Elazığ ve siyaset sele teslim!

Geçtiğimiz gün etkili olan ve dün de etkisini sürdüren şiddetli yağış, hayatı olumsuz etkiledi. Alt geçitlerde sürücüler mahsur kaldı. Bazı konutlar ve işyerleri de sulara teslim oldu. Bunun üzerine Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, altyapı çalışmalarına ilk kazmanın 20 Mayıs tarihinde vurulacağını ifade etti.  AK Parti Milletvekilleri ise her afetin ardından olduğu gibi bu afetin ardından da vatandaşların yaralarının sarılacağını belirtti. Bu gelişmelerin üzerine CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ise “Milletvekili Sayın Metin Bulut’un ifade ettiği gibi bu bir afet değildir, AKP belediyeciliğinin beceriksizliğidir” dedi. Kendisine cevap hakkı doğan ve bu konuda hemen kamuoyunu bilgilendiren AK Parti MKYK Üyesi, Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut da; “CHP Milletvekili Sayın Gürsel Erol’un yağan yağış sonrasında AK Parti’yi ve kadrolarımızı hedef alan basın açıklaması gerçeklerden uzaktır. Vekilin İzmir’in ve Eskişehir’in yağışlardan sonra ne hale geldiğini görmeyip, CHP belediyeciliğini umut olarak göstermesi komedidir. CHP’li milletvekilinin selden, her türlü afetten ve her türlü krizden siyasi rant devşirme çabası beyhude bir çabadır” dedi. Tüm bu olup bitenlerin ardından da sel suları bir şekilde durulsa bile siyasetteki sular durulmuyor yorumlarına neden oldu. Yani Elazığ ve siyaset sele teslim!

ELAZIĞ 05.05.2022, 17:23 10.05.2022, 14:10
Elazığ ve siyaset sele teslim!

Haber- Yorum: Kübra TÜRKAN

Bazı konularda kesinlikle siyaset üstü düşünülmek zorunda özellikle afetlerin ardından birlikte hareket edilmesi yaraların sarılması açısından şart! Geçtiğimiz günlerde etkili olan yoğun yağmur ve dolu yağışının ardından siyasilerin yapıcı ve birleştirici dilden uzak olması haliyle vatandaşları endişelendirdi. Çünkü vatandaşların tek isteği yaralarının ivedilikle sarılması, bir daha benzer sorunlarla karşı karşıya gelmemek adına gerekli düzenlemelerin yapılması ve normal hayatlarına kısa sürede dönebilmek! Bunların olması için de hiç değilse yaralar sarılana kadar siyasilerin birbirlerine daha yapıcı bir dil kullanması gerekiyor. Ama ne yazık ki bunu görememek endişe verici. Peki neler yaşandı işte olup bitenler haberimizin detayında…   

ŞİDDETLİ YAĞIŞ HAYATI FELÇ ETTİ

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğünün uyardığı sağanak yağış Elazığ’da etkili oldu ve etkisini de sürdürmeye devam ediyor. Bir anda bastıran yağmur ve dolu yer yer sel şeklinde görüldü. Yağış ile birlikte birçok ev ve iş yerini su bastı. Alt geçitlerde biriken suyun içerisinde araçlar ve vatandaşlar mahsur kaldı. Onların yardımına ise itfaiye ekipleri yetişti. Vatandaşlar bot ile kurtarılırken, araçlar ise çekici ile çekildi. Bazı yollarda ve kaldırımlarda çökmeler meydana geldi. Özetle Elazığ’ı sel aldı.

BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI: YILLARIN PROBLEMİNİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ!

Yaşanan bu olumsuzlukların ardından Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları da sosyal medya hesaplarından bir paylaşımda bulundu.  Başkan Şerifoğulları;  “Kıymetli hemşehrilerimiz, kısa süreli bir yağışta bile şehrimizin altyapısının ne kadar yetersiz olduğunu görüyoruz. 20 Mayıs’ta gerçekleştireceğimiz altyapı ihalesiyle ilk kazmayı vurarak yılların problemini ortadan kaldıracağız inşallah” dedi.

