Elazığlılar, Bakan Soylu ve Bakan Kurum’a içlerini döktü!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanı Murat Kurum, beraberindeki heyet ile Elazığ’a geldi. Bakan Soylu ve Bakan Kurum depremden sonra Elazığ’da yapılan çalışmalara dikkat çekti. Bakan Soylu, “Eksikliklerimiz olabilir bunların giderilmesi noktasında devletimizin gücü ve kudreti var” diyerek vatandaşlara moral oldu. Bakan Kurum ise vatandaşın en fazla merak ettiği kentsel dönüşüm evlerinin ödeme planlarına açıklık getirerek, AFAD’tan hak sahibi olanlarla kentsel dönüşüm evleri olan vatandaşların benzer ödemeler yapacağını müjdeledi. Bakan Soylu ve Bakan Kurum ile bir araya gelen depremzedeler ise sorunlarını da taleplerini de bakanlara iletti. Kimi vatandaş memnuniyetini kimisi ise memnuniyetsizliğini aktardı.

ELAZIĞ 27.04.2022, 16:34 10.05.2022, 14:15
Elazığlılar, Bakan Soylu ve Bakan Kurum’a içlerini döktü!

Haber: Kübra TÜRKAN

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Elazığ’a geldiler. Bakan Süleyman Soylu ve Bakan Murat Kurum Elazığ Valiliği’nde düzenlenen İl Değerlendirme Toplantısına katıldı. Toplantının ardından Bakan Soylu ve Bakan Kurum açıklamalar yaptı.

BAKAN KURUM: YAKLAŞIK 18 BİN KONUTUMUZU TESLİM ETTİK!

Bakan Kurum yaptığı açıklamada, “24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’da Sivrice merkezli yaşamış olduğumuz depremde 41 canımızı kaybetmiştik 37 Elazığ 4 Malatya olmak üzere 41 canımızı kaybetmiş ve tüm Türkiye olarak yasa boğulmuştuk. Bizde o gün bakanımızla birlikte Elazığ’ımızın yarasını sarmak için cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde harekete geçtik. Cadde cadde, sokak sokak harekete geçtik. Biz sözler verdik. Kardeşlerimiz bize inandılar. Biz de bundan önce olduğu gibi onların beklentilerini boşa çıkartmadık. Rezerv alanlarda yeni konutlar yapmış olduk. Bu çerçevede konutlarımızın yaklaşık 17 bin 800’ünü teslim ettik. Yaklaşık 18 bin konutumuzu teslim ettik. Etaplar halinde teslim sürecimiz devam ediyor” dedi.

BAKAN KURUM, KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILARININ ÖDEMELERİNE AÇIKLIK GETİRDİ

Vatandaşın en fazla merak ettiği konulara da açıklık getiren Bakan Kurum; “Vatandaşlarımız kentsel dönüşümden faydalanarak yaptıkları konutların ödemelerini nasıl yapacaklarıyla ilgili beklentiler vardı. Konut bedelleri, AFAD’tan hak sahibi olan vatandaşlarımızın almış olduğu konut fiyatlarına yakın olacak. Ödemeleri Eylül 2022 itibariyle başlayacak. Faizsiz bir şekilde 18 yıl eşit bir şekilde ödemelerine başlamış olacaklar” şeklinde görüş bildirdi.

BAKAN KURUM: ELAZIĞ’DA ÇOK ÖNEMLİ BİR DÖNÜŞÜM GERÇEKLEŞTİRDİK!

“Toplamda 24 bin 900 konut yapımı planlandı Elazığ ve Malatya’da toplamda 36 bin konut yapımı planlanarak Cumhuriyet tarihinin en büyük deprem dönüşümlerini hem Elazığ merkezde hem de Malatya’da yapmış olduk. Elazığ’da; Mustafapaşa’da, Abdullahpaşa’da, Rüstempaşa’da, Sürsürü Mahallesi’nde, Zafran’da Elazığ için de gerçekten çok önemli bir deprem dönüşümünü gerçekleştirdik. Aynı zamanda belirlemiş olduğumuz rezerv alanlarda da uydu kentleri yapmış olduk” şeklinde görüş bildirerek bir kez daha depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi ve Elazığlılara geçmiş olsun temennisinde bulundu. Ayrıca Bakan Kurum, Elazığ’dayken kendini evinde hissettiğinin notunu düştü.

