Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç’tan Fırat’a özel açıklamalar

Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç geçtiğimiz günlerde gazetemizin 37. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette Elazığ’ın coğrafi işaretli ürün çalışmalarından, tarımda dijitalleşme ve akıllı tarım uygulamalarına; gıda denetimlerinden tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğine birçok konuda önemli açıklamalarda bulunan Müdür Ali Kılıç, ilimizde üretilen ürünlerin pazar imkanlarının artırılmasının öneminde dikkat çekti. Kılıç, ‘Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık’ kampanyasının bir etkinliğinin Eylül ayı içerisinde Elazığ’da gerçekleştirileceği bilgisini de gazetemizle paylaştı.

ELAZIĞ 09.08.2022, 17:14 14.08.2022, 13:24
Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç’tan Fırat’a özel açıklamalar

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Gazetemizin 37. Yıl dönümü dolayısıyla gazetemizi ziyaret eden Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç, kendisine yönelttiğimiz sorularımızı da içtenlikle yanıtladı.

“COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜN SAYISINI ARTIRMAK YERİNE, COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERİN ÜRETİM ALANLARINI, PAZAR İMKÂNLARINI DAHA İYİ HALE GETİRMEKTEN YANAYIM”

Ziyarette ilimiz için değer ifade eden ürünlerin coğrafi işaret belgesi alması konusunda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulunan Müdür Kılıç; “17 tane ürünümüzün daha coğrafi işaret alınması yönünde çalışmalarımız var; bunların içerisinde birkaç tane üzüm türümüz var, birkaç tane biber türü var. Açıkçası ben şunu çok önemsiyorum;  ilimizin coğrafi işaretli ürün sayısını artırmak yerine coğrafi işaretli ürünlerin üretim alanlarını genişletip pazar imkânlarını daha iyi hale getirmekten yanayım. Örneğin Ağın leblebisini tüm Türkiye’de tescillenmiş coğrafi işaret almış bir ürün olarak reyonlarda görmek isterim. İlimizdeki Ağın leblebisi üretimi atıyorum 500 ton olsa bu ürünü satmaya kalktığınız zaman tüm Türkiye’de bu ürün 1 ay içerisinde satılır, biter. Peki, geriye kalan 11 ay boyunca ne yapacaksınız? Bu durumda coğrafi işaretli ürün olsa ne olur olmasa ne olur? Ben üründe sürdürülebilirliği sağlayalım diyorum. O zaman şunu yapmamız lazım. Yine örnek vereyim; en iyi nohut nerede yetişiyor? Ağın da yetişiyor diyelim. O zaman Ağın toprağında nohut ile ilgili bir uygunluk vardır. Ağın ile beraber hemen yanı başındaki Kemaliye’ye gibi, Tunceli gibi topraklarda da bu nohudu yetiştirelim.  Ürünün ekiliş alanı sınır tanımıyor ki. Tarımsal üretimi sınırlandırmamamız lazım. Bizim burada sınırlandırdığımız şey, coğrafi yerleşim alanıdır, ürünlerin ekiliş alanları değil. Aynı buğday, aynı arpa aynı coğrafyada farklı farklı illerde yetişebiliyor. O zaman bizim için ürünün bir sınırlandırıcılığı yok. Yani ben tüketicinin ihtiyacı olan bu ürünü yetiştirmeyi hedeflemeliyim. Bu benim temel yaklaşımım“ diye konuştu.

