Elazığ TOKİ’lerde aidat altında soygun!

TOKİ tarafından yapılan evlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşayamadan 1 yıldır sorunlarla boğuşan depremzedelere bir darbe de aidat fiyatlarından geldi. Bir sene içerisinde 2 kere zam yapılan aidatlar 230 TL’yi buldu. Abdullapaşa 2’nci etapta ikamet eden vatandaşlar, zamlar karşısında zor durumda kaldıklarını söyledi. 2. etapta bulunan A blokların aidatlarına bir yılda 2 kere zam yapılarak; aidat ücreti 117 TL’den 230 TL’ye çıkarken diğer bloklarda ise aidatlar 117 TL’den 220 TL’ye çıkartıldı. Tutarsızca yapılan zamlar sonrasında depremzede vatandaşlar isyan etti. 230 liralık hizmet alamadıklarını vurgulayan vatandaşlar, koridor, asansör ve giriş camlarının doğru düzgün silinmediğini, ekilen çimlerin sulanmadığını ve kuruyan ağaçların ise söküldüğünü ifade etti.

ELAZIĞ 18.08.2022, 17:38 23.08.2022, 15:18
Elazığ TOKİ’lerde aidat altında soygun!

Özel Haber: Aysun ÇETİN KILIÇ

Elazığ'da 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen ve 37 kişinin hayatını kaybettiği 6.8’lik depremin ardından kent genelinde 24 bin 83 konut yapıldı. Bu çerçevede tamamlanan binlerce konut hak sahiplerine parça parça kura ile teslim edildi.  Abdullahpaşa’da TOKİ tarafından yaklaşık 2 bin 500 konut yapıldı.  Kısa sürede konutlar doldu. Evlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşamanın yerine sorunlar ile karşı karşıya kalan depremzede vatandaşlara bir darbe de aidat fiyatlarından geldi. Abdullahpaşa 2. Etapta bulunan A blokların aidatlarına bir yılda 2 kere zam yapılarak; aidat ücreti 117 TL’den 230 TL’ye çıkarken diğer bloklarda ise aidatlar 117 TL’den 220 TL’ye çıkartıldı. Tutarsızca yapılan zamlar sonrasında depremzede vatandaşlar isyan etti.

VATANDAŞLAR, EMLAK YÖNETİM’E TEPKİ GÖSTERDİ

Asgari ücretin ve enflasyonun bahane edilerek yapılan zamlar karşısında çaresiz kalan vatandaşlar, Emlak Yönetime tepki gösterdi. 230 liralık hizmet alamadıklarını vurgulayan vatandaşlar, koridor, asansör ve giriş camlarının doğru düzgün silinmediğini, ekilen çimlerin sulanmadığını, kuruyan ağaçların ise söküldüğünü ifade etti. Gider tablosunun kapılara asılmadığını aktaran vatandaşlar, yönetimin kafasına göre davrandığını söyledi. Yüzde 80’i emekli olan Abdullahpaşa Mahallesinde vatandaşlar, zamlı ücreti ödemekten güçlük çektiklerini ifade etti.

“AİDATLARA %100 ZAM GELDİ”

Aidatlarının yüksek olduğunu ifade eden depremzede Yunus Hökerek; “24 Ocak 2020 yılında büyük bir deprem geçirdik. Evlerimiz yıkıldı. Yıkılan evlerimiz yerine TOKİ bizlere ev yaptı. Şu anda evlerimizdeyiz. Bizim şu anda büyük bir sorunumuz var. Aidatlarımız çok yüksek, biz bu aidatları kabul etmiyoruz. Geçen sene evimize girdiğimizde ilk olarak aidatımız 117 TL idi. 6 ay geçmeden aylık aidatımızı 130 TL’ye çıkarıldı. Şimdi ise 230 TL yaptılar. 90 m² olan bir eve 230 TL aidat çok fazla. Memur maaşına %40 zam geldi ama bizim aidatlara %100 zam geldi.  Site yönetimine itiraza gittiğimizde ne yaparsak yapalım aidatların bu şekilde kalacağını söyledi. Neden bu kadar yüksek aidatlar? Diye sorduğumuzda; binanın giderleri arttı dediler.  Her şeye zam geldiği için aidatları yükseltmek zorunda kaldıklarını söyledi” şeklinde konuştu.

