanan ekonomik sıkıntıları her alanda görüyoruz. Hepimizin bildiği gibi Elazığ 2020 yılında büyük bir deprem yaşadı. Depremden sonra Elazığ’ın kendine gelemedi. Fırsatçılar ne yazık ki depremde de yine iş başındalardı. Depremden sonra Elazığ’da ciddi anlamda kiralarda bir yükseliş oldu. Depremden sonra kiralar arttı hiç düşmedi. Binlerce yapı hasar gördü. Vatandaş evinden çıkmak zorunda kaldı. Böylece evi hasar görmeyen ev sahipleri, evlerini fahiş bir şekilde kiralığa çıkarttı. Hatta bazı kişiler evini daha fazla kiraya verebilmek için kiracılarını çıkartıp evini tekrar kiralığa çıkardı. Bizim vatandaşımız maalesef böylesi felaketlerde birbirine yardımcı olacağına tam tersi bir tekme de ben atayım diyor” şeklinde konuştu.

“3 AYDIR BÜTÇEMİZE UYGUN EV BULAMADIK”

Deprem konutlarının teslim edilmesine rağmen kiraların istedikleri fiyatlara düşmediğini aktaran Kaplan; “Depremden sonra Elazığ’da TOKİ tarafından binlerce ev yapıldı ve teslim edildi. TOKİ evleri tamamlayınca kiralar düşer ümidindeydik ama maalesef böyle bir şey olmadı. Ülkemizde artan, çıkan bir şey bir daha düşmüyor. İnsanların aldığı para ortada. Bu kiralar ile bir şey yiyip içemiyoruz. Pazara, markete gidiyorsun.  Zaten eli boş dönüyorsun. Üstüne birde kira fiyatları var, yazık günah bu insanlara. Nişanlıyım yaklaşık 3 aydır bütçemize uygun ev arıyoruz bulamıyoruz. Yazın düğünümüz olacak düğünden önce evimizi ayarlamamız lazım ama kolay olacak gibi gözükmüyor. Allah zorda olanların yardımcısı olsun” diyerek kentteki kira fiyatlarına isyan etti.

“DEPREM KONUTLARI YAPILMASINA RAĞMEN KİRALARDA DÜŞÜŞLER OLMADI”

Kira artışlarındaki yüksekliğe dikkat çeken emlakçı; “Kira durumları şu anda biraz yüksek. Konutların tamamı teslim edildiğinde kiraların biraz düşmesini bekliyoruz. Deprem konutları yapılmasına rağmen halen istenilen düşüşler olmadı. Kiralar normalin üstünde. Bu konuda bize ciddi anlamda şikâyet çok geliyor.  Ev sahipleri kira fiyatlarını daha fazla artırmak için çeşitli bahaneler sunarak kiracıyı çıkartıp yeni kiracıya daha yüksek fiyattan evlerini kiralamak istiyor. Evler teslim edildikçe kiralık daireler artıyor. Bunun yanı sıra yazın gelmesiyle birlikte kiralar da artacak. Neden? Diye soracak olursanız; nedeni de şu; yazın düğün olayları çok oluyor. Evlenen kişiler ev arama peşine düşüyor. Ev sahipleri bunu bildikleri için kirayı artırıyorlar. Yeni evlenen kişiler genellikle yeni, temiz evlere girmek istiyorlar” dedi.

“TAYİN OLAYLARI EV KİRALARINI ARTIRIYOR”

Tayin zamanında kiraların arttığına vurgu yapan emlakçı; “Yazın kiraların artmasının bir diğer nedeni ise tayin olayları. Tayini çıkan ya da tayini Elazığ’a gelen aileler oluyor. Tayini Elazığ’a gelen aileler genellikle ev bulmakta zorluk çekiyor. Elazığ’ı bilmediğinden, hangi mahallede dairelerin ederini bilmemeden evi kiralıyor. Bu konuda tayincilerin mutlaka emlakçılara danışması lazım. İnternet üzerinden kiralanan evleri sağlıklı bulmuyorum. Adam evinin fotoğrafını çekiyor internete koyuyor. Kiracılarda ev aramak için kolaya kaçıp hemen ben bir internete bakayım diyor. Bu çok yanlış. İnternete koyulan evler ciddi anlamda yüksek fiyata kiralığa koyuluyor” ifadelerini kullandı.

“İNTERNET SİTELERİ EVİN DEĞERİNE GÖRE FİYAT BİÇMİYOR”

Her evin farklı bir değeri olması gerektiğini ifade eden emlakçı; “Eğer 900 liralık eve bin 200 lira kira veren olursa yanındaki adam da 900 değil, bin 200 lira kira ister. Piyasa zaten bu şekilde artıyor. Bunun yanı sıra internet siteleri, bizi bitirdi. İnternet siteleri esnafı ezip geçiyor. Biz emlakçılar evlere fiyat biçiyoruz. Ona göre kiralık ya da satışa çıkartıyoruz. İnternet siteleri öyle değil. Kafasına göre fiyat biçiyorlar. Ederi budur demiyorlar. Dünyanın parasını alıyor. İnternet sitesinde bilirkişi olmadığı için istedikleri gibi fiyat koyuyorlar. Ne yazdılarsa onu görüyoruz. Evi 800 TL değerinde olmayan kişiler internet sitelerindeki ev ilanlarına bakarak fiyat biçiyorlar. Orada o kötü eve bu kadar istiyorlar, bizim ev ondan güzel deyip yüksek fiyat istiyorlar. Ama biz emlakçılara ev gösterildiği zaman senin dairen bu kadar, fazlası olmaz diyoruz” dedi.

banner3
Yorumlar (0)
15
açık
Namaz Vakti 04 Temmuz 2022
İmsak 03:07
Güneş 04:57
Öğle 12:33
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:40
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31