BAKAN SOYLU: PEŞİ SIRA GELEN AFETLERLE SINANDIK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Peşi sıra gelen afetlerle hem ülkemiz büyük bir sınamadan geçti hem de aynı zamanda insanlarımız da büyük bir sınamadan geçtiler. Acılar yaşadık, sıkıntılarla karşı karşıya kaldık. Vatandaşımızın bu süreçlerden sonra beklediği devletimizin kendine el uzatmasıydı. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu irade, bize verdiği talimatlar ve tüm paydaşlarımızla, tüm arkadaşlarımızla meseleleri takip etmekte ortaya koyduğu duyarlılık bize elbette ki güç verdi” ifadelerini kullandı.

BAKAN SOYLU: SORUNU ÇÖZMEYE ÇALIŞAN BİR ANLAYIŞ ORTAYA KONULDU

“Özellikle afete her meselenin kendine ait çözümü söz konusu. Ama devletimiz her sorunun üstesinden gelebilmek için el birliği ile çalıştı” diyerek sözlerini sürdüren Bakan Soylu; “Sorunu çözmeye çalışan bir anlayış ortaya konuldu. 18 bin ev tamamlandı, 17 bini teslim edildi ve diğerleri ile ilgili bütün süreçler anı anına takip ediliyor. Ev yapılamayacak birçok yerde evler yapıldı. Köyünden şehrin içerisinde olan yere kadar. Burada tek bir süreç düşünüldü. Vatandaşımızın devlete olan itimadının, güveninin sarsılmaması yönünde irade ortaya konuldu” şeklinde konuştu.

BAKAN SOYLU: AFETLERİN ŞÖYLE BİR SONUCU VAR; ŞEHİRLER YENİLENİYOR!

Bakan Soylu, “Elazığlı hemşehrilerimiz, Malatyalı hemşehrilerimiz kışın ortasında çok zor günler geçirdiler. Ama bu el birliği ile atlatıldı. Hem vatandaşımızla el ele hem de bütün devlet kurumlarımızla el ele bir süreç yaşamış olduk. Afetlerin acı tecrübeleri var. Ama afetlerin şöyle bir sonucu da var. Şehirler yenileniyor. Hem alt yap yenilenmiş oluyor, alt yapılar yenilenmiş oluyor. Yeni dönemin imar, inşa ve ihya açısından modelleri ortaya çıkmış oluyor” dedi.

BAKAN SOYLU: VATANDAŞIMIZA YAKIŞIR KONUTLAR KAZANDIRILDI

Cumhurbaşkanının talimatı ile vatandaşa örnek konutlar kazandırdıklarına dikkat çeken Bakan Soylu; “Afet konut prototipi vardı bunun dışına çıkıldı. Bir afet konutu değil orta üst donanımda bir konut yapımıyla ve modeliyle karşı karşıya kaldık. Bu da Türkiye’nin geldiği seviyenin neresi olduğunu göstermektedir en Elazığ’la ilgili Cumhurbaşkanımızın verdiği talimat; ‘biz vatandaşımıza model ve örnek bir konut yapacağız’ oldu. O konutlar bundan sonrası için de örnek teşkil edecek. Hem köyde hem kırsalda yapılanlar. Şehirlere bir de karakter kazandırıyor. Biz tamamlayalım, afet konutlarını bitirelim diye bir anlayış ortaya konulmadı. Hem vatandaşımıza yakışır hem de devletin elini uzatmasıyla birlikte ortaya konulacak konutlar o şehre bir mimarı üslup kazandırıyor. Ben bu konuda gayret gösteren Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan belediyelerimiz hepsine teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

SÜRSÜRÜ DE VATANDAŞIN BİR KISMI DUACI OLDU BİR KISMI DA SORUNLARINI AKTARDI!

 Bakanlar Valilikteki programın ardından Sürsürü’de tamamlanan deprem konutlarında yaşayan vatandaşlar ile buluştu. Burada vatandaşların bir kısmı duacı olurken bir kısmı ise konutlarına dair yaşadıkları sıkıntıları ifade ederek, bu sorunların giderilmesi adına Bakanların kendilerine yardımcı olmasını talep etti. Bakan Soylu burada bazı ailelere misafir oldu. Bakan Kurum ise konutların peyzaj çalışmalarını da inceledi. Bakan Kurum’un yanına gelen bir aile Kesirik’te evleri olduğunu bir sorunları olmadığı halde evlerinin yıkılacak olduğunu iddia ederek Bakan Kurum’dan kendilerine yardımcı olmasını istedi. Bakan Kurum, aileye yardımcı olmasını isterken, asla devletin vatandaşın sağlam konutlarını yıkmayacağını ifade etti. Bakan Soylu burada birkaç aile ziyareti yaparak, Elazığ programını sonlandırdı.