“HİZMET ALAMADAN PARA ÖDÜYORUZ”

Bloklar arasında aidatların farklı ödendiğini iddia eden Hökerek; “Aidatları yükselten kişinin Emlak Yönetim olduğunu kendilerinin burada bu konuda yetkisi olmadığını söyledi. Bizden takır takır aidat alıyorlar ama temizlik malzemeleri doğru düzgün yok. Aynı şekilde ağaçların hepsi kurudu. Biz kendi imkânlarımızla ağaçları sulamaya çalışıyoruz. Sulama hortumları kısa ve az yetmiyor. Bize söyledikleri giderlerin karşılığını alamıyoruz ki. Hizmet alamadan para ödüyoruz. Birde bloklar arasında da aidat farkı çıkarmışlar. 2. Etapta olmamıza rağmen A bloklar 230 D Bloklar 220 TL aidat ödemeleri çıkmış. Bunu neye göre yapıyorlar acaba. Hangi bloğun hizmeti diğer bloğa göre daha az ya da daha fazla. Herkesin kapıcısı var. Neye göre bunu belirlediler? Abdullahpaşa Mahallesinde oturanların çoğu emekli. Emekli maaşıyla giderlere yetişmek mümkün değil. Birde bizler depremzedeyiz” dedi.

“TOKİ BURADA BAĞIMSIZ BİR ÖZERKLİĞE SAHİP”

Site yönetiminin vatandaşın sorunlarıyla ilgilenmediğini vurgulayan depremzede Yaşar Ödemiş; “Emekliyim, emekli maaşımla geçinmek mümkün değil. İki tane engelli çocuğum var. Bizim evlerimizin hâlâ ne kadar olacağı belli değil ama yılda 2 defa aidata zam yaptılar. Şubatta Abdullahpaşa Mahalle’sine geldim.  Sürekli sorunlarla karşı karşıya geliyoruz. Devlet emekliye %38 zam verdi. TOKİ ise %130 zam yaptı aidatlara. Site yönetimi asgari ücrete ve maliyetlere gelen zamlarla bizim aidatları karşılaştırıyor. Akıl alır gibi değil.  Sorunumuzu dile getirmek için site yönetimine gittik. Yönetim ise başından sürekli bizi atmaya çalışıyor. TOKİ burada bağımsız bir özerkliğe sahip. Kimse bana dokunamaz mantığıyla hareket ediyor” ifadelerini kullandı.

“BİZİ ÖNCE DEPREM SONRA TOKİ VURDU”

Ödemiş; “Banyoda kilitli kaldım, yönetime söyledik bize gönderdikleri kişi boya yapan kişi. Kapımız şu anda arızalı. Evdeki sorunlarımızı yönetime bildiriyoruz ama bir çözüm bulamıyoruz. Sorunlarımızla ilgilenmedikleri gibi birde aidatları artırıyorlar. Bizim en çok şikâyet ettiğimiz şey; ağaçlarımızın kuruması. Kapı pervazları soğan kabuğu gibi soyuluyor. Biz bir de depremzedeyiz. Ayrıcalık beklerken tam tersine nerden vuralım diyorlar. Önce bizi deprem vurdu sonra TOKİ vurdu. TOKİ bu kadar vurdum duymazlık yapmasın. Eğer aidatları yatırmazsanız icra yoluyla her türlü sizden alacağız diyor. Bu zorbalıktır. TOKİ kendisi çalıyor kendisi oynuyor” diye konuştu.

“SORUNLARIMIZLA İLGİLENMEYECEKLERSE NEDEN SİTE YÖNETİMİ KURULDU?”

“Aidata gelen zamları kabul etmiyoruz” diyen depremzede Ayhan Öcal; “Belediyede çalışıyorum. Aldığım maaşla geçinmemin imkânı yok. Maaş aldığım ikinci günü maaşım bitiyor. 2 çocuğum var. Aidata gelen zamları kabul etmiyoruz. Bir kerede bu kadar zam gelmesi doğru değil. Yarın ödemlerimiz çıktığı zaman ne yapacağımızı bilmiyoruz. Site yönetimine itiraza gittiğimizde bize değil yukarıya şikâyet edeceksiniz diyor. Bizi resmen başından salıyor. Vali’ye gidin diyor. Dilekçe yazalım getirelim dedik, o dilekçeleri valiliğe, genel merkeze gönderin diyorlar. Sorunlarımızla ilgilenmeyeceklerse neden site yönetimi kuruldu? Site yönetimi bu aidatları kabul etseniz de budur, etmeseniz de budur diyorlar. Eğer aidatları yatırmazsanız bunu icra yoluyla her türlü sizden alacağız diyor. Teknik elemana ampulleri teke düşürmeyi talep ettik. Fatura çok yüksek geliyor.  Maaşımızın %80 faturalara gidiyor. Bir de aidata bu kadar verirsek elde avuçta bir şey kalmaz. Çevre düzenlenmesi yok. Çim ve ağaç ekeceklerini söylediler ama ekmediler. Ekilen ağaçlarda kurudu. Buradaki arkadaşlarımız kendi imkânlarımızla ağaç ekip suluyorlar” dedi.