VEKİL BULUT VE VEKİL BALIK: ZARAR ZİYAN TESPİTLERİNDEN SONRA GEREKEN DESTEKLEMELER YAPILACAK!

Başkan Şerifoğulları’nın bu açıklamasının ardından da AK Parti MKYK Üyesi Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut ve AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık da hemen mağduriyet yaşayan vatandaşların çini rahatlatan bir açıklama gerçekleştirdi. Milletvekilleri yaptıkları açıklamada, “Zarar, ziyan tespitlerinden sonra gereken desteklemeler yapılacaktır” diyerek mağduriyet yaşayanları rahatlattı.

VEKİL BULUT: ELAZIĞ BUGÜN BİR AFETİN EŞİĞİNDEN DÖNDÜ

Vekil Bulut; “Elazığ bugün bir afetin eşiğinden döndü. Yağmur ve dolu yağışı ile oluşan selden dolayı mağdur olan hemşehrilerimizin yanında olacağız. Zarar, ziyan tespitlerinden sonra gereken desteklemeler yapılacaktır. Rabbim her türlü afetten muhafaza eylesin” ifadelerini kullandı.

VEKİL BALIK: DEVLETİMİZ VATANDAŞIN YANINDA OLACAKTIR

Vekil Balık ise “Şehrimizde bugün kuvvetli yağmur ve dolu yağışı sonrası oluşan selden etkilenen hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Yaşanan afet sonrası hasar tespit çalışmaları yapılarak, devletimiz tüm vatandaşlarımızın dün olduğu gibi bugünde daima yanında olacaktır” dedi.

VEKİL DEMİRBAĞ: MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİ SAĞLANACAK

AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ da; “Geçmiş olsun Elazığ. Bir daha yaşanmaması temennisiyle bugünkü yağış sonrası oluşan selden etkilenen hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Devlet olarak kurumlarımız tarafından hasar tespit çalışmaları yapılarak mağduriyetlerin giderilmesi sağlanacaktır” ifadelerini kullandı.

VEKİL EROL: VATANDAŞLARIN MAĞDUR OLMAMASI İÇİN SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol da bütün bu gelişmelerin ardından bir basın metni gönderdi. Vekil Erol; Elazığ’da bugün yaşanan şiddetli yağmur ve dolunun ardından Cumhuriyet Mahallesi’nde Beyaz Evler olarak adlandırılan yerleşkede 7 binanın hasar aldığını vatandaşların mağdur olmaması için sürecin takipçisi olacaklarını ifade etti.

VEKİL EROL: BU AFET DEĞİL, AKP BELEDİYECİLİĞİNİN BECERİKSİZLİĞİDİR

Açıklamasını sürdüren Vekil Erol; “Hasarın meydana geldiğini öğrendiğimiz ilk andan itibaren İl Başkanımız ve Merkez İlçe Başkanımız hasarın meydana geldiği noktaya giderek vatandaşlarımızın yanında oldular. Aldığımız bilgiler doğrultusunda 7 binamızda hasar olduğunu ve bu 2 binanın tamamen boşaltıldığını öğrendik. Diğer binaların boşaltılması için çalışmalar devam ediyor. Bugün yaşanan yağış sonrası Elazığ’ımızda yaşanan sel felaketi Milletvekili Sayın Metin Bulut’un ifade ettiği gibi bir afet değildir, AKP belediyeciliğinin beceriksizliğidir” ifadelerini kullandı.

VEKİL EROL: ALTYAPI SORUNU ELAZIĞ’IN SAHİPSİZLİĞİNİN ÖRNEĞİDİR

Elazığ’ın sahipsiz olduğunu aktaran Vekil Erol; “Belediye Başkanının açıkladığı altyapı sorunun çözümüyle ilgili ihale sürecini bilgilendirmesi sevindirici olsa da Elazığ’ın altyapı sorunlarının 20 yıllık AKP iktidarları ve yerel yönetimleri döneminde çözülmemiş olması Elazığ’ın sahipsizliğinin örneklerinden biridir. Bugün yaşanan sel baskınında mağdur olan tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi sunar, bizim iktidarımızda Elazığ’ımızda yapacağımız hizmet farklılığını sabırsızlıkla bekliyorum” ifadelerine yer verdi.