“DİTAP İLE HEM ÜRETİCİNİN, HEM TÜKETİCİNİN HEM DE SEKTÖRÜN KAZANMASI SAĞLANIYOR”

Tarımda dijitalleşme ve akıllı tarım uygulamaları konusunda da açıklamalarda bulunan Kılıç, DİTAP (Dijital Tarım Pazarı) ile üretici ve tüketicinin kazanmasının hedeflendiğini belirtti. Kılıç; “Çiftçimizin alın teri ve bin bir emekle ürettiği ürünlerini değer fiyattan tüm alıcılar ve üreticiler ile online ortamda buluşturacağı DİTAP (Dijital Tarım Pazarı) hizmete sunuldu. DİTAP ile üretim ve tedarikin sağlandığı, planlı üretimin yapıldığı bir pazar oluşturularak üretici ve tüketicinin kazandığı bir yapı oluşturulması amaçlanıyor. Üreticimizin en önemli açıklarından bir tanesi pazarlama. Üretici üretmekte sıkıntı yaşamıyor ürünü ürettikten sonra pazarlama ve satış ayağında sıkıntı yaşıyor. Üretici,  ürünü hak ettiği değerden satma yani ürün piyasasını oluşturma veya aynı ürünü satanlarla aynı kulvarda bulunmak anlamında bir eksiklik yaşıyor. Bakanlık olarak DİTAP programıyla hammadde üreticisi ile hammadde işleyicisini üreticiyle satıcıyı buluşturmak anlamında dijital ortamda bir pazar ortamı oluşturmak hedefleniyor. Bu çalışma ile online ortamda her geçen gün girilen veri sayısı arttıkça hem çeşitleniyor hem de zenginleşiyor. DİTAP, Elazığ’da da uygulanıyor. Artık insanların market gibi süpermarket gibi veya bakkal gibi satış yerleri ile beraber dijital ortamdaki satış verilerini karşılaştırdığınız zaman dijital ortamda satışın daha fazla olduğunu görüyorsunuz. İnsanlar artık zamanla yarışıyor. Bu tür uygulamalar üretici için de tüketici için de büyük bir kolaylık sağlayan bir uygulama. Üretim bakımından görünürlüğünüzü de artıran bir uygulamadır. DİTAP tarım sektörünün kaynak ve ürünlere hızlı, güvenli bir şekilde aynı zamanda adil fiyat etiketleri ile ulaşmasını temin edilmesini sağlamaktadır. DİTAP ile hem üretici hem tüketici hem de sektör kazanacak, halkımız da daha güvenli gıda ürünlerine fahiş fiyat ödemeyecektir” dedi.

“EN İYİ KONTROLÖR, TÜKETİCİNİN KENDİSİDİR”

İlimizdeki gıda denetimlerinin durumuna ilişkin açıklamalarda bulunan Müdür Ali Kılıç; Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak, yıllık denetim sayısının yaklaşık 6 binin üzerinde olduğunu söyledi. Kılıç; “Gıda denetimleri, ilimizin en çok üzerinde durduğum konulardan bir tanesidir. Elazığ Tarım İl Müdürlüğü olarak her sabah vatandaşlarımızın gıda tedarikini sağlıyoruz. Bunu yaparken de gıda üretimi içerisinde asgari, teknik ve hijyenik şartları sağlamak açısından bütün tedbirleri almak hem üreticilerin hem de kontrolör olarak bakanlığımızın dolayısıyla il müdürlüğümüzün görevi. Biz kontrol ve denetimlerimizi ne kadar artırırsak etkinliğini ne kadar artırırsak ve bu konudaki hassasiyeti ne ölçüde kullanırsak, tüketici de tükettiği ürünü risk almadan ve güvenle tüketmeye başlıyor. Aslında en iyi kontrolör tüketicinin kendisidir.  Biz artık bu farkındalığı eğitim sürecinde öğrencilerimize, günlük yaşantımızda özellikle kamuda çalışan arkadaşlarımıza görsellerle ve sosyal medya ile ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu farkındalığı ne kadar iyi yakalarsanız, sağlıklı yaşama adına hakikaten iyi bir adım atmış olursunuz. Öte yandan gıdaların üretimi de çok önemli. Gıda üretirken gıdanın raf ömrünü uzatmak, içerisine uygun olmayan katkı maddelerini katmamak, denetim mekanizmasını çok iyi çalıştırmak, üründe taklit ve tağşişi önlemek bizim görevimiz. Biz ürünü üretim aşamasında tüketiciye kadar olan bütün safhaları kontrol altında tutuyoruz” şeklinde konuştu.