“AĞAÇLARIN ÇOĞU KURUDU”

Sulamanın yetersiz olduğundan dolayı ağaçların kuruduğunu iddia eden depremzede Bülent Altuğ; “Malum ben emekliyim. Aylık 3 bin 400 TL maaş alıyorum. Şu anda yapılan zamlardan sonra aidatlar 230 TL oldu. Biz mahalleli olarak bu aidatları yüksek buluyoruz. Yönetime gidip bildirdik, yönetim bir şey yapamayız dedi. İnşallah bu sorunumuz şikâyetimiz yetkili kişilere ulaşır. Bizleri mağdur etmesinler. Maaşım 12 günde bitiyor. Maaşım bana yetmiyor, komşularım, eşim, dostum bana yardım etmeseler ben geçinemem. Alınan aidatların nereye gittiğini yönetimle konuştum. Yönetim; alınan temizlik malzemeleri, işçiler, elektrik gibi binanın giderlerine veriliyor dedi. Sulama yetersiz. Yapılıyor ama yetersiz. Ağaçların çoğu kurudu” dedi.

“6 AYDA BİR AİDATA ZAM YAPIYORLAR”

TOKİ’nin aidatlara 6 ayda bir zam yaptığını belirten depremzede Nurgül Özaslan; “Bizim şikâyetimiz aidatların çok olması. Biz geçinemiyoruz, emekli maaşıyla geçinmek zor. 6 ayda bir aidata zam yapıyorlar. Her 6 ayda bir zam mı yapacaklar? Bu böyle olursa biz nasıl o aidatları verelim. Aidatları; 117 liradan 130 liraya çıkardılar. Şimdi ise aidatlar 230 liraya çıkardılar. Birden bu kadar zam çok fazla. Ellerini vicdanlarına koyup öyle hareket etsinler. Bizler depremzedeyiz. Bizleri mağdur etmesinler. Bir kâğıt getirdiler daire daire gezip imza topladılar. Biz imzalamadık. Çoğu kişi imzalamadı çünkü biz bu artan aidatları kabul etmiyoruz. Milleti kandırmasınlar. Koridor, asansör ve giriş camları doğru düzgün silinmiyor. Gider tablosu kapılara asılmıyor. Madem öyle gider tablosunu kapılarımıza assınlar. Yönetim kafasına göre davranıyor” ifadelerine yer verdi.

“AİDATLAR ÇOK YÜKSEK”

Aidatların çok yüksek olduğunu belirten depremzede Abit Durmuş; “Geçinmek artık çok zor. Emekliyim. Mahallemizin çoğu emekli zaten. Aidatlar çok yüksek. Yönetime de gittik. Bir sene dolmadan 2 defa zam yaptılar. Vatandaşlar ödemede çok zorlanacak. Önümüz kış; doğalgaz, elektrik, su derken vatandaşlar bu ödemelerin altında ezilir. Emekli maaşı ortada. Ödemeler altından kimse kalkamaz. Birleşip valiliğe gitmeyi düşünüyoruz. İnşallah bizlere yardımcı olurlar” dedi.

banner3
Yorumlar (1)
YAŞAR ÖDEMİŞ 1 ay önce
TOKİ YONETİMİNDE HİÇ SİTE SAKİNİ YOK KENDİSİ İSTEDİĞİ KARARI ALIYOR. NİSAN AYINDA 130 TL YE ÇIKARDILAR AĞUSTOS AYINDA 230 TL YAPTI YANE 4AYDA %90 ZAM DEMEKTİR BUDA ORANTISIZ BİR ZAMDIR BEN EMEKLİYİM BENİM MAAŞIMA 6 AYDA %38 KÜSÜR ZAM YAPILDI TOKİ 4 AYDA %90 AİDATA ZAM YAPTI HİÇ BİR ETİK KURAL VE KANUNUN BUNA CEVAZ VERMEZ SAYIN VALİMİZ ÜMÜT EDERİMKİ BU KONUYA DUYARLI YAKLAŞARAK TOKİNİN İNSAFINA TESLİM ETMİYECEKTİR SAYIN VALİMİZDEN TALEBİMİZDİR SAYGILARIMLA
27
açık
Namaz Vakti 02 Ekim 2022
İmsak 04:51
Güneş 06:13
Öğle 12:18
İkindi 15:36
Akşam 18:13
Yatsı 19:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Galatasaray 8 17
4. Trabzonspor 8 16
5. Beşiktaş 7 14
6. Konyaspor 7 14
7. Fenerbahçe 6 13
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 7 14
2. Sakaryaspor 7 12
3. Pendikspor 7 12
4. Bodrumspor 7 11
5. Keçiörengücü 6 11
6. Boluspor 5 10
7. Bandırmaspor 5 10
8. Rizespor 6 9
9. Samsunspor 6 9
10. Manisa FK 5 8
11. Tuzlaspor 6 8
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 6 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 7 6
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 7 17
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 6 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Bournemouth 8 9
13. Leeds United 6 8
14. Aston Villa 7 7
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 6 18
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 6 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Villarreal 7 12
7. Osasuna 6 12
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 7 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Sevilla 7 5
17. Espanyol 6 4
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 6 1