VEKİL BULUT: GÜRSEL EROL’UN AÇIKLAMALARI GERÇEKLERDEN ÇOK UZAKTIR

Vekil Erol’un bu açıklamasının ardından AK Parti MKYK Üyesi, Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut da zaman kaybetmeden cevap hakkını kullandı. Vekil  Bulut;  “AK Parti belediyeciliği dünden bugüne Elazığ’da hayatın her alanında vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek için sayısız hizmete imza attı. AK kadrolar bugün aynı duyarlılıkla şehrimize yeni eserler, yeni hizmetler kazandırmaya devam ediyor. Taraflı tarafsız herkesin takdir ettiği bu çalışmalar şüphesiz şehrimizin geleceği içindir. Özellikle Belediyemizin hizmetlerini defaaten öven, başarılarını takdir eden CHP Milletvekili Sayın Gürsel Erol’un yağan yağış sonrasında AK Parti’yi ve kadrolarımızı hedef alan basın açıklaması gerçeklerden çok uzaktır” dedi.

CHP’li Milletvekili AK Parti belediyeciliğini hedef aldığı basın açıklamasında geçmişten bugüne hizmet üretmiş tüm kadrolarımızı yetersizlikle suçluyor. AK Parti belediyeciliği dönemlerinde şehrimizde altyapıdan üstyapıya her alanda birçok hizmet üretildi” dedi.

VEKİL BULUT: ELAZIĞ’IN SAHİBİ ELAZIĞLILARDIR, YANİ BİZLERİZ!

Açıklamasını sürdüren Vekil Bulut; “Acizlik ifade eden ‘sahipsizlik’ söylemine yeniden sarılan CHP’li Milletvekilinin şunu unutmamasını istiyorum; Elazığ’ın sahibi Elazığlılardır. Yani bizleriz! CHP’li Milletvekilinin aynı açıklamasında, İzmir ve Eskişehir’in yağışlarından sonra ne hale geldiğini görmeyip, CHP belediyeciliğini umut olarak göstermesi komedidir. En ufak kar yağışında bile İstanbul’da aciz kalan CHP belediyeciliğini umut olarak göstermesi komediden öte bir şeydir” ifadelerini kullandı.

VEKİL BULUT: CHP’Lİ VEKİLİN; HER TÜRLÜ KRİZDEN SİYASİ RANT DEVŞİRME ÇABASI BEYHUDE BİR ÇABADIR

Vekil Erol’u eleştiren Vekil Bulut; “Şehrimizin sevincine ortak olmayan, bayramında olmayan; Elazığ’ımıza kazandırılan hiçbir hizmette katkısı olmayan CHP’li milletvekilinin selden, her türlü afetten ve her türlü krizden siyasi rant devşirme çabası beyhude bir çabadır. Yağan yağış sonrası ilgili kurumların tüm ekipleri ilk andan itibaren sahadadır ve gerekli tespitleri yapmaktadır. Süreci yakından takip ediyoruz. Bizler her durumda vatandaşımızın yanındayız!” diyerek açıklamasını tamamladı.

VALİ DR. TORAMAN DA MAĞDURİYET YAŞAYAN VATANDAŞLARI YALNIZ BIRAKMADI

Selden etkilenen alanlarda incelemede bulunan Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman da devletin sıcak elinin vatandaşa hissettirdi. Elazığ Valiliğinden yapılan açıklamada; “Valimiz Sayın Dr. Ömer Toraman, ilimizde dün etkili olan yağmur yağışı sonrası, Cumhuriyet Mahallesi Akgün Sokak'ta evleri yağıştan etkilenen vatandaşlarımızı ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı” ifadeleri yer aldı.

banner3
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 16 Mayıs 2022
İmsak 03:23
Güneş 05:04
Öğle 12:25
İkindi 16:16
Akşam 19:35
Yatsı 21:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 36 52
10. Kasımpaşa 37 50
11. Hatayspor 37 50
12. Sivasspor 36 48
13. Galatasaray 36 48
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 36 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 36 86
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 36 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Crystal Palace 36 45
13. Aston Villa 36 44
14. Newcastle 36 43
15. Southampton 36 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31