MUSTAFAPAŞA SAKİNLERİ, MEMNUNİYETSİZLİKLERİNİ YÜKSEK PERDEDEN İFADE ETTİ

Bakan Kurum buradan Mustafapaşa’daki Toplu Konut Alanına giderek, buradaki vatandaşlarla bir araya geldi. Burada vatandaşlar özellikle kuralardan dolayı mağduriyetler yaşadıklarını ifade etti. Zaman zaman vatandaşın sesi de yükseldi. Bir vatandaş 10 kişi ile 70 metrekare evde yaşayamadığından dert yandı bir diğer vatandaş ise koridorların çok dar bir şekilde planlandığını ve buzdolabı gibi büyük eşyaları evlerine yerleştiremediklerini ifade etti. Burada vatandaşlar sorunlarını hem alanda olan AK Parti Elazığ Milletvekillerine hem de Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’na da ifade etti. İftara dakikalar kala, Bakan Kurum vatandaşların sorunlarına ilişkin kendisine yönelttiği notları da alarak bu alandan ayrılarak Abdullahpaşa’daki sokak iftarına katıldı. Sokak iftiranda Bakan Kurum’un yanına gelen bazı vatandaşlar bir takım taleplerini iletti.

BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI: ELAZIĞ’A GÖSTERİLEN KARDEŞLİĞİ UNUTMAYACAĞIZ!

Sokak iftarında oruçlar açıldıktan sonra programa katılan bazı protokol üyeleri de konuşma gerçekleştirdi. Alandakileri kısa bir şekilde selamlayan Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları; “Depremin ardından Elazığ’da 25 bin konut teslim ettiniz. Biz sizlere minnettarız. Şehrimiz adına size şükranlarımı sunuyorum. Depremin yaraları sarılması adına büyük gayretler sarf ettiniz. Elazığ milleti olarak sizin kardeşliğinizi unutmayacağız. Bakanımıza ve cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

VEKİL BULUT: BUGÜN BAKANIMIZI MEMLEKETİNDE MİSAFİR ETTİK

AK Parti MKYK Üyesi, Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, “Bugün bakanımızı Elazığ’da ağırlamaktan çok mutlu olduk. Bakanımızı aslında memleketinde misafir ettik. İki bakanımıza da hoş geldiniz diliyorum. Evine yerleşmiş olan teyzemizin evine gittiğimizde bize; oğlum Murat Kurum’a söyleyin artık Elazığ’da 25 bin evi var. Elazığ yapılan iyiliği hiçbir zaman unutmayacaktır. Bir kez daha hoş geldiniz sefa verdiniz”  ifadelerini kullandı.

VALİ DR. TORAMAN: ELAZIĞLILARIN GÖNLÜNDE YER ETTİNİZ

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “Elazığ’daki depremi müteakip cumhurbaşkanımızın riayetinde bakanlarımız devlet nerede sözünü ortadan kaldırdı. Elazığlıların gönlünde yer ettiniz. Elazığlılar konutlara kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor. Bu konutların yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

BAKAN KURUM: KARDEŞLERİMİZİN PROBLEMİ VAR MI DİYE SORMAYA GELDİK?

Murat Kurum, “Bugün bizim için apayrı bir gün. İnanın Elazığ’a her geldiğimizde içimiz kıpır kıpır ediyor. Burada aylarca vakit geçirdiğimiz kardeşlerimizin problemi var mı, verdiğimiz sözleri tutabiliyor muyuz diye İçişleri Bakanımız ile geldik. Bir problem varsa dinlemek istedik. 24 Ocak’ta toplam 41 canımızı kaybettik. Acıları dünkü gibi içimizde. Vatandaşlarımızın hüznüne o günden bugüne ortak olduk. Vatandaşlarımızın mutluluğuna ortak olabilmek için çalıştık” dedi.

