Elazığ, hurdacılar şehri olmaktan son anda kurtuldu!

24 Ocak 2020 Depreminin ardından birçok kesim ivedilikle Elazığ’ın yaralarının sarılması adına seferber oldu. Elazığ’da depremin acısı ile yüzleşenlere yardım eli uzatmaya çalışanların sayısı azımsanmayacak çoğunluktaydı. Ancak ne yazık ki kimileri ise bu acılı anları nasıl fırsata dönüştüreceğinin telaşına düştü. Bir anda Elazığ hurdacıların istilasına uğradı. Kontrolsüz bir şekilde artan hurdacılar, bazı mahallelerin demografik yapısını bile alt üst etti. Hâl böyle olunca sık sık mahalle muhtarları bu sorunları kentin idarecilerine ve konunun muhattaplarına da aktardı ve bu durumun mahalle sakinlerini ciddi ölçüde rahatsız ettiğini de belirtti. Bu şikâyete kayıtsız kalmayan kent yöneticileri geçtiğimiz haftalarda ilgili müdürlerle de bir araya gelerek, hurdacılar konusunda nasıl bir yol izleneceği konusunda fikir alışverişinde bulundu. Önceki akşam ise Elazığ Valiliği tarafından kamuoyu ile paylaşılan bilgiler ışığında hurdacıların gelişi güzel hurda toplamamalarının önüne geçildi.  Sorunun çözümü noktasında beklenen gerekli adımın atılmasından Elazığ kamuoyu da memnun oldu. Atılan bu olumlu adım sayesinde Elazığ son anda hurdacılar şehri olmaktan kurtuldu!

ELAZIĞ 02.06.2022, 17:13 16.06.2022, 16:41
Elazığ, hurdacılar şehri olmaktan son anda kurtuldu!

Haber- Yorum: Kübra TÜRKAN

Büyük felâketlerin ardından şehirlerin ne yazık ki sadece fiziki yapısı değişmiyor aynı zamanda demografik yapıları da bir hayli değişim gösteriyor. Nitekim 24 Ocak 2020 Elazığ Depreminin ardından şehrimizin hem fiziki yapısı hem de demografik yapısı ciddi ölçüde de değişti. Devlet millet el ele vererek açılan derin yaraların sarılması noktasında önemli mesafeler kaydetmiş olsa bile hâlâ depremden kaynaklanan bir takım sorunlarla mücadele edilmeye de devam ediliyor. Çünkü deprem sadece fiziki yapıyı değil, demografik yapıyı da derinden etkiledi. Demografik sorunları ortadan kaldırmak şüphesiz, fiziki sorunları ortadan kaldırmak kadar kolay değil. Ancak gelinen noktada da bir takım demografik sorunlar karşısında atım atılmaya başlamasının olumlu olduğunu belirtmeden edemeyeceğiz.

DEPREMDEN SONRA ELAZIĞ, ADETA HURDACILARIN İSTİLASINA UĞRADI!

Bilindiği üzere son aylarda Elazığ, gelişi güzel hurda işine soyunanların adeta istilasına uğradı. Bu durum Elazığ’ın yerleşik halkını da sıkıntıya sokmuştu. Mahalle sakinleri bu duruma isyan etmeye başlayınca mahalle muhtarları da devreye girerek bu sorunun çözülmesi adına kentin idarecilerinden ve ilgili birim müdürlerinden sorunun çözümü noktasında adım atmalarını talep etmişti. Peki süreç içerisinde neler olmuştu? Buna da biraz hatırlatmak faydalı olabilir.

HURDACILAR, PANDEMİ KISITLAMALARINDA BİLE YASAKLARA ALDIRIŞ ETMEDEN ÇALIŞTI!