“GIDA DENETİMLERİNDE, GEREK İDARİ GEREKSE ADLİ NE TÜR TEDBİR GEREKİYORSA ALMAKTAN ÇEKİNMİYORUZ”

Sözlerini sürdüren Kılıç; ilimizde yaklaşık 5 binin üzerinde gıda işletmesi olduğunun bilgisini paylaşarak; “Bunlar gıda bilgi sistemine kayıtlı biz yılda en az bir bazılarını iki kere denetliyoruz. Bizim yıllık denetim sayımız 6 binin üzerinde. Yeterli mi tabi ki değil. Bu anlamda da alo 174’e vatandaşlar şikâyetlerini bildirirler ve biz de bu şikâyetleri en kısa süre içerisinde sonuçlandırırız. Temel yaklaşım olarak şunu söyleyebilirim; hiçbir vatandaşımızın asgari teknik şartlarda hijyen bakımından sağlıklı koşullarda üretilmeyen hiçbir ürünü tüketmesini müsaade etmiyorum, etmeyeceğim de. Bu anlamda gerek idari gerekse adli ne tür tedbir gerekiyorsa almaktan da hiçbir zaman çekinmem. Bu konuda kararlığımızı çok net şekilde ortaya koymamız lazım.  Marifet ceza kesmek değil ceza kesmekle ilgili süreçleri ortadan kaldırmaktır, doğru yaklaşım budur. Bir yeri kirletmek değil temiz tutmak önemli olan. Vatandaşımın tükettiği ürünü sağlıklı bir şekilde tüketmesini sağlamakla görevliyim. Bu anlamda da kantinde, lokantada, yemekhanede, aşhanede, toplu tüketim yerlerinde, yemek fabrikalarında durmaksızın denetim yapıyoruz; yapmaya da devam edeceğiz. Arkadaşlarımız da bu anlamda çok iyi işler çıkarıyorlar” ifadelerini kullandı.

“GIDAYI TÜKETMEKLE BİRLİKTE İSRAFINI DA ÖNLEMEK ÖNEMLİ”

Konuşmasında gıda israfına da değinen Müdür Ali Kılıç ilimize katkı sunacak bir etkinliği de gazetemiz aracılığı ile duyurdu. Kılıç; “Gıdayı tüketmekle birlikte israfını da önlemek önemli. Tonlarca gıdayı israf ediyoruz. Her yıl dünyada milyonlarca kişi açlıktan hayatını kaybediyor. Milyonlarca kişi beslenmeyle bağlantılı rahatsızlıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Aslında israfı önleyerek gıda üretim fazlasını oluşturabiliriz.  Bu anlamda girişimlerimiz neticesinde Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünün yürütmüş olduğu ‘Sofrana Sahip Çık, Gıdanı Koru’ projesinin bir ayağını Allah nasip ederse Eylül ayında Elazığ’da gerçekleştireceğiz. Burada özellikle Elazığ’daki vatandaşlarımız hem yere hem ulusal basın düzeyinde herhangi bir gıda ürününden arta kalan kısmı çöpe atmadan nasıl değerlendirebiliriz, tekrar nasıl gıdaya kazandırabiliriz yönünde dünyaca ünlü aşçıların marifetiyle hünerlerini sergiledikleri bir ortamda canlı izleme şansımız olacaktır. Bunu yaparsak Elazığ’da lokantalarda, evlerde hanımefendiler için pratik gıda israfını önleme noktasında tüyolar vermiş olacağız. Böyle bir etkinliğin Elazığ’da yapılacak olması ilimiz adına da çok önem arz ediyor. Biz gıda israfında farkındalığı artırmak ve bu bilinci aşılamak zorundayız. Biz su zengini bir ülke değiliz; böyle giderse gıda zengini bir ülke de olmayabiliriz. Kaynaklar doğru ve idareli kullanıldığı zaman bir anlam ifade eder. O yüzden bu konuda da hassas davranmak zorundayız “ dedi.

“TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLERİN EKİM ALANINI GENİŞLETMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Müdür Kılıç, son dönemlerde daha fazla önem kazanan beslenme, kozmetik, vücut bakımı, gibi alanlarda yer alan tıbbi bitkiler ve güzel koku ve tat vermek için kullanılan aromatik bitkilerin Elazığ’daki üretimine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak şunları söyledi: Elazığ tarihine baktığınız zaman Harput’ta cevri bahçeleri vardır. Cevri bahçelerinde özellikle tıbbi aromatik bitkilerden kekik, susam, kenger, dağ kekiği, safran salep gibi bitkilerin yetiştirildiğini görebiliyoruz. Cumhuriyet kurulduktan sonra 1950 ‘li yıllarda ülkemizde Elazığ ve Denizli olmak üzere iki şehir kekik üretimi açısından merkez olarak seçilmiş ve buralarda çiftçilerimiz, kekik ekmek suretiyle tarımsal ekonomiye katkı sağlayacak diye bir çalışma başlatılmıştır. Denizli de bu çok ciddi şekilde karşılık görmüş. Karşılık gördüğü gibi Denizli kekik ihracatından da artık söz sahibi olmuş ve Elazığ bu fırsatı kaçırmış. Benim gözlemlediğim kadarıyla Elazığ’da safran dâhil olmak üzere nane kekik salep lavanta gibi birçok tıbbi aromatik bitki ekilebilir. Topraklarımız buna müsait. Ama bu tür bitkilerin ekilmesiyle beraber esas sıkıntı bunun pazar ayağı. Bu konuda da ciddi girişimlerimiz var. Buradaki vatandaş evinin önündeki katma değerli bir ürünü elde edip bir yıllık veya daha fazlasını sağlayacak kadar gelir elde edeceğini düşünüyorum. Bir diğer konu da bir sonraki aşama da tıbbi aromatik bitkilerin ekstraktlarının (Bitki Özü) oluşturularak katma değerli ürüne dönüştürülmesi. Yani bunlar hem tedavi amaçlı hem destekleyici gıda amaçlı kullanılması da gündem de. Elazığ toprağı, coğrafyası, iklimi bakımından çok rahatlıkla ekilebilir ve ekim alanları genişletilebilir. Ekiliş anlamında çok geniş alanlara yayılmamış, profesyonel olmayan amatör elde yürüyen bir üretim tarzı Yakın zamanda bu tıbbi aromatik bitkilerin örnek model ekilişleriyle ilgili İpekyolu İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezinde kurumumuza küçük bir üretim alanı oluşturulmuştu. Bu alan yereldeki diğer üreticileri tetiklemek ve onların da bu konudaki bakış açılarına yön vermek için atılmış bir adımdı. Orada bu konuda eğitim alan arkadaşlar da oldu. Bu konuda sadece ürünü toplamak, işlemek, bu ilimizdeki tarımsal üretimde küçük alanlarda büyük değerler elde edebilme noktasında çok önemli olacağı kanaatindeyim. Aslında Tıbbi aromatik bitkilerin bu yörenin vazgeçilmezleri arasında olması lazım. Kanaatimce bitki florası çok zengin bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu bölgelerde de tıbbi aromatik bitkilerin birçoğunu doğada bulabilirsiniz ya da doğal şartları oluşturarak, tıbbi aromatik bitkileri üretebilirsiniz. Bu bir imkândır, bir fırsattır. Bu anlamda yeni üreticilerin yatırım yapmak isteyenlerin bunu değerlendirmelerini öneririm.

banner3
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 29 Eylül 2022
İmsak 04:48
Güneş 06:10
Öğle 12:19
İkindi 15:39
Akşam 18:18
Yatsı 19:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1