BAKAN KURUM, ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Sözlerini sürdüren Bakan Kurum, “Bakanlıklarımız, AFAD, Jandarma, UMKE, Kızılay, Kentsel Dönüşüm ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüzle; TOKİ ve İller Bankamızla; Sürsürü’nün, Mustafapaşa’nın, Rüstempaşa’nın, Abdullahpaşa’nın sokaklarından, caddelerinden 1 ay boyunca ayrılmadık. Bir enkaz alanından bir diğerine, depremzede kardeşlerimizle birlikte koştuk. Şuan da iftarımızı yaptığımız Abdullahpaşa’nın sokakları, binaları, şu duvarları şahittir; ne zaman bir sokağın köşesini dönsek, acaba oradan bir güzel haber alabilir miyiz umudunu yaşadık. Ne zaman ekiplerimiz “sessizlik!” diye bağırsalar, kalbimiz birisi bulunur diye heyecanla çarptı. Hamd olsun, şehrin tamamında arama-kurtarma, hasar tespit ve yıkım çalışmalarımızı hep birlikte tamamladık. O bir ay boyunca Türkiye, büyük bir aile oldu. Milletimiz tüm fertleriyle; millet olmanın ne anlama geldiğini tüm dünyaya gösterdi.  Ben bu anlamda “Gel kardeşim diyerek; sarsılan binlerce eli sımsıkı tutan, milletimizi yüreğine saran” tüm arama-kurtarma, hasar tespit ekiplerimize ve aziz milletimize teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

BAKAN KURUM: DEPREMİN ARDINDAN HİÇBİR KARDEŞİMİZİ AÇTA AÇIKTA BIRAKMADIK

Bakan Kurum, “Depremin ardından hiçbir kardeşimizi açta, açıkta bırakmadık. Cumhuriyet tarihimizin en hızlı ve en kapsamlı kentsel dönüşüm çalışmasını, Elazığ ve Malatya’mızda başlattık. Yeşil alanlarıyla, spor salonlarıyla, parklarıyla, geniş otoparklarıyla, bisiklet ve yürüyüş yollarıyla, yeni yaşam alanlarıyla Yeni Elazığ’ı hep birlikte imar, inşa ve ihya ettik. Elazığ ve Malatya’da toplam 36 bin yeni yuva ve işyerimizin inşa çalışmalarında artık son aşamaya geldik. İlk etapta 7 ay gibi kısa bir sürede tamamladığımız 8 bin yuvamızı, Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, depremzede kardeşlerimize, sizlere teslim ettik. Kalan konutlarımızı da etaplar halinde teslim ederek, tek bir afetzede kardeşimizi dahi evsiz bırakmadık. Şunun altını gururla çizmek istiyorum: Türkiye artık vatandaşlarını depremlere, sellere, yangınlara, afetlere teslim etmiyor. Artık enkaz altında kalan bir Türkiye yok! Gerek afet anında gerek sonrasında vatandaşının yaralarını hızla saran, ona yeni sıcak yuva, bereketli yeni iş imkânı sunabilen; milletinin yanında güçlü bir Türkiye var!” ifadelerini kullandı.

BAKAN KURUM, MÜJDE BEKLEYEN VATANDAŞA MÜJDE VERDİ!

Valilikte verdiği müjdeyi iftar programında da aktaran Bakan Kurum; “İşte sizlerin yanında olduğumuzun bir göstergesi olarak buradan bir müjdemi paylaşmak istiyorum. Kentsel dönüşümden hak sahibi olan depremzede kardeşlerimizin, bizden bir istekleri oldu. Tabi biz, kardeşlerimizin isteklerine kayıtsız kalamadık, kalamayız. Kentsel dönüşümden hak sahibi olan kardeşlerimiz de bundan böyle AFAD’tan hak sahibi olan kardeşlerimizle aynı ödeme imkânlarına kavuşuyor. Evlerinizin bedelleri, AFAD hak sahibi olan vatandaşlarımızla birbirine çok yakın olacak” dedi.