24 Ocak 2020 Depreminden sonra hurdacıların sayısında gözle görülür bir şekilde artış yaşandığı şüphesiz. Bu konuda sık sık haberlerde yaparak sorunun gerçekten can sıkıcı olduğuna eğilmiştik.  Pandemi arifesinde herkes yasaklı olmasına rağmen hurdacıların hem de toplum sağlığını da hiçe sayarak çalışmalarını eleştirmiş ve bunu ‘Bu kadarı da pes!’ başlığı altında kamuoyu ile paylaşmıştık. O dönem Elazığ Valisi olan Vali Çetin Oktay Kaldırım, böylesi çalışan kişilere ciddi meblağda para cezası uygulanacağı yönünde kararını açıklamıştı. Gerçekten para cezasını ödeyemeyecek güçte olan birinin ise cezasının affedildiğini duyurmuştu. Yani sorun depremden hemen sonra gün yüzüne çıkmaya başlamıştı.

HURDACILAR, BAZI MAHALLELER DE DÜZEN BIRAKMADI!

Mahallelerin hem demografik yapısı hem de hijyeni de bozulmaya başlayınca bu duruma hem mahalle sakinleri üst perdeden tepki gösterdi hem de mahalle muhtarları sorunun çözümü noktasında harekete geçti. Muhtar önce medya kanalıyla ardından da kentin yetkilileri ve sorunun ilgilileri ile bir araya gelerek bu sorunun giderek çığ gibi büyüdüğüne dikkat çekti ve sorunun çözümü noktasında gerekli adımların atılmasını talep etti. 

MUHTARLAR, HURDACILAR SORUNUN ÇÖZÜMÜ NOKTASINDA MESAİ HARCADI

Fırat gazetesi olarak 2021 yılında da Aksaray Mahalle Muhtarı Özcan Bal’ın bir açıklamasına yer vererek;  Muhtar Bal’ın; “Elazığ, hurdacılar şehri olmasın!” ifadesi ile haberimizi sunmuştuk. Haberin içeriğinde vatandaşların bu durumdan rahatsız olduklarını belirterek, vatandaşların bu soruna çözüm bulunmasını talep ettiğini de kamuoyu ile paylaşmıştık. Ayrıca Muhtar Bal’ın hem hurdacılık yapanların denetimsiz bir şekilde gelişi güzel hurda toplamasına hem de güpegündüz kamuya ait olan eşyaların götürülmesine tepki gösterdiğini ve kamuya ait eşyaların götürülmesinin hırsızlık olayı olduğunu aktardığını da paylaşmıştık. Merkezdeki mahalle muhtarları ile de ne zaman bir araya gelsek hepsi bu sorun karşısında serzenişte bulundu.

MUHTAR KARATAŞ: ELAZIĞ DEPREMDEN ÖNCE HUZUR ŞEHRİYDİ

Sanayi Mahallesi Muhtarı Necati Karataş ise takvimler 2022 yılını gösterirken yine bu konu özelinden sosyal medya hesaplarından bir paylaşımda bulunmuştu.  Muhtar Karataş; “Depremden önce huzur şehri olarak bilinen, tüm memurların tayinini buraya çıkarabilmek için torpil aradığı güzel şehrimiz Elazığ depremden sonra maalesef hurdacıların akınına uğramış dışardan gelen gerek hurda depolama, gerek toplama işi yapan kişiler artık buradan gayrı menkul satın alarak buraya yerleşmeye başladı. Buna paralel olarak hırsızlık olaylarında ciddi bir artış olmuş, hırsızlar gerek kamu mallarını (Telekom kabloları elektrik kabloları, rögar kapakları, yağmur suyu tahliye ızgaraları vs.)gerekse vatandaşın konut ve iş yerlerinde artık fütursuzca korkmadan güpegündüz hırsızlık yapmaya başladı” dedi.

MUHTAR KARATAŞ: DEVLET VATANDAŞIN CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMALI!

Cezaların caydırıcılığı olmamasından dolayı hırsızlık olaylarının arttığına da dikkat çeken Muhtar Karataş; “Emniyet ve jandarma teşkilatlarımız üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmekte, bu alçakları yakalayıp adli mercilere teslim etmelerine rağmen yasa veya kanunlardaki eksikliklerden dolayı, adliyeden polis veya jandarmadan önce hırsızlar çıkıyor, ertesi gün başka bir vatandaşın canını yakıyor. Devletin en asli görevlerinden biri vatandaşının can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Valilik ve belediye, ciddi önlemler almalı hurda toplayan, alan, ticaretini yapanlara yönelik ciddi denetimler yapılmalı, akabinde uygunsuz iş yapanlara ağır cezaların verilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

MUHTAR KARATAŞ: VATANDAŞ PATLAMA NOKTASINA GELDİ!

“Bizim eskiden olduğu gibi sabahları gelip sokaklarda gezip eskicii diye bağırıp helalinden ekmek parası kazananlara sözümüz yok” diyen Muhtar Karataş; “Gündüz tespit edip, gece çalanlara, bu konuda toplumunda gerekli hassasiyeti göstermelerini, bunlardan korkmamalarını, istiyoruz. Eğer yakın zamana kadar ciddi önlemler alınmaz bunlar çaldıkları eşyalarla beraber yakalanıp ertesi gün serbest kalmamalı. Vatandaş patlama noktasına geldi” dedi.

MUHTAR KARATAŞ: BU KONUDA YASAL BİR DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR!

Milletvekillerinin de bu konuya duyarlılık göstermesi gerektiğini kaydeden Karataş; “Siz bu sıkıntıları gördüğünüz vatandaşın patlama noktasına geldiğini bildiğiniz halde mecliste yasal düzenleme yapılması için ne bekliyorsunuz? Diğer şehirler kendi memleketlerinde bu işin önüne geçmek için ciddi çalışmalar yaparken Elazığ’ı hurdacı şehri yapmaya kimsenin hakkı yok” şeklinde görüş bildirmişti. Tüm bu yaşanan olumsuzlukların üzerinde mahallerinde benzer sorunlarla karşılaşan muhtarlar sorunların çözümü noktasında hem kentin yöneticilerinin hem de konunun muhataplarının kapılarını aşındırarak sorunun çözülmesi adına sağlıklı bir kamuoyu oluşturdu.

ELAZIĞ VALİLİĞİ TARAFINDAN HURDACILARA YÖNELİK ALINAN KARARLAR KAMUOYU İLE PAYLAŞILDI

Tüm bu gelişmelerin üzerine de; geçtiğimiz haftalarda da Vali Dr. Ömer Toraman önceliğinde kentin diğer yöneticileri ve ilgili kişiler bir toplantı gerçekleştirerek bu konuda fikir alışverişinde bulundu. Önceki akşam ise hurdacılara yönelik alınan önemli kararlar açıklandı. Elazığ Valiliği tarafından yapılan açıklamada; “Elazığ ili genelinde kamu düzeni ve güvenliğinin temini, asayiş ve huzur ortamının korunması, tasarrufa müteallik emniyetin sağlanması ve hırsızlık suçu başta olmak üzere suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla; 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11 'inci ve 66'ncı maddeleri kapsamında aşağıdaki tedbir ve kararların alınması uygun görülmüştür” bilgileri yer aldı.

HURDACILAR, İZİN BELGESİ OLMADAN ÇALIŞAMAYACAK!

Elazığ Valiliğinden yapılan açıklamanın devamında; “Hurda ve atık malzeme toplama faaliyetinde bulunacak şahıslar İl, İlçe ve Belde Belediyelerine başvurarak gerekli izni alacaklar, Belediyeler tarafından izin verilen şahısların bilgileri kayıt altına alınarak İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ile İl Yazı İşleri Müdürlüğüne bildirilecektir. Hurda ve atık malzeme toplama izni alan şahıslar faaliyetlerini izin aldıkları ilçe ve belde sınırları dahilinde yürütebileceklerdir.  İl, ilçe ve Belde Belediye Başkanlıkları tarafından, hurda ve atık toplama izni verilen şahıslara, ücretsiz olarak yaka kartı ve uzaktan görünürlüğü sağlayacak tek tip ve renkte reflektörlü yelek verilecek, yeleklerin ön ve arka kısmında ilin adı ile numara bulunacak, bu bilgiler izin verilecek kişilerle ilgili olarak Belediyelerce kayıt altına alınacaktır” denildi.

HURDALAR VE ATIKLAR 08.00 /20.00 ARASINDA TOPLANACAK!