BAKAN KURUM: SADECE DEDİKODU ÜRETENLERE BİZİM BİRLİKTELİĞİMİZ EN GÜZEL MESAJ

Bakan Kurum, “Ödemelere evlerinizi teslim aldıktan sonra başlayacaksınız, 18 yıl vadeyle ve vade farksız olarak geri ödeyeceksiniz. Hayırlı, uğurlu olsun. Hazreti Mevlana; ‘Dertli insan, içi duman dolu bir odaya benzer. Onu dinlemek; o odaya bir pencere açmak gibidir.’ diyor. Bu duman perdesini aralayıp, derdinizi dinlemek bizim görevimiz, bizim vazifemiz. Bu gönül pencerelerinden giren seher serinliği olmak bizim sorumluluğumuz. Biz, güneş görmeyen odaları karanlıktan aydınlığa çıkarmanın derdindeyiz. Bizim bir hayâlimiz var! Biz, milletimizin gözlerinde mutluluğu görmek için çalışıyoruz. Çocuklarımızın gözlerinde istikbali görmek istiyoruz. Bunun için de ne gerekiyorsa, vatandaşımızın ne ihtiyacı varsa onu karşılamaya çalışıyoruz.  Allah’ın izniyle, gözlerimizi bu milletin gözlerinden bir dakika bile ayırmadık, ayırmayacağız. Kulaklarımızı bu milletin sesine bir saniye bile kapatmadık, kapatmayacağız. Ellerimizi sizin ellerinizden bir an bile ayırmadık, ayırmayacağız. Her daim birbirimize sımsıkı kenetleneceğiz, bir olacağız, beraber olacağız.  Biz öyle bir kenetleneceğiz ki bu millete hizmet etmek, eser üretmek şöyle dursun, var olan eserleri boykot edenler, sadece dedikodu üretenler, laf üretenler, gereken mesajı bizim birliğimizden alacak” dedi.

BAKAN KURUM: 2023’TE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’I YENİDEN BAŞKAN YAPACAĞIZ!

“Elazığ’a seçimden seçime gelenler, afet anında vatandaşın yanında olmayanlar, milletin ihtiyaç duyduğu zamanda telefonlarına ulaşılamayanlar milletin gönlünde mahkûm olmuşlardır” diyen Bakan Kurum; “Biz afetlerde, milletimizin zor zamanlarında; İzmir’de, Kastamonu’da, Sinop’ta, Rize’de; Antalya’da Muğla’da; Elazığ ve Malatya’mızda, günlerce, aylarca nasıl kardeşlerimizin yanında durduysak; bundan böyle de milletimizle yan yana, omuz omuza, gönül gönüle olmaya devam edeceğiz. Sözde çevrecilik diyerek, milletin iradesine kastedenlerin; vesayeti yeniden hortlatmaya çalışanların hilelerini tırnaklarıyla parçalayan; Türkiye’nin mimarı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde; hem 2023 hem de 2024’te; sizlerle birlikte; Elazığ’ın gakgoşları ile birlikte şehrimizi, ülkemizi, medeniyetimizi ileri taşımaya aşkla, azimle, kararlılıkla devam edeceğiz! Bu ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan, başkomutanımız, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’a kast edenlere, onu tehdit edenlere diyoruz ki; milletin iradesine tehdit sökmez!  Bu millet, Recep Tayyip Erdoğan’a düşmanlık eden tüm hadsizlere, küheylanlık yapanlara, PKK sevicilerine, Avrupa ülkelerine ‘harekete geçin’ diye yalvaranlara, devleti hedef gösterenlere, şehit cenazelerinde gülüşenlere, bu iflah olmaz güruha; her fırsatta tokadı vurmuş, bundan sonra da vuracak ve yere serecektir. Tarihin seyrini, her zaman olduğu gibi yine; kendini bilmez üç beşi değil, çok çalışanlar değiştirecek! Evelallah çok çalışacağız! Recep Tayyip Erdoğan’ı 2023’te yeniden başkan yapacağız!  Ben Ramazan-ı Şerifinizi bir kez daha tebrik ediyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla, muhabbetle selamlıyorum. Sağ ol var olun, Allah’a emanet olun” diyerek Elazığ’da olmaktan çok mutlu olduğunu aktardı. Buradaki programın ardından birkaç ev ziyareti de gerçekleştiren Bakan Kurum Elazığ’dan ayrıldı.

banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 24 Mart 2023
İmsak 04:52
Güneş 06:14
Öğle 12:35
İkindi 16:02
Akşam 18:45
Yatsı 20:02
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 26 54
2. Eyüpspor 26 53
3. Pendikspor 26 47
4. Rizespor 25 46
5. Keçiörengücü 26 46
6. Sakaryaspor 26 46
7. Bodrumspor 26 41
8. Manisa FK 25 39
9. Boluspor 25 38
10. Bandırmaspor 25 37
11. Göztepe 25 35
12. Tuzlaspor 26 28
13. Altay 26 25
14. Adanaspor 26 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 25 20
17. Gençlerbirliği 25 17
18. Denizlispor 26 17
19. Yeni Malatyaspor 26 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13