İzin aldıkları sınırlar dâhilinde hurdacıların çalışabileceklerinin kaydedildiği açıklamada; “Hurda ve atık malzeme toplama izni alan şahıslar, izin aldıkları il, ilçe ve belde sınırları içerisinde kendilerine verilen yelekleri giyerek ve yaka kartlarını takarak faaliyette bulunacaklardır.  Yaka kartları ve yelekler, adına düzenlendikleri kişiler dışında başkaları tarafından kullanılamayacak, kullananlar ve kullandıranlar hakkında idari işlem yapılacaktır. Hakkında idari işlem yapılan şahısların hurda ve atık malzeme toplamada kullandıkları araç ve gereçlere de gerekli idari işlem yapılacaktır. Hurda ve atık toplama izni verilen şahıslar 08.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir. Hurda ve atık toplama izni verilen şahıslar çöp konteynerleri içerisinden malzeme toplamak amacı ile çöpleri dağıtmayacak, çevre kirliliğine sebep olmayacaklardır” ifadeleri yer buldu.

KURALLARA UYMAYANLAR, CEZALARLA KARŞILAŞACAK!

Kurallara uymayanlara yaptırımlar uygulanacağı da belirtilen açıklamada; “Belirtilen hususlara aykırı hareket ettiği tespit edilen şahıs veya tüzel kişiler hakkında uygulanan idari yaptırım kararları 48 saat içerisinde ilgili Belediye Zabıta Müdürlüğüne bildirilecektir. Hurda ve atık toplama izni verilen şahıslar ikametlerinde, ikamet eklentilerinde ve bahçelerinde atık ve hurda biriktirmeyecektir.  Hakkında 3 (üç) kez idari işlem yapılan kişi veya kuruluşun hurda ve atık toplama faaliyetine son verilecek ve bir daha izin verilmeyecektir. Toplanan hurda ve atıklar aynı gün yetkili kurumca verilen lisansı/belgesi bulunan iş yerlerine teslim edilecek, hurda ve atık malzeme toplama izni alan şahısların depolama yapmasına izin verilmeyecektir. Bahsi geçen iş ve işlemlerin takibi Belediyelerce yapılacaktır. Elazığ İli Mülki sınırları dâhilinde bulunan Belediyelerin Zabıta Müdürlükleri tarafından bu genelge hükümlerine uyulup uyulmadığına dair gerekli denetim ve kontroller yapılacak, genelgeye aykırı hareket edenler hakkında ilgili mevzuat hükümleri saklı kalmak şartıyla, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32'nci maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacaktır” bilgileri ile açıklama sonlandırıldı.

HURDACILAR KONUSUNDA ATILAN SOMUT ADIMLAR, SEVİNDİRDİ!

Bu kararların üzerine Yeni Mahalle Muhtarı Aytaç Özcan da; “Gerek mahallemde gerek ilimizin birçok mahallesinde çevre kirliliğine ve yazın gelmesiyle kötü kokuların oluşmasına da sebep olan hurdacılar ve kâğıt toplayıcılarına dair alınan bu kararlar güzel. Çünkü bunlar topladıkları malzemeleri genellikle müstakil ev tutarak orada muhafaza edip o sokaklardaki vatandaşlarımıza sıkıntı oluşturmaktalardı. O sokaklarda oturan birçok vatandaşlarımızla birlikte kâğıt toplayıcıların yarattığı sıkıntıları ilgili kurumlara dilekçelerimizi vererek yıllarca bu konuda bir sonuç bekledik. Bugün hurda ve kâğıt toplayıcıları için yeni alınan kararlara sevindik. Göreve geldiği günden beri ilimizde birçok problemi çözen Vali Dr. Ömer Toraman’ı tebrik eder, kararların uygulanmasında verdiği destekler için Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları’na şahsım ve mahallem adına teşekkür ediyorum” dedi.

banner3
Yorumlar (0)
19
açık
Namaz Vakti 06 Temmuz 2022
İmsak 03:09
Güneş 04:58
Öğle 12:33
İkindi 16:27
Akşam 19